NZXT Hue+ Recenzia

NZXT Hue+ Recenzia

 

Zdá sa vám, že váš počítač ničím nevyniká? Máte v ňom ukryté komponenty za stovky eur, ale vaše návštevy alebo hráči na LAN párty na ne nie sú dostatočne upozornení, aj keď má vaša skrinka integrované okno? Netreba zúfať, spoločnosť NZXT má vo svojom arzenáli svetelnú bombu menom Hue+, ktorá okamžite premení každý počítač na svetelnú šou!

NZXT ponúka svetelné riešenia do počítačových skriniek už nejaký ten čas, pôvodný NZXT Hue je v predaji už od roku 2012. Ten bol však ovládaný hardvérovým panelom, pasujúcim do 5,25 šachty. Keďže je stále viac obsahu predávaného v čisto digitálnej forme a potreba CD/DVD/BluRay mechaník opadáva, je aj oveľa menej skriniek vybavovaných 5,25 šachtami. A práve tu zažiari, a to doslovne, NZXT Hue+, keďže ide o malú škatuľku, ktorá sa zmestí na miesto 2,5-palcového disku ovládanú softvérovo cez program CAM, v ktorom sa dajú nastavovať aj ďalšie produkty od spoločnosti NZXT.

Obal a jeho obsah

Výrobky od NZXT ma zatiaľ kvalitou svojich balení nikdy nesklamali a výnimkou nie je ani Hue+. V oku lahodiacej škatuľke sa ukrývajú dve samostatné čierne tehličky, previazané pásikom z tvrdého čierneho papiera. V prvej sa nachádza samotný ovládač a svetelné pásy a v druhej všetka dôležitá kabeláž. NZXT jednoducho vie, že ak si niekto kupuje dizajnový doplnok do počítača, treba ho aj pekne zabaliť a neposlať iba bežnú škatuľu s hala-bala pohádzanými káblami. Takisto sa v balení nachádza aj manuál, ktorý si určite odporúčam pred inštaláciou naštudovať, aj keď samotná inštalácia nie je natoľko komplikovaná.

Prvé dojmy a spracovanie

Balenie samotného produktu vzbudzuje dojem kvality. Našťastie sa dá to isté povedať aj o jeho obsahu. Samotný ovládač, do ktorého sa zapínajú všetky káble zo svetelných pásov a z ktorého vedie kábel napájania a USB na softvérové ovládanie, je takisto podsvietený, takže sa dá vystaviť na viditeľnom mieste. Príjemnou správou je, že niektoré z novších počítačových skriniek ponúkajú možnosť osadiť SSD disky na viditeľné miesto už z výroby, ale aj keby takéto uchytenie nebolo dostupné, nebál by som sa Hue+ ovládač osadiť za pomoci obojstrannej pásky. Svetelné pásy sa mi na prvý pohľad a pocit zdali trochu priťažké, ale táto záhada sa vyjasnila okamžite po bližšom preskúmaní, ktoré odhalilo zakomponovanie malých magnetov po celej dĺžke svetelných pásov, vďaka ktorým sa dali nainštalovať aj bez nutnosti strhnutia ochranného papiera, zakrývajúceho lepivú zadnú stranu. Takisto ani napájací kábel, USB a predlžovacie káble nevyvolávali žiadne obavy z ľahkého poškodenia, hoci by po inštalácii nemali byť vystavované žiadnym rizikám z pohybu a ohýbania.

Inštalácia

Manuál k HUE+ je dobré nielen prebehnúť zrakom a uznať jeho existenciu, jeho čítaním sa veľmi rýchlo vysvetlia správne postupy, ako svetelné pásy najlepšie uchytiť a ako ich správne nainštalovať. Keďže bol testovací počítač stále v skrinke Fractal Design S Window, zvolil som si tú najjednoduchšiu cestu a upevnil som ovládač štyrmi skrutkami na držiak SSD disku, ktorý sa ukrýva zo zadnej strany matičnej dosky. No iné skrinky, ako napríklad NZXT S340, ponúkajú uchytenie vo viditeľnej časti, alebo s dvoma kúskami obojstrannej lepiacej pásky a elánom sa dá ovládač prakticky nainštalovať na akékoľvek voľné miesto v skrinke. Zapojenie napájania je úplne jednoduché, ide iba o prepojenie molex konektora so zdrojom. USB takisto zvládne každý, kto vie, ako fungujú hračky typu trojuholník do trojuholníkového otvoru a loptičku do guľatého. Za čo ale musím naozaj NZXT pochváliť, je pribalenie rozličných dĺžok káblikov napájajúcich svetelné pásy. Kebyže totiž HUE+ inštalujem v menšej skrinke a ovládač je osadený v prednej časti, vystačili by asi aj tie dva základné. Keďže bol black box osadený vzadu a skrinka, ktorú som chcel osvetliť, patrí do tých rozmernejších a objemnejších, predlžovacie káble sa naozaj hodili. Ďalšou z príjemných skúseností sú aj už spomínané magnety, ktoré sú v každom páse štyri a sú dostatočne silné na to, aby udržali na mieste aj v 90-stupňových uhloch. Toto bola výhoda nielen pre mňa, keďže som sa musel s touto svetelnou šou, nanešťastie, po otestovaní rozlúčiť, ale aj pre ľudí, ktorí si chcú napríklad osvetliť svoj herný počítač, ale plánujú v dohľadnej budúcnosti meniť skrinku.

Softvér a ovládanie

HUE+, na rozdiel od svojho predchodcu, nemá žiadne hardvérové tlačidlá, ale spolieha sa plne na softvérové rozkazy z programu CAM, s ktorým som už pracoval pri testovaní chladenia Kraken X61. Program CAM príliš nevyniká stabilitou a takisto nie je najlepšie, že si v bežnej premávke uzurpuje okolo 150MB z RAM-ky. No ovládanie farieb a rôznych módov v ňom asi ani nemôže byť jednoduchšie. Čo si treba uvedomiť, je, že z ovládača vedú dva konektory, do ktorých sa dá pripojiť viacero pásov v sérii za sebou. Ak by som chcel napríklad docieliť uniformný efekt farebných vĺn obiehajúcich dookola skrinky, v mojom prípade by som zapojil všetky štyri pásy do jedného výstupu a osadil ich dookola. Mne osobne sa však zapáčilo pridať ku všetkým možnostiam, ktoré HUE+ ponúka, aj trochu zrkadlenia a zapojil som do každého výstupu dva pásy a tie nainštaloval oproti sebe. Tak sa potom pri vlnení farby stretávali v protiľahlých rohoch skrinky. Je teda super, že HUE+ podporuje aj takúto pridanú kreativitu a to, že sa dajú na seba pásy do určitej miery nadstavovať.

Život plný farby

Priznám sa, osobne mám všetky možné technologické vychytávky a možnosti, ako sa odlíšiť, veľmi rád. Po zistení, ako jednoducho sa s HUE+ pracuje, či už po stránke inštalácie, alebo ovládania, si prajem dostatok financií na takéto dizajnové chuťovky aj do súkromného počítača. Sýte farby, ktoré rozohrali celý testovací počítač a takmer aj celú miestnosť, dokázali vykúzliť úsmev na tvári každej osoby, ktorej som ukazoval tieto efekty či už naživo, alebo zachytené na videu. Samozrejme, niektorí si môžu ťukať na čelo, no ja dúfam, že vieme, že môcť ohúriť svojím počítačom a ukázať jeho výnimočnosť je jedno zo skrytých potešení tohto sveta.

Naše hodnotenie

Kvalitný výrobok, jednoduché ovládanie, garantovaná spoľahlivosť. To sú skrátka fakty, o pravdivosti ktorých sa darí spoločnosti NZXT potenciálneho zákazníka presvedčiť a prilákať. HUE+ síce nezabezpečí, že na slabom hardvéri pobežia najnovšie AAA tituly v najvyššom rozlíšení a definitívne nezníži účet za elektrinu. HUE+ poskytuje niečo, čo môže ponúknuť iba málo počítačových komponentov, a to je exkluzivita, výstrednosť a možnosť predvádzať svoj počítač v tom najlepšom svetle (žmurk, žmurk, šťuch, šťuch). Ak už máte vo svojom počítači všetok hardvér, ktorý tam má byť, a stále vám niečo chýba, možno ste práve v tejto recenzii narazili na odpoveď.

Klady

 • jednoduchá inštalácia
 • rozšíriteľnosť
 • kompatibilita s akoukoľvek skrinkou
 • sýte farby
 • množstvo módov
 • softvérové ovládanie

Zápory

 • prémiová cena
 • nutnosť voľného interného USB 2.0 konektora

Informácie o produkte

NZXT Hue+ 2016

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 100 mm
 • Výška: 70 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 23,5 mm
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: NZXT

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk