Intel Core i7 6700K - Recenzia

Intel Core i7 6700K - Recenzia

Intel. Spoločnosť, o ktorej musel počuť asi každý, kto používa moderné technológie. Ešte nedávno bývali časy, keď mal Intel v segmente výroby procesorov akú-takú konkurenciu, posledných pár rokov však, hlavne s nástupom označení i3, i5 a i7, siahajú záujemcovia o stabilný výkon takmer výlučne po čipoch od modrého tímu. A modrá je, zdá sa, stále dobrá.

14nm architektúra Skylake už takmer nie je novinkou, stále viac hráčov a používateľov počítačov siaha po procesoroch s touto architektúrou. Dostať sa k tomu najlepšiemu, čo ponúka, však nie je jednoduché. Neviem presne, čo stálo za nedostatkom skladových zásob, či to bol príliš veľký dopyt, alebo stále rozbiehajúca sa výroba, ale na osobné zoznámenie sa procesorom, s výrobným označením 6700K, sľubujúcim samé dobré veci, som čakal pekných pár mesiacov. Malý kúsok kovu a kremíku ale konečne dorazil a ja som sa nemohol dočkať na zisťovanie toho, čo všetko dokáže.

Trochu histórie

Skylake je kódové označenie šiestej generácie Core procesorov od spoločnosti Intel, využívajúci rovnaký 14nm postup výroby ako predošlá generácia s označením Broadwell. Intel svoje procesory vydáva v takzvanom TIK-TAK režime, v ktorom každá TIK generácia (v tomto prípade prechod na 14nm architektúru Broadwell) prináša významné zmeny, čo sa týka fyzického rozloženia, štruktúry a výrobného procesu, a každá TAK generácia (náš dnešný Skylake) pridáva iba rozličnú funkcionalitu a vylepšenia, no drastickejšie už nič nemení. Obe verzie čipov, Broadwell aj Skylake, sa objavili v priebehu minulého roka, čo bolo spôsobené nečakaným predĺžením vývoja Broadwell architektúry a dolaďovaním výrobných postupov. Pre koncových zákazníkov to však neprinieslo žiadne veľké zmeny.

Balenie a jeho obsah

Fešná krabička s moderným dizajnom v sebe ukrýva bezpečne zabalený procesor a pár stránok dokumentácie. Kto sa už o odomknuté procesory Skylake zaujímal, nebude prekvapený hlavnou zmenou samotného obsahu balenia. Tou je totiž oproti predchádzajúcim generáciám procesorov začínajúcich na i, a nových procesorov bez písmena K na konci, absencia starého známeho Intel chladiča. Pravdou je, že hoci je tento chladič funkčný a dá sa využiť nielen na otestovanie funkčnosti hardvéru, ale aj na prevádzku menej výkonných procesorov bez taktovania, k takémuto drahému kúsku určenému do výkonných mašín sa ho pribaľovať naozaj neoplatí.

Základné takty, fakty a špecifikácie

Nebola by to technologická spoločnosť, keby o svojom produkte nespísala dlhočizný list so všetkými špecifikáciami, použitými technológiami a všetkými ostatnými informáciami. O procesore sme sa teda dozvedeli nasledovné informácie:

Socket LGA1151
Cache 8MB
Technológia výroby 14nm
Počet jadier 4
Počet vlákien 8
Základná frekvencia 4GHz
Turbo boost frekvencia 4,2GHz
TDP 91W
Maximálna veľkosť RAM 64GB
Grafický procesor Intel HD Graphics 530
Tak graf. procesora 350MHz
Max. takt graf. procesora 1,15GHz
Podpora DirectX 12
Podpora OpenGL 4.4
Verzia PCIExpress 3.0
Intel VT-x áno
Tepelný monitoring áno
Intel 64 áno
Maximálny počet obrazoviek 3
Intel WiDi áno

Testovanie a taktovanie

Samozrejme, že procesor s písmenom K za názvom nemožno nechať v základných nastaveniach, preto som sa vybavený kvalitnou matičnou doskou od MSI, stabilným zdrojom od Fractal Design a kúskom odvahy. Pustil som sa teda do zisťovania, kam až tento procesor dokážem potlačiť.

Hodnota 4,0GHz, pod ktorou procesor normálne funguje, je v dnešnej dobe takmer nič. Preto som pri stálom zvyšovaní násobiteľa o 200MHz a dolaďovaní napätia ukončil svoju púť až na úctyhodných 4,8GHz pri 1,35 volta. Procesor som následne dokázal pomocou zvyšovania základného taktu dostať aj na stabilných 4,9GHz, ale to bolo dosiahnuté napätím až 1,44V, číslo príliš blízke hodnote 1,45, ktorú neodporúča ani Intel, ani výrobcovia matičných dosiek. Druhotným faktom je, že pokiaľ sa procesor netaktuje iba zvyšovaním násobiteľa, ale mení sa aj základný takt, ovplyvní to nielen samotný procesor, ale aj PCIe zariadenia ako grafické karty a iné. To znamená, že hoci by bol procesor stabilný, pri taktovaní grafických kariet alebo aj pri bežnom hraní by sa stále mohli objaviť nepríjemní technickí gremlini. Procesor bol preto testovaný v taktoch 4.0, 4.2, 4.4, 4.6 až najvyššom stabilnom takte 4,8GHz, bez zasahovania do frekvencie základného taktu.

Testy sme robili hlavne v programoch náročných na výkon procesora, ako je Cinebench R15 s renderovaním obrázkov, CPU-Z, ktorý ponúka veľmi prehľadný benchmark procesorov, a ďalšie. Na ukázanie dôsledkov taktovania pri hraní sme siahli aj po overenej kvalite – Metro: Last Light Redux a 3D Mark Firestrike. Výsledky si môžete pozrieť nižšie.

Renderovanie obrázku jedným jadrom, vyššie číslo = lepší výsledok

Renderovanie obrázku všetkými jadrami, vyššie číslo = lepší výsledok

Benchmark jedného jadra, vyššie číslo = lepší výsledok

Benchmark všetkých jadier, vyššie číslo = lepší výsledok

Benchmark rýchlosti spracovania inštrukcií, 32MB veľkosť súboru, vyššie číslo = lepší výsledok

Test enkódovania 700MB videa kodekom H.264, priemerné FPS, vyššie číslo = lepší výsledok

Test enkódovania 700MB videa kodekom H.264, doba enkódovania, nižšie číslo = lepší výsledok

Kombinované skóre, vyššie číslo = lepší výsledok

Metro Benchmark, 1080P, Very High, AF x16, Blur normal, Tesselation high, vyššie číslo = lepší výsledok

Zhrnutie testovania

Ako sme predpokladali, tento nový top procesor od Intelu v mnohých smeroch zažiaril, hlavne čo sa týka výsledkov zaťažovania viacerých jadier. V profi benchmarkoch zameraných hlavne na produktivitu a tvorbu obsahu sa môže porovnávať s niektorými kúskami z rady Xeon a dokáže pritom ponúknuť aj stabilný výkon pri hraní. Čo mňa osobne zarazilo, je, ako veľmi boli výsledky porovnateľné napríklad s procesorom Intel Core i7 4790K, ktorý je už viac ako rok a pol starý. Pravdou však je, že 6700K prináša radu inovácií, podporu rýchlejších pamätí a dosahuje svoj výkon vo veľmi príjemných teplotách. Oproti niektorým kúskom, s ktorými som mal česť pracovať, ma naozaj prekvapilo, že procesor i7 6700K sa pretaktovaný na 4,8GHz s chladičom Fractal Design Kelvin S36, ktorý sa takmer nemusel snažiť, držal v každej situácii bezpečne pod hranicou 60 stupňov. Takisto je celkom príjemným zistením aj nižšia spotreba elektriny, ktorá sa držala v pokojovej prevádzke pod 50W a pri záťaži v rozmedzí 110 až 120 Wattov.

Naše hodnotenie

Intel opäť preukázal, prečo je na poli procesorov špičkou. Tik-tak systém vydávania procesorov je ustálený, a tak neposkytuje žiadne veľké prekvapenia. Inovácia a napredovanie sa v ňom rozhodne nezaprie. Ak rozmýšľate o stavbe nového počítača, alebo nad výberom už zloženého kúska a plánujete z neho dostať aj niečo viac ako len základný výkon, s procesorom i7 6700K chybu neurobíte. Ak však máte šťastie a v počítači vám už tróni kúsok ako i7 3770K alebo 4790K, na to malé vylepšenie, ktoré 6700K vo viacerých smeroch ponúka, tých takmer 400 eur míňať nemusíte. Odporúčame radšej počkať na ďalšiu generáciu s označením Kaby Lake, ktorej vydania by sme sa mali dočkať už koncom tohto roku. i7 6700K je totiž silný, stabilný a šikovný procesor, avšak ktorý má, nanešťastie, cenovku zvýšenú o prémiový príplatok.

Klady

 • Nízke teploty
 • Malá spotreba
 • Možnosti pretaktovania
 • Slušné výsledky využitia všetkých jadier

Zápory

 • Cena

Informácie o produkte

Intel Core i7 6700K 2015

 • Kategória: Procesory
 • Orientačná cena: 390 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Intel

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI Z170A Gaming M5
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700 Skylake
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Kelvin S36
 • Pevný disk: SSD ADATA SP550 128G
 • Grafická karta: Sapphire Nitro R9 380 OC
 • Zdroj: Fractal Design Integra M 750W
 • Skrinka: Fractal Design Define S - Window
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk