NZXT Noctis 450 - Recenzia

NZXT Noctis 450 - Recenzia

 

Mnoho výrobcov sa drží svojich oceňovaných produktov a pravidelne uvádza ich vylepšené verzie so snahou priniesť zmenu vzhľadu či nové funkcie. Spoločnosť NZXT po necelých dvoch rokoch na trh uvádza novú skrinku Noctis 450, ktorá kombinuje ospevované srdce H440 s faceliftovanou vizážou.

Lamborghini na stole

Po rozbalení z kartónu, ktorý korešponduje s farebným variantom skrinky a zobrazuje len zopár základných informácií, sa nám naskytá pohľad na midtower s rozmermi 220mm×567mm×544mm a váhou slušných 9kg. NZXT nešetrila ani na počiatočnej výbave, a tak už predinštalovala viacero ventilátorov. Konkrétne až trojicu 120mm FN V2 vpredu a jeden 140mm FN V2 vzadu, takže o prúdenie vzduchu sa naozaj netreba báť.

Celkový dizajn je skutočne moderný a kombinuje lesklé biele prvky s tmavými. Krivkami a mriežkami nám miestami až náramne evokoval tvary Lamborghini Aventador. Jeho prísny, až zastrašujúci vzhľad vzbudzuje rešpekt. Noctis 450 je plnokrvný herný nástroj a nie len nudná škatuľa.

Z ľavej strany sú krásne viditeľné hlavné línie a škáry výduchov. Povrchová úprava oceľových panelov je dokonalá a za farebný náter by sa nemuselo hanbiť ani športové auto. Bočné priehľadné okno umožňuje jasný pohľad na vnútornosti, ktorými sa hráči radi chvália. Škoda len, že nie je trocha užšie, pretože sčasti odhaľuje šachty pre disky. Zdroj prekrýva lišta s podsvieteným logom výrobcu.

Pri pohľade zhora nachádzame zošikmený kryt spolu s mriežkami pre nasávanie vzduchu. Rovnako sa tu nachádza aj I/O panel s dvoma pármi USB 3.0 a USB 2.0 a jackmi pre mikrofón a reproduktory. Tlačidlo na zapnutie je neštandardného tvaru a je podsvietené modrou farbou. Zároveň slúži aj ako signalizácia aktivity diskov.

Zadný pohľad nás tiež nenechal chladnými. Samozrejmosťou je otvor pre I/O panel a sedem slotov pre karty a rozšírenia, ale netradičnou funkciou je jeho podsvietenie dvojicou bielych diód. Zdroj sa umiestňuje štandardne na spodku. Čo však poteší každého PC tunera, je uchytenie zadného ventilátora, ktoré je uspôsobené ako na 140mm, tak aj 120mm ventilátory. Navyše je polohovateľné, čím sa dá dosiahnuť optimálna poloha. Dva okrúhle otvory signalizujú predprípravu na vodné chladenie. Až pri lepšom prezretí sme si všimli nenápadné tlačidlo v ľavom hornom rohu, ktoré reguluje LED osvetlenie a na výber je z troch úrovní.

Predný panel je okrem chýbajúcich portov takmer na nerozoznanie od vrchného. Biele šikmé časti striedajú čierne mriežky. Nejde ale o dvierka, čo naznačuje len jednu jedinú vec. Žiadne 5,25-palcové šachty! Takže je na čase zaželať zbohom vašim optickým mechanikám.
Celá skrinka stojí na štvorici gumených nožičiek, ktoré sú protišmykové a zároveň tlmia vibrácie a znižujú hluk. No ich väčšia výška má aj iný význam. Zlepšiť prietok vzduchu a vytvoriť dostatočný priestor pre dvojicu LED pásikov, čím sa Noctis 450 ešte náramnejšie podobá na tuningové fáro. Nasávanie PSU je prekryté filtrom a jednoduchým vytiahnutím je ho možné odprášiť a znova založiť.

Mužský domček pre bábiky

Až po otvorení dostávame predstavu o reálnom využiteľnom priestore. Netreba zabúdať, že PSU sa inštaluje do samostatného spodného krytu, takže celé miesto je pre matičnú dosku. Skrinka podporuje ako dosky ATX, tak aj menšie varianty mATX a mITX.

Pod pravým krytom sa ešte v neosadenej skrinke ukrýva úctyhodná spleť káblov a miesto na päť hard diskov. Po ich uchytení do držiakov sa pohodlne zasúvajú do šácht a gumené podložky minimalizujú vibrácie. Spomínané káble sú prítomné z dôvodu, že Noctis 450 obsahuje až dva vstavané huby. V pravom hornom rohu nájdeme hub pre LED osvetlenie a v strede hub podporujúci až osem ventilátorov, pričom štyri sú už v základe využívané. Celý kôš na disky sa dá jednoducho uvoľniť a vybrať. Po jeho odstránení je možná inštalácia takmer ľubovoľného vodníka s 280mm či až 360mm chladičom.

Podobne ako H440, aj Noctis využíva uchytenie PSU dvojako. Prvým pochopiteľným poslaním je ukryť všetky napájacie káble a druhým je umiestnenie dvoch dodatočných, 2,5-palcových diskov, čím sa efektívne využíva celý vnútorný priestor. Zdroj sa montuje zasunutím zo zadnej strany a zafixovaním panelov so skrutkami. Tri otvory na káble sú dostatočné určite pre každého. Všadeprítomné úchyty zaručujú bezproblémový manažment káblov a tri hlavné priechody pri hrane matičnej dosky prekryté gumou zabezpečujú prístup napájania všetkým vnútorným komponentom.

Technické špecifikácie

Podporované mat. dosky

ATX, mATX, mITX

Použité materiály

SECC oceľ, ABS plast

Rozmery

220mm×567mm×544mm

Váha

9kg

Priestory pre disky

3.5″/2.5″: 6+2

Predinštalované ventilátory

3×120mm FN V2 (1200 RPM, prietok 45 CFM, hlučnosť 21dBA)

1×140mm FN V2 (1000 RPM, prietok 50 CFM, hlučnosť 21dBA)

Podporované ventilátory

2×140 alebo 3×120mm vpredu

2×140 alebo 3×120mm navrchu

1×140/120mm vzadu

Naše hodnotenie

Ak ste hráčom, ktorý túži po skutočnom hráčskom nástroji, kúpou NZXT Noctis 450 nešliapnete vedľa. Hneď po rozbalení oceníte futuristický dizajn a kvalitu zhotovenia. Poskytuje mnoho priestoru pre všetko, čo budete chcieť do skrinky vtesnať. Okrem štyroch už predinštalovaných ventilátorov je tu miesto ešte na ďalšie štyri a všetky kontroluje ovládací hub. Problémy nenastanú, ani ak sa rozhodnete pre vodné chladenie. Všadeprítomné skrutky uvoľniteľné len prstami uľahčujú celkovú manipuláciu a inštaláciu komponentov a vďaka výborne umiestneným otvorom sa všetky káble jednoducho skryjú mimo zrak. Všemožné podsvietenie jednotlivých prvkov len podčiarkuje agresívny vzhľad a dotvára celkový dojem, že Noctis 450 preberie štafetu po úspešnej H440 a stane sa jednou z najlepších a najvyhľadávanejších herných skriniek súčasnosti.

Klady

 • Jedinečný dizajn
 • Podsvietenie s integrovaným hubom
 • Integrovaný hub pre PWM ventilátorov
 • Samostatný priestor pre PSU
 • Úchyty a otvory pre manažment káblov

Zápory

 • Žiadne

Informácie o produkte

NZXT Noctis 450 2015

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 220 mm
 • Výška: 567 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 544 mm
 • Hmotnosť: 9750 g
 • Farba: Čierna, biela
 • Orientačná cena: 140 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: NZXT

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk