BenQ XR3501 - Recenzia

BenQ XR3501 - Recenzia

 

BenQ XR3501 je unikátny herný monitor, čo ste si už pravdepodobne všimli. Stačí jeden pohľad na fotografiu produktu, ktorá prezentuje zakrivenú obrazovku, a razom je vám jasné, že máme čo dočinenia s unikátnym zariadením. BenQ patrí medzi najlepších výrobcov herných monitorov a zakrivenou obrazovkou jedinečnosť tohto modelu nekončí.

35-palcový monitor je vybavený AMVA panelom s odozvou 4 ms, kontrastom 2000:1 a svietivosťou 300 cd/m2. Takéto parametre udáva väčšina monitorov, takže sa im venovať príliš nebudeme. Kvalita obrazu (pozorovacie uhly, vernosť zobrazenia farieb, ostrosť) je veľmi dobrá a to je jediný parameter, ktorý naozaj potrebujete poznať. Doplňme, že AMVA panel nám pripomína TN panel, s ktorým sa bežne stretnete pri väčšine herných monitorov. Jeho pozorovacie uhly sú však o niečo lepšie. Výrobca udáva, že pozorovacie uhly majú 178°, ale zdali sa nám o trochu horšie v porovnaní s IPS panelmi, ktoré majú rovnaký údaj. Nie však o moc.

Rozlíšenie je na prvý pohľad atypické. 2560 × 1080. Je to však dané pomerom strán 21:9, ktorý je pre ultraširokouhlé monitory štandardom. Čo však nie je bežné, je obnovovacia frekvencia 144 Hz. Jej prínos si vysvetlíme neskôr, momentálne zdôrazňujeme to, že BenQ je prvý zakrivený monitor s pomerom strán 21:9, ktorý má takúto obnovovaciu frekvenciu. Ocenia ju hráči.

Balenie a inštalácia

16 kg škatuľa s monitorom je pomerne rozmerná. Najmä v porovnaní s bežnými monitormi. Po otvorení si všimnete káble – napájanie, HDMI, DisplayPort a zvukový kábel. Samotný monitor je vcelku aj so stojanom. Inštalácia monitora sa vďaka tomu obmedzuje iba na to, že obrazovku vytiahnete z krabice a položíte ju na stôl. Netreba nič montovať alebo nastavovať. Maximálne tak naklonenie obrazovky (od -5 do 15 stupňov), výšku nezmeníte. Stojan je masívny a výborne dotvára dizajn herného zariadenia, ako môžete vidieť na priložených fotkách.

Monitor prepojíte s počítačom pomocou HDMI kábla, k dispozícii sú dva HDMI 1.4 porty alebo DisplayPortom. V tomto prípade ponúka zariadenie jeden DisplayPort 1.2 a mini DisplayPort. Ak chcete profitovať zo 144 Hz obnovovacej frekvencie, počítač musíte pripojiť k monitoru pomocou DisplayPortu. V opačnom prípade je obnovovacia frekvencia maximálne 60 Hz. Porty sú umiestnené zospodu, na chrbte zariadenia. Vedľa nich je napájanie a 3,5 mm zvukové konektory. USB hub monitor neponúka. BenQ chválime za to, že myslel aj na káble. Pod každým portom sa nachádzajú úchytky, ktoré káble „skrotia“ a v stojane nechýba otvor, ktorým ich môžete viesť.

Mali by ste však vedieť, že vysokú obnovovaciu frekvenciu oceníte iba v prípade, že máte výkonný počítač a hry vám bežia rýchlejšie ako pri 60fps. Samozrejme, niekedy je maximálna obnovovacia frekvencia obmedzená hrou, avšak pri mnohých strieľačkách získate zanedbateľnú výhodu.

Používanie

Obrazovka s pomerom strán 21 : 9 je široká a pripomína plátno v kine. Nakoľko sa pravdepodobne budete na monitor dívať z menšej vzdialenosti, oceníte zakrivenie displeja. Efekt je vďaka tomu lepší, výraznejšie vnímate bočné časti obrazovky. Monitor s takýmto pomerom strán je ideálny na hranie. Prakticky každá moderná hra podporuje rozlíšenie 2560×1080, takže sa využije celý zobrazovací priestor. Výborne vyzerajú pretekárske hry, avšak aj taký Zaklínač 3 je skvelým zážitkom. 

Ultraširokouhlý obraz má potenciál aj pri sledovaní videa. Budete potrebovať video, ktoré je špeciálne určené pre pomer strán 21:9. Bežné širokouhlé videá s pomerom strán 16:9 nechávajú na takomto monitore čierne bočne stĺpce. Trochu to vadí. Z hľadiska práce je potrebné, aby ste inak pristupovali k dostupnej ploche. Ak ste zvyknutí rozťahovať internetový prehliadač alebo textový editor na celú obrazovku, odporúčame pracovať v oknách. Ideálne si rozdeľte monitor na dve polovice a pracujte s viacerými aplikáciami. Pre potreby multitaskingu je tento monitor ideálny. Niekomu môže vyhovovať viac ako prepojenie dvoch monitorov. Širokú plochu oceníte aj pri strihaní videa.

Podsvietenie monitora je rovnomerné, nepostrehli sme žiadne nerovnosti alebo iné rušivé elementy. Zobrazenie čiernej farby je dobré, povedali by sme, štandardné. Pripomienky nemáme.

Technológie

XR3501 má väčšie zakrivenie ako väčšina monitorov na trhu. Považujeme to za výhodu, efekt je viditeľnejší. 144 Hz obnovovaciu frekvenciu, ktorá je v tejto kombinácií prvá a zatiaľ jediná na trhu, sme už spomenuli. Nastavenie obrazu sa obmedzuje na štandardné prispôsobenie jasu, kontrastu a farieb. K dispozícii je viacero režimov, ktoré sú špeciálne upravené pre konkrétne herné žánre. Prepínanie medzi nimi je jednoduché.

Ako sme už spomenuli, zobrazenie farieb chválime. V štandardnom režime je verné a to aj bez nutnosti kalibrácie. Reprodukcia obrazu „neťahá“ do žiadnej farby. Výborne poslúži pri bežnej a náročnejšej práci. Profesionáli ocenia skôr IPS displej, avšak na hranie a ostatné úkony je XR3501 optimálny. Pri náročnejšej práci využijete veľkú zobrazovaciu plochu. Na obrazovku nebudete nadávať ani počas prezerania fotografií z dovolenky. Jedine, že by ste zabudli prepnúť režim. Niektoré herné nastavenia sú skreslené, avšak v pozitívnom slova zmysle. Hry vďaka tomu vyzerajú živšie a lepšie. Po skončení hrania však odporúčame prepnúť nastavenie späť na štandardný režim.

Monitor má takisto viacero technológií od BenQ. Funkcia Color Vibrance umožní prispôsobiť odtiene farieb. Black eQualizer vylepšuje zobrazenie tmavých oblastí v hrách. Flicker-free eliminuje blikanie monitoru a režim Low Blue Light redukuje modré svetelné spektrum.

Zážitok z používania je špičkový. Ak chcete zakrivený monitor s pomerom strán 21 : 9, BenQ XR3501 je pre hráčov najlepšia voľba. Avšak ultraširokouhlá obrazovka nemusí vyhovovať každému. Treba si nájsť ideálnu vzdialenosť monitora a naučiť sa s ním pracovať inak ako s bežnou obrazovkou. Avšak hranie... to je naozaj jedinečné.

Technické špecifikácie

 • Uhlopriečka: 35“
 • Rozlíšenie: 2560×1080
 • Pomer strán: 21 : 9
 • Obnovovacia frekvencia: 144Hz
 • Konektivita: HDMI, DisplayPort

Informácie o produkte

BenQ XR3501

BenQ XR3501 2015

 • Typ: Monitor
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 1099 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: BenQ

Naše hodnotenie

Najlepší zakrivený herný monitor na trhu. Ultraširokouhlá obrazovka nemusí vyhovovať každému, avšak poskytuje naozaj jedinečný zážitok z hrania. Odporúčame všetkým fajnšmekrom.

Klady

 • Zakrivenie obrazovky
 • Zážitok z hrania a sledovania videa
 • Veľká zobrazovacia plocha
 • Obnovovacia frekvencia
 • Výborné zobrazenie farieb

Zápory

 • Vyššia cena
 • Bežné video necháva čierne stĺpce, treba mať ultraširokouhlé video
 • Vyžaduje iný prístup k práci, je to však otázka zvyku
Korekcia: Zdenka Schwarzová. Recenzia bola doplnená na základe diskusie, viď. komentáre.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk