Natec Genesis PV58 - Recenzia

Natec Genesis PV58 - Recenzia

Už zopár rokov propagujem myšlienku, že netreba robiť konzolové vojny, alebo sa nebodaj hádať o tom, či je lepší počítač, alebo konzoly. Každý človek môže mať svoj názor a viac nás spájajú herné svety, ako rozdeľujú prostriedky, vďaka ktorým sa do nich vydávame. Pravdou stále ostáva, že niektoré hry fungujú na konzolách, respektíve s konzolovým ovládačom lepšie ako pri ovládaní klávesnicou a myšou.

Už dlhú dobu pokukujem po bezdrôtových ovládačoch, pretože v mojej knižnici hier na Steame mi zapadalo prachom viacero skvelých titulov, o ktorých som vedel, že bez ovládača by bol môj zážitok menej kvalitný. Doteraz ma odrádzala cena kvalitnejších kúskov a tých pár nekvalitných, ktoré som si nanešťastie zaobstaral, boli asi tak na dve veci a nie na vychutnanie si hier. A požičiavať si každý druhý mesiac gamepady od známych mi už tiež prišlo nevhodné. Preto som sa potešil, keď sa nám do redakcie dostal bezdrôtový gamepad značky Natec, ktorý ponúka rozloženie tlačidiel a konštrukciu takmer na nerozoznanie od Xboxového ovládača.

Natec Genesis PV58 sľubuje bezdrôtové hranie na počítačoch s operačným systémom Windows a konzolách Playstation 3. O prenos signálu sa stará 2,4GHz vysielač a malý USB prijímač, na aký sú zvyknutí napríklad aj používatelia bezdrôtových myší. Ďalej som teda nečakal a pripojil som ovládač k počítaču. Pri testovaní na operačnom systéme Windows 10 bolo pripojenie otázkou sekúnd, pokiaľ sa nainštalovali ovládače a Windows si začal myslieť, že je k nemu pripojený Xbox One ovládač. Menšie problémy ma stretli pri zapojení do počítača bežiaceho pod Windows 7, ale tie vyriešilo opätovné prečítanie manuálu a podržanie Genesis tlačidla (ktoré nahradzuje Xbox tlačidlo) na 8 sekúnd, kým sa gamepad neprepol z X-input do D-input režimu.

Ako som tento gamepad testoval? Dvoma slovami – veľmi relaxačne. Takýto kúsok hardvéru sa na rozdiel od komponentov, ktoré sa mi častejšie dostávajú pod ruky, nedá testovať nejakým vedeckejším spôsobom. Mohol by som odmerať priemer a parametre všetkých tlačidiel, ich zdvih, alebo teplotu plastu, ktorú dosiahol po hodine hrania. To ale nič nevypovie o kvalite prevedenia, alebo hernom zážitku. Presné hodnoty sa naozaj hodia iba ku komponentom, ako sú matičné dosky, grafické karty či procesory. Takže som si dal na pár dní pauzu od presného testovania v kontrolovaných podmienkach a zapisovania všetkých výsledkov do excelových tabuliek a "donútil" som sa do hrania hier.

Väčšinu času som strávil pri piatich hrách, ktoré som sa snažil vybrať tak, aby som podchytil čo najviac žánrov. Hlavnou hviezdou bol určite titul Rocket League, pretože bez ovládača je v ňom takmer nemožné dosiahnuť dobré výsledky. Z pretekárskychhier som skúsil aj Forza 6: Apex. Z akčných hier som behal po vyprahnutom svete Mad Maxu a osviežil si spomienky na bezkonfliktný parkúr v Mirror's Edge, keďže pokračovanie príbehu Faith je už takmer za rohom. "Testovanie" gamepadu som zavŕšil peklom menom I am Bread a na počudovanie som v ňom nebol až tak nešikovný ako s klávesnicou.

Páčilo sa mi, že počas celej doby, čo som s PV58 hral, som nemal pocit spotených rúk. Hoci leto ešte neudrelo v plnej sile, niektorým hráčom sa určite potia ruky viac ako iným. Pogumovaný povrch je veľmi príjemný na dotyk a celková stavba sa pričinila o to, že ani po niekoľko hodinových herných posedeniach som nechytal kŕče do prstov a aj po vypnutí hry som mal pocit, že by som vedel pokračovať. Navyše, zabudované vibračné motory poskytovali príjemnú masáž.

Čo sa týka batérie a jej výdrže, výrobca udáva 12 hodín herného času za pomoci 1200mAh článku a ja osobne môžem potvrdiť, že ovládač zvládol asi 11 hodín hrania bez nutnosti nabíjania. Takisto aj dosah sa mi potvrdil ako dostatočný, dosah 15 metrov mám vlastnoručne odskúšaných a možno by stačil aj ďalej, ale pri väčšej vzdialenosti som už nemal výhľad na monitor so spustenou hrou.

Podarilo sa teda spoločnosti Natec priniesť kvalitný gamepad za viac ako polovičnú cenu originálu? Áno aj nie. Z hľadiska ovládania, pocitu z ovládača a dosahu nie je tomuto kúsku čo vyčítať. Avšak trpí dvoma neduhmi, kvôli ktorým si odo mňa nezaslúži plný počet bodov. Prvým je absencia akejkoľvek možnosti pripevniť bezdrôtový USB prijímač ku gamepadu. Pre niekoho, kto si plánuje ovládač brávať so sebou, to znamená buď riskovať stratu takého malého komponentu, ktorý je pre správne fungovanie vitálny, alebo kúpu obalu, do ktorého sa dá zavrieť ovládač spolu s prijímačom. Druhou nepríjemnosťou, ktorú som si na začiatku nevšimol, je intenzita, s akou svietia červené diódy umiestnené na ovládači. Nevšimol som si to preto, lebo prvých pár dní som hrával iba počas dňa, no hneď ako som sa ponoril do hry podvečer alebo v noci, môj zrak bol priťahovaný do červených reflektorov. Samozrejme, kúsok čiernej lepiacej pásky vyriešil jeden z problémov a nalepovací suchý zips by vyriešil problém s potenciálnou stratou prijímača, ale oba neduhy sa dali určite jednoduchšie vyriešiť už počas navrhovania zariadenia.

Naše hodnotenie

Ako teda Natec Genesis PV58 obstál? Tento gamepad patrí do stredu, kde sa na jednej strane nachádzajú nekvalitné ovládače, ktoré nefungujú a sú iba zbytočne vyhodenými peniazmi, a na strane druhej originálne kúsky od ustálených spoločností, ktoré ale stoja nemalý peniaz. Z hľadiska hrateľnosti je PV58 viac ako postačujúci a počas hrania som skúsil viac ako 30 hier podporujúcich ovládače bez najmenšieho problému. Nanešťastie mi celkový pocit z tohto zariadenia pokazili dve maličkosti. Ich riešenie je jednoduché a nebude stáť viac ako pár eur, takže Genesis PV58 môžem bez výčitiek odporučiť ako začínajúcim gamepadovým hráčom, tak aj tým, čo potrebujú náhradu za pokazený ovládač, alebo chcú skúsiť Xboxové rozloženie ovládacích prvkov na konzolách od Sony.

Klady

  • Príjemné prevedenie
  • Jednoduchá inštalácia
  • Podpora v hrách
  • Dosah

Zápory

  • Absencia slotu na prijímač
  • Príliš silné LED bez možnosti vypnutia

Informácie o produkte

Natec Genesis PV58 2016

  • Kategória: Herné ovládače
  • Farba: Čierna
  • Orientačná cena: 20 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Natec

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk