Samsung Galaxy S6 Edge - Recenzia

Samsung Galaxy S6 Edge - Recenzia

Nová vlajková loď od Samsungu, ktorá konečne dostala oblek zo skla a kovu a zároveň so sebou ako jedna z prvých prináša zahnutý displej a nekompromisný výkon.

 

Neobvyklý dizajn a konštrukcia

Trvalo to dlho, no dočkali sme sa. Spoločnosť Samsung konečne vymenila plasty za kov a sklo, podobne ako konkurenčná spoločnosť Apple, a siahla po tele, ktoré sa skladá z troch vrstiev. Predná a zadná strana telefónu je pokrytá sklom, zatiaľ čo stredný rámik vypĺňa kov. Skrátka v jednoduchosti je krása. Samozrejme, asi najvýraznejším a najcharaktickejším prvkom celého telefónu je jeho nevšedný displej, ktorý je zahnutý do oboch strán, a telefón tak vyzerá skutočne unikátne. Používateľ tak nadobúda skutočný dojem, že má to, za čo zaplatil.

Na rozdiel od svojich predchodcov S6 edge nemá odnímateľný zadný kryt, preto sa nanoSIM presunula na horný okraj telefónu do jedinej priehradky. Áno, správne, druhú priehradku pre rozšírenie pamäte by ste hľadali márne, pretože chýba akákoľvek možnosť rozšírenia. Keď sme držali S6ku prvýkrát v rukách, mali sme z jej tela skutočne príjemný pocit, a to vďaka jej nízkej hmotnosti 132g. Telefón sa drží príjemne, aj keď je cítiť neobvykle štíhly okraj, ktorý musel ustúpiť displeju. Telefón je so svojimi rozmermi 142,1×70,1×7mm vhodný pre väčšinu používateľov, ktorým sadne presne do ruky. Diskutabilné je však umiestnenie reproduktora, ktorý hrá prekvapivo dobre, a to či už po kvalitatívnej stránke alebo aj po stránke hlasitosti, no pri pozeraní videa je častým problémom prekrývanie prstom. Galaxy S6 edge je k dispozícii v štyroch farebných prevedeniach: Black Sapphire, White Pearl, Gold Platinum a Blue Topaz. My sme mali v redakcii k dispozícii verziu White Pearl, treba však upozorniť, že tmavé prevedenia budú vďaka svojmu lesklému povrchu „magnet“ na odtlačky prstov.

Ovládanie a konektivita

Rozloženie ovládacích prvkov je rovnaké, ako sme boli zvyknutí z predchádzajúcich modelov, na pravom okraji sa v prvej tretine nachádza tlačidlo zapínania, na ľavej zase tlačidlá ovládania hlasitosti. Na dolnej hrane sa nachádza ikonické hardvérové tlačidlo domov, spoločne s kapacitnými tlačidlami multitaskingu a späť. Ďalej sa na spodnej hrane nachádzajú konektory pre microUSB a 3,5mm jack. Na rozdiel od svojich predchodcov však firma Samsung upustila od akýchkoľvek krytov pre konektory, a preto aj S6 a S6 edge nemá certifikát vodotesnosti, ktorý je pre väčšinu používateľov, povedzme si otvorene, aj tak zbytočný. Po bezdrôtovej stránke sa na telefóne nachádzajú všetky štandardy, ktoré by mohol používateľ využiť: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (dual band), Wi-Fi Direct či možnosť hotspotu je samozrejmosťou, ako aj Bluetooth 4.1 s A2DP, LE, apt-X, spoločne s LTE a NFC, IR a GPS so systémom A-GPS, GLONASS a Beidou.

Displej

Podobne ako aj „menší brat“, aj Galaxy S6 a S6 edge disponuje nádherným, 5,1" Super AMOLED displejom, s brutálnym rozlíšením QHD 2560×1440 (2K) a hustotou ~577ppi. Farebné podanie je vynikajúce, a to či už na slnku alebo v tme, čierna je naozaj čierna, pozorovacie uhly sú taktiež výborné. Celý displej, samozrejme, chráni Corning Gorrila Glass 4.

HW a výkon

Centrálnym „srdcom“ S6-ky edge je nový, 64-bitový Exynos 7420 Octa-Core s taktom 4×2,1GHz + 4×1,5GHz, ktorý zásobujú 3GB DDR4 pamäte, spoločne s grafickým čipom Mali-T760MP8. K dispozícii sú tri modely s 32GB, 64GB a 128GB pamäťou, no treba dodať, že používateľ nemá žiadnu možnosť rozšírenia. V nami testovanej 32GB verzii zaberal operačný systém približne 8GB, a tak zostáva používateľovi k dispozícii približne 23GB miesta. Na otestovanie výkonu sme využili tri najznámejšie syntetické testy výkonu: AnTuTu, 3DMark Ice Storm: Unlimited a GeekBench. Verili sme, že napriek takémuto masívnemu výkonu budeme schopní prinútiť telefón sekať či spomaliť reakcie, no napriek márnej snahe sa nám to nepodarilo.

Operačný systém

Najnovší operačný systém Android vo verzii 5.0.2 Lollipop zrejme nebude prekvapením, ako aj softvérová nadstavba od Samsungu s názvom TouchWiz. Jedna zaujímavosť na operačnom systéme sa však predsa len nájde, a to, že výrobca presedlal na 64-bitový Android. Čo sa týka softvérových vychytávok, je toho naozaj málo, čo spoločnosť Samsung nepriniesla s predchádzajúcimi verziami svojich „vlajkových lodí“, no niektoré prvky by sme radi privítali, a to či už ide o ovládanie televízora, cez vstavaný infračervený port alebo podporu multitaskingu, keď môžete mať otvorené dve aplikácie súčasne. Odomykanie telefónu odtlačkom prsta sa presunulo z displeja na domovské tlačidlo, ktoré reaguje vo väčšine prípadov okamžite. Avšak v prípade spotených prstov nastáva problém s nesprávnym skenom odtlačkov a telefón sa tak skrátka neodomkne. Samozrejmosťou je aj zabezpečenie pamäte po pripojení do USB, no bez odomknutia telefónu sa do úložiska jednoducho nedostanete. Asi všetci poznáme moment, keď sa udialo niečo, čo by sme si radi odfotili, no skrátka sme nikdy nestihli vytiahnuť telefón, odomknúť ho a spustiť fotoaparát. Samsung prišiel s riešením v podobe dvojitého stlačenia domovského tlačidla, po ktorom sa okamžite spustí fotoaparát, aby ste nezmeškali žiadnu momentku. Azda jediným menším negatívom je zatiaľ malé množstvo aplikácií, ktoré by boli schopné využiť zahnuté okraje, Samsung ich preto využil na najčastejšie používané aplikácie, kontakty, počasie či dôležité správy. Operačný systém bol na nami testovanom telefóne výborne odladený, spomalenie reakcií, či dokonca zamrznutie nepripadalo do úvahy. Dobrá práca Samsung!

Fotoaparát

Zadný fotoaparát disponuje rozlíšením 16Mpx F1, 9, možnosť natáčania v 4K pri 30 snímkach za sekundu je samozrejmosť, ako aj natáčanie FullHD (1080p) videa pri 60 snímkach za sekundu. Pre tých fajnovejších je tu možnosť natáčania 720p pri 120 snímkach za sekundu, ktorú viete využiť pri spomalených záberoch, Príjemným prekvapením je aj možnosť HDR (High Dynamic Range). Automatické zaostrovanie objektov funguje výborne, no pre prípad je aj možnosť manuálneho ostrenia prostredníctvom dotyku. Zaujímavosťou je tiež predný fotoaparát s rozlíšením 5Mpx – žiadna kockatá selfie teda nehrozí. Fotoaparát musíme pochváliť za vynikajúcu ostrosť fotografií, verné farby a prekvapivo dobré fotky aj v slabom osvetlení. O tie sa stará inteligentný LED blesk, ktorý upravuje intenzitu osvetlenia v závislosti od svetelných podmienok. Zabudnite na presvetlené fotky, to nehrozí. Azda jediným negatívom fotoaparátu je mierne rozostrenie fotiek so slabým osvetlením.

Batéria a výdrž

Supertenké telo S6-ky edge si skrátka muselo vybrať svoju daň, čo sa pretavilo do batérie s kapacitou 2600mAh. Prvý dojem bol totiž taký, že telefón s takýmto výkonom nemôže vydržať dlhšie ako polovicu dňa. No opak je pravdou, pri hraní hier, prezeraní webu či prehrávaní videí vydržala baterka s prehľadom celý deň, večer zostávalo väčšinou ešte 20 – 30 %, čo nás veľmi príjemne prekvapilo. V prípade bežného používania, občasného telefonovania, počúvania hudby či sporadického nakuknutia do e-mailovej schránky baterka vydržala bez akýchkoľvek problémov aj dva dni. Príjemnou zmenou oproti starším modelom je aj podpora rýchleho nabíjania vďaka nabíjačke s 2A výstupom. Vďaka tejto vychytávke je možné telefón nabiť do plna za hodinu a pol, na sledovanie filmu stačí 10 minút nabíjania. Ďalšou zaujímavou možnosťou je možnosť bezdrôtového nabíjania, keď telefón položíte na nabíjaciu podložku, ktorá navyše svojou farbou podsvietenia signalizuje úroveň nabitia. No má to háčik – nabíjanie je pomalšie, na plné nabitie sú potrebné približne štyri hodiny.

Informácie o produkte

Samsung Galaxy S6 Edge

Samsung Galaxy S6 Edge 2015

 • Typ: Smartfón
 • Operačný sytém: Android 5.0 Lollipop
 • Šírka: 142 mm
 • Výška: 70 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7 mm
 • Hmotnosť: 132 g
 • Farba: Čierna/Biela/Zlatá
 • Orientačná cena: 850 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Naše hodnotenie

Na záver nemôžeme ináč ako vyjadriť obdiv spoločnosti Samsung, ktorá na trh priniesla skutočnú vlajkovú loď. Tá vyniká po každej stránke – či už je to prémiové spracovanie tela zo skla a kovu alebo masívny výkon, ktorý sa ukrýva osemjadrovom procesore, či skutočne nádherný QHD displej, ktorý dokáže očariť ostrosťou a vierohodnosťou farebného podania. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na zatiaľ unikátne zahnutý displej, ktorým sa zatiaľ nepýši žiadny aktuálne dostupný model. Výborne odladený systém nahráva celému telefónu iba do kariet, a to či už svojím množstvom funkcií alebo jednoduchosťou používania. Fotoaparát opäť patrí medzi špičku, ostrosť je na vysokej úrovni, ostrenie je takmer okamžité, fotenie v tme už nie je vďaka inteligentnému blesku problém. Ani S6 edge však nie je bezchybným telefónom. Medzi negatíva sa určite radí nemožnosť rozšírenia pamäte alebo enormne vysoká cena, ktorá je pri „najnižšej“ verzii s 32GB pamäťou 850€, avšak môže sa vyšplhať až na závratných 1050€ za 128GB verziu.

Klady

 • Výkon
 • Unikátny dizajn
 • Prevedenie zo skla a kovu
 • Krásny displej
 • Fotoaparát

Zápory

 • Vysoká cena
 • Nemožnosť rozšírenia pamäte
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk