Razer BlackWidow Ultimate - Recenzia

Razer BlackWidow Ultimate - Recenzia

 

Po recenzii na hernú myš Razer Naga Chroma tu máme recenziu aj na najnovšiu hernú mechanickú klávesnicu BlackWidow Ultimate 2016.

Balenie

Balenie aj v tomto prípade pozostáva z technickej dokumentácie, dvojice hadích samolepiek a zo samotnej klávesnice. Klávesnica je dodávaná v čiernej papierovej škatuli, na akú sme od spoločnosti Razer zvyknutí. Zaujímavosťou je výrez v škatuli, a to v mieste smerových šípok. Škoda je, že už tradične pri Razer klávesniciach chýbajú lakťové opierky.

Dizajn, prevedenie

Väčšina dizajnu čiernej mamby pochádza z jej predchodcov, tentoraz však na klávesnici chýba panel s macro klávesmi, ktoré boli umiestnené v ľavej časti. Takisto zmizol aj jeden 3,5mm jack konektor na pravej hrane, pripojenie slúchadiel je už len pomocou jedného jack kábla. Razer BlackWidow Ultimate je „full size“ herná klávesnica, ktorá svojimi rozmermi 452mm×171mm×20mm pripomína skôr klasické klávesnice. Hmotnosť mamby je 1380g. Keďže ide o „čiernu vdovu“, klávesnica je, samozrejme, čiernej farby. Konštrukčné prevedenie je na špičkovej úrovni, klávesnica je zhotovená z mohutne pôsobiaceho plastu, ktorý je pevný, neohýba sa a ani sa nekrúti.

Rozloženie kláves je štandardné. K špeciálnym funkciám je prístup možný pomocou klávesy Fn, ktorú nájdete medzi pravým tlačidlom alt a ctrl. Klávesy F1 – F3 a F5 – F7 slúžia pre multimédiá, F9 má na starosti nahrávanie makier, F10 spúšťa herný mód a klávesy F11 a F12 slúžia pre reguláciu podsvietenia, ktoré je možné nastaviť v ôsmich intenzitách. Kombináciou Fn a pause/break vypnete počítač do úsporného režimu. Všetko je viac-menej totožné s ostatnými mambami. Na recenzovanie nám prišla klávesnica s americkou lokalizáciou a usporiadaním kláves typu QWERTY. Internetová stránka výrobcu vám však ponúkne napr. aj UK, francúzsky, nemecký či taliansky layout.

Približne zo stredu hornej hrany vychádza opletaný kábel s dvomi pozlátenými USB koncovkami a 3,5mm jack koncovkou, ktorá slúži na zapojenie slúchadiel do boku klávesnice. V spodnej časti je tradične umiestnené podsvietené logo výrobcu.
Na pravej hrane sa nachádza USB 2.0 port, ako napr. pre USB kľúč či mobil a 3,5mm jack pre slúchadlá. Ako už bolo spomenuté, počet jack konektorov sa zredukoval a k zapojeniu slúchadiel/headsetu slúži už len jeden.

Zospodu je umiestnená dvojica nožičiek, ktoré umožňujú 2 rôzne polohy klávesnice.

Mechanické spínače

Razer ešte nedávno využíval vo svojich mechanických klávesniciach klávesy nemeckého výrobu, Cherry, no mechanické klávesnice sú aktuálne vybavené vlastnými zelenými či oranžovými spínačmi Kailh. Zelené spínače sú ekvivalentom Cherry MX Blue spínačov, oranžové spínače sú zase ekvivalentom Cherry MX Brown. Tieto dva druhy v porovnaní s konkurenciu ponúkajú o 20% vyššiu životnosť, a to 60 miliónov kliknutí pre každý kláves. Zelené klávesy majú taktilnú (hmatovú) odozvu 50G. V porovnaní so „štandardnými“ mechanickými spínačmi (doslovný preklad) majú o 0,3mm nižší bod aktivácie a 0,3mm je menší i reset point, ako je vidieť na obrázku. Oranžové spínače majú hmatovú odozvu 45G. Rozdiel v bode aktivácie (0,1mm) a reset point (0,05mm) už taký veľký nie je. Za zmienku stojí spomenúť, že oranžové spínače sú „tiché“ a zelené spínače sú zase pomerne hlasné. Škoda je, že za ten čas, čo Razer využíva vlastné spínače, ich nijakým spôsobom aspoň trochu nevylepšil.

Razer Synapse

Starý dobrý softvér od výrobcu s názvom Synapse, ktorý združuje všetky periférie od Razeru. Synapse nové zariadenie po pripojení automaticky zdeteguje a je pripravené na používanie i využívanie funkcií softvéru. Príjemným prekvapením po zapojení klávesnice bola ponuka inštalácie Razer Surround Pro (v hodnote 19,99dolárov) zadarmo. Ten využijete predovšetkým vtedy, ak máte slúchadlá vybavené priestorovým zvukom. Sprievodca inštaláciou vám vysvetlí, ako postupovať pri konfigurácii headsetu. Ikonka Surround Pro sa vám po inštalácii zobrazí v ľavej dolnej časti vedľa klávesnice.

Samotná klávesnica vám ponúkne vytváranie makier, nastavenie podsvietenia, štandardné funkcie v podobe vytvárania množstva vlastných profilov, priraďovanie rôznych programov k určitému klávesu či zmene funkcie.

Podsvietenie je u BlackWidow Ultimate len monochromatické, teda jednofarebné (zelené). No aj napriek tomu poskytne celkom pestré možnosti nastavenia. K dispozícii je niekoľko predvolených nastavení, ktoré môžete do istej miery upravovať.

Ide hlavne o intenzitu podsvietenia či smer pohybu svetelného efektu:

 • breathing – pulzovanie farby v intervale sedem sekúnd,
 • reactive – podsvietenie klávesa sa aktivuje len pri jej stlačení,
 • ripple – „výbuch“ podsvietenia od tlačidla do všetkých smerov,
 • starlight – náhodne rozsvecovanie kláves ako „žiarenie“ hviezd,
 • static – statické podsvietenie,
 • wave – zelená vlna, ktorá sa pohybuje zľava doprava alebo naopak,
 • none – podsvietenie sa deaktivuje.

Okrem toho je k dispozícii aj konfigurátor podsvietenia, ktorý vám umožní úpravu presetov pre rôzne žánri hier, podsvietenie vybraných tlačidiel, ich intenzitu, prípadne svetelný efekt, ktorý na nich bude prebiehať.

Pre klávesnice je dostupná funkcia stats, ktorá vám zobrazí údaje, ako napríklad počet stlačení kláves a najpoužívanejšie klávesy pre každú hru, ktorú ste hrali.

Naše hodnotenie

Mechanická klávesnica BlackWidow Ultimate je ďalším skvelým počinom od spoločnosti Razer. Overený dizajn, technické prevedenie, skvelý Synapse, ktorého je čerešničkou na torte možnosť stiahnutia Razer Surround Pro zadarmo. Čierna vdova 2016 ponúka všetko, čo poznáme od jej predchodcov, resp. z razeráckych klávesníc. Samozrejmosťou je aj anti-ghosting či herný režim na deaktivovanie rôznych klávesových skratiek, ktoré by vám mohli pokaziť hru, napr. taký Alt+F4. Indikácia herného režimu, nahrávanie makier či Caps Lock sú umiestnené nad panelom numerickej časti klávesnice. Mechanické klávesy sú totožné s posledným modelom BlackWidow Ultimate Chroma i BlackWidow Ultimate 2014. Hranie aj písanie na mechanickej klávesnici je skvelé. Odozva je okamžitá, rovnako ako aj presnosť. Jedinou zmenou na klávesnici je azda len odstránenie panela s macro klávesmi a nahradenie dvojice 3,5mm jack portom pre slúchadlá jedným. Malým negatívom je opakovaná absencia lakťovej opierky (dočkáme sa jej niekedy?) a skutočnosť, že Razer neprišiel s ničím novým. Spoločnosť Razer ďalší rok ťaží z toho istého len s minimálnymi kozmetickými úpravami. Nič to však nemení na fakte, že Razer BlackWidow Ultimate 2016 je skvelá herná mechanická klávesnica.

Klady

 • Dizajn, prevedenie
 • Mechanické klávesy
 • Zapojenie USB a slúchadiel na klávesnici
 • Podsvietenie

Zápory

 • Chýbajúca lakťová opierka
 • Žiadne dôležité vylepšenie

Informácie o produkte

Razer BlackWidow Ultimate 2016

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 452 mm
 • Výška: 171 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 20 mm
 • Hmotnosť: 1380 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 130 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Razer

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk