Fractal Design Tesla R2 650W White - Recenzia

Asi netreba veľmi zdôrazňovať, že bez zdroja by naše milované konzoly, počítače a iné hračky nešliapali. Tobôž PC-čka. Mnoho užívateľov PC ani netuší, že v tej skrinke zvanej počítač, ktorý sa väčšinou povaľuje pod stolom, sa nachádza aj zdroj, ktorý zásobuje všetky komponenty elektrinou. Mnoho tých, ktorí to vedia, výber zdroja značne podceňujú a nedoprajú svojmu miláčikovi kvalitný zdroj.

Trochu technických detailov nikomu neuškodí, a tak sa pozrime na nášho bieleho krásavca zblízka. Myslím, že švédsku značku Fractal Design netreba bližšie predstavovať, je veľmi známa svojimi vkusnými a veľmi kvalitnými PC skrinkami a nepodobne to čoskoro bude aj so zdrojmi. Poďme teda na kľúčové vlastnosti.

80 PLUS Gold certifikovaná účinnosť – jeden z najdôležitejších údajov, ktorý hľadajte pri výbere zdroja, je účinnosť. Znamená to rozdiel medzi reálnou požiadavkou počítača a odberom elektrickej energie z elektrickej siete. Čím je rozdiel menší, tým zdroj pracuje efektívnejšie. Náš recenzovaný zdroj musí podľa normy spĺňať efektivitu 87% pri záťaži do 20 percent, 90%-tnú efektivitu pri typickej záťaži do 50 percent a 87%-tnú efektivitu pri plnej záťaži 100 percent.

SLI a CrossFireX certifikáciu dosahuje tento zdroj aj vďaka výkonnej 12V vetve, ktorá spoľahlivo uživí SLI konfiguráciu grafických kariet. Mimochodom, kábel je dlhý 67cm, čo využijú najmä majitelia veľkých skriniek.

Chladenie. To zabezpečuje 135mm ventilátor s guľôčkovým ložiskom. Regulovaný je od 40- percentných až po 100-percentné otáčky automaticky podľa záťaže. Po negatívnej skúsenosti s výkonným pasívnym chladením sa radšej prikláňam k permanentnému chladeniu. Navyše, ventilátor je naozaj veľmi tichý, pri bežnej práci na desktope nepočuteľný a dokonca ani pri hraní hier som nezaznamenal zvýšený hluk. Maximálna teplota, v ktorej je zdroj v plnej záťaži spoľahlivý, je 40 stupňov Celzia, čo len svedčí o tom, že je celkovo chladný a len tak ľahko sa neprehreje.

Kvalitný zdroj však musí spĺňať dve základné kritériá, aby sa všetky tieto parametre dali aj reálne dosiahnuť a udržať maximálne dlhý čas, čo v tomto prípade činí 100 000 hodín v plnej záťaži. Prvým kritériom je dizajn, teda logické a rovnomerné rozmiestnenie súčiastok. Druhým kritériom sú samotné komponenty. Lacné zdroje sú väčšinou osadené s čo najmenším počtom súčiastok a ich kvalita je nevalná, čo sa prejaví na účtoch za elektrinu, na hluku a životnosti. Nehovoriac o prípadnom odpálení počítača, keďže niektoré zdroje nemajú žiadne skratové ochrany. V kvalitnom zdroji, ako je testovaná Tesla, sa nachádzajú okrem nevyhnutnej elektroniky (mostík, chladiče, tranzistory) najpodstatnejšie komponenty: dve feritové cievky, dva keramické kondenzátory stavané až na 105-stupňové teploty, jeden metalizovaný polyesterový kondenzátor a jeden MOV (metal-oxide varistor). Zdroj tak dodáva vyhladené napätia s minimálnym šumom či osciláciami (vlnami) a drží sa v toleranciách 5% do plusu a 10% do mínusu podľa špecifikácie ATX12V.

R2-ka dokáže dodať aj podstatne viac ako 650W, dokonca pri stále pomerne vysokej efektivite okolo 80 percent, trvalé preťažovanie by však životnosť zdroja značne znížila, preto sa neodporúča.

Zdroj od Fractal Design je presne taký, aký som očakával. Punc kvality, čistý dizajn, predpokladaná dlhá životnosť, veľmi tichý chod a vysoká efektivita. Za približne 110 eur dostanete jeden z najlepších zdrojov s pomerom cena/výkon na trhu.

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Fractal Design Tesla R2 650W White
TYP: Zdroj
Vyrobil: Fractal Design
Cena: 110€
Produkt zapožičala spoločnosť: Fractal Design
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

90%
 
Zdroj podľa našich predstáv
  Klady
  • kvalitné komponenty
  • veľmi tichý regulovaný ventilátor
  • dlhé káble
  • tri roky záruka
  • biela farba
  Zápory
  • nie je modulárny (za tú cenu asi ani nemohol byť)
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk