Creative SoundBlasterX P5 - Recenzia

Creative SoundBlasterX P5 - Recenzia

 

Nebýva zvykom, že by sa vám herné slúchadlá zmestili do vrecka a mohli by ste ich mať tak neustále pri sebe. Spoločnosť Creative prišla na trh s „peckovými“, resp. špuntovými slúchadlami, ktoré navyše nesú označenie herné.

Balenie

Balenie je podobne ako u nedávno recenzovanom headsete Sound BlasterX H5 vcelku netradičné. Výrobca opäť stavil na plastové puzdro, ktoré je zasa priesvitné, no v tomto prípade je krabička hranatá. Samotné slúchadlá sú vložené do akýchsi stojanov a balenie skôr pripomína vitrínu. V pravej časti je dokonca zväčšovacie sklíčko, ktoré vám umožní detailnejší pohľad na slúchadlo.

Vnútri balenia okrem slúchadiel nájdete šikovné prepravné puzdierko, trojicu silikónových štupľov do uší so špirálovým rebrovaním vo veľkostiach S, M a L, technickú dokumentáciu a prepojovací kábel, tzv. Y-splitter, obsahujúci 3,5mm jack koncovky na zapojenie do portov slúchadiel a mikrofónu.

Dizajn, prevedenie

Keďže ide o herné slúchadlá, je tomu prispôsobený aj ich dizajn a prevedenie. Čo sa farebného prevedenia týka, špunty sú ladené do červeno-striebornej farby s čiernym opletaným káblom, ktorý ukončuje pozlátená 3,5mm jack koncovka.
Základom špuntov je 7mm fullspectrum neodymový menič s citlivosťou 114dB/mW. Meniče slúchadiel sú navyše potiahnuté tenkou vrstvou titánu, ktorý má spomedzi všetkých kovov najvyšší pomer sily a hmotnosti. Znamená to, že membrána je dostatočne tvrdá a silná, aby jasne rezonovala čistý a vysoko hodnoverný zvuk v celom zvukovom spektre. Zároveň je dostatočne ľahká a presná, aby zaistila veľmi rýchlu spätnú väzbu a presnú reprodukciu zvuku. Vďaka tomu slúchadlá Sound BlasterX P5 vážia len 12g. Okrem toho sú slúchadlá vybavené poľom trubice kanálov, ktoré v porovnaní s konkurenciou ponúka lepšiu reprodukciu basov. Toto pole mení vlastnosti basovej odozvy plášťa slúchadiel a zvyšuje odozvu nízkych frekvencií.

Softvér

Podobne ako je to u väčších herných slúchadiel aj model Sound BlasterX P5 je možné zosynchronizovať s herným softvérom BlasterX Acoustic Engine. Softvér je podobne ako tomu bolo pri recenzovaní headsetu H5 na nastavenia rovnako chudobný. Nachádza sa tu rovnaká schéma, teda výber rôznych herných žánrov a zopár hier v rámci nich, pri ktorých sú prednastavené presety. Prehľad toho, čo sa mení v závislosti od herného žánru, sa nachádza v tabuľke na pravej strane, konkrétne sa menia hodnoty pre Surround, Crystalizer, Bass, Smart Volume a Dialog. Zaujímavosťou a škodou zároveň je, že minimálne hodnota Bass je pri každej z hier nastavená na Off a s týmto nastavením jednoducho nepohnete. Preto, ak si chcete zvuk detailne vyladiť, musíte siahnuť po inom softvéri, prípadne BlasterX Acoustic Engine úplne vynechať.

Dojmy z používania

Rozhodne to nie sú slúchadlá pre každého. Či už z toho hľadiska, že niekto skôr uprednostní tradičnú veľkosť herných slúchadiel, alebo z oveľa jednoduchšieho dôvodu, do uší možno nesadnú každému. Inému zase veľkosť a jednoduchosť prepravy bude vyhovovať, skrátka sto ľudí, sto chutí. Mne osobne takýto typ slúchadiel nevyhovuje, pretože do mojich uší ideálne nesadnú a ovplyvňuje to kvalitu zvuku. Preto som bol príjemne prekvapený, že Sound Blastery mi po chvíli „boja“ pasovali ako uliate. Zvuk je ako jeden celok dobre vyvážený, žiadna zo zvukových zložiek nijak neprevažuje nad ostatnou. Prekvapili ma basy, ktoré bolo naozaj počuť a príjemné bolo aj to, že neboli predimenzované, pretože vzhľadom na to, že štuple máte priamo v ušiach, by to veľmi príjemné nebolo. Zvukové odizolovanie slúchadiel od okolia je dobré, trochu sa to zhoršuje v prípade, že ich máte pripojené k telefónu, pretože počujete, resp. vnímate vlastné kroky. Slúchadlá som okrem telefónu používal predovšetkým cez Dualshock od PS4-ky, kde je dĺžka kábla dostačujúca.

Pokiaľ nemáte počítač s portami umiestnenými v hornej časti skrine, prípadne nemáte zvukový vstup umiestnený na ovládaní reproduktorov, dĺžka kábla vám môže robiť trochu problémy. Kábel slúchadiel má síce dĺžku 120cm, no splitter je dlhý približne len 30cm. Pri online hraní určite oceníte mikrofón zabudovaný v ovládaní na kábli, ktorý znie prekvapivo čisto. Okrem nich je na tomto ovládači aj posuvné tlačidlo na vypnutie/zapnutie mikrofónu a tlačidlo na ovládanie hovorov, resp. slúžiace ako play/pause pri počúvaní hudby. Dvojitým stlačením tohto tlačidla si prepnete skladbu na ďalšiu. Je však škoda, že na ovládači sa nenachádza koliesko na reguláciu hlasitosti.

Technické špecifikácie

 • Hmotnosť: 12g
 • Dĺžka kábla: 120cm + 30cm Y-Splitter
 • Priemer meniča: 7mm, membrána potiahnutá titánom
 • Frekvenčný rozsah: 10Hz – 23KHz
 • Impedancia: 16Ω
 • Senzitivita: 114dB/mW

Naše hodnotenie

Najväčším lákadlom pre kúpu Sound BlasterX P5 je hlavne ich vyvážený zvuk a kompaktnosť. Nezaostáva ani podarený dizajn, prevedenie a použitie kvalitných materiálov, vďaka čomu slúchadlá vážia len 12g. Pre jednoduchšiu prepravu sa v balení nachádza šikovné puzdierko, do ktorého sa vám zmestí kompletné balenie, vrátane náhradných špuntov a Y-splittera pre slúchadlá a mikrofón. Miernou nevýhodou môže byť pomerne krátky kábel, absencia kolieska na reguláciu hlasitosti na ovládači, umiestneným na kábli, a softvér, ktorý neponúkne žiadne vlastné nastavenia či vytváranie vlastných herných profilov. To však môžete aspoň trochu obísť úplným vynechaním herného softvéru. Inak sú to fakt podarené herné slúchadlá, aj keď možno v netradičnom prevedení.

Klady

 • Dizajn
 • Prevedenie
 • Balenie
 • Rozmery, hmotnosť
 • Ovládanie na kábli
 • Hlasitosť
 • Dobrá zvuková izolácia
 • Vyvážený zvuk

Zápory

 • Sotvér
 • Krátky kábel
 • Nemožnosť vytvárať vlastné profily

Informácie o produkte

Creative SoundBlasterX P5 2015

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 12 g
 • Farba: čierno-červená
 • Orientačná cena: 60 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk