Acer Aspire S 13 - Recenzia

Acer Aspire S 13 - Recenzia

 

Dobrý notebook nie je nikdy zlý a v dnešnom uponáhľanom svete rýchlych stretnutí a tesných deadlinov je pre množstvo ľudí mobilné pracovisko už nielen výsadou, ale aj nutnosťou. Málokomu sa však chce ťahať so sebou niekoľkokilogramové zariadenie s nabíjačkou, ktorá by dokázala poháňať malú dedinu. Ešte šťastie, že sa na scéne už dávnejšie objavili zariadenia označované zo začiatku ako ultrabooky, ponúkajúce sprvu obmedzený výkon v ľahkom a tenkom tele, ale teraz schopné konkurovať aj svojim oveľa rozmernejším bratom. Ibaže vždy sa niekde ukrýva nejaký háčik. Pri ultrabookoch to bola doteraz cena, ktorá aj za základné modely presahovala 800 a viac eur.

Preto som bol veľmi prekvapený aj potešený, keď spoločnosť Acer ohlásila nový, cenovo dostupnejší prírastok do svojho ultratenkého modelového radu s označením S. Acer Aspire S 13 vyzerá na prvý pohľad veľmi pôvabne. Dostatočne tenké a ľahké telo v sebe dokáže ukryť Skylake procesory od modelu i3 až po i7, 8GB RAM a najviac 512GB SSD. Dizajn tiež nezaostáva za kúskami od konkurenčných spoločností a biele prevedenie modelu, ktorý ku mne zavítal, je jednoducho povedané oku lahodiace.

Obal a jeho obsah

Samotný notebook ku mne dorazil v nenápadnom čiernom balení s nápisom Aspire S 13 s logom Acer na prednej strane a pár upozorneniami na strane zadnej. Vnútri sa už ukrývala dobrota, ktorou je zariadenie, pár brožúrok a nabíjačka s výkonom 45 wattov. Notebook je v balení chránený aj proti nešikovnejšiemu zachádzaniu. O túto ochranu sa starajú pevné kartónové výstuhy a rukáv, do ktorého je zabalený, ale inak k baleniu nie je čo dodať okrem toho, že je funkčné a pokiaľ nie ste úplným dizajnovým fanatikom, neurazí.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vytiahnutí z krabice a ochranného rukávu ma privítal veľmi pekne a tenko vyzerajúci notebook v bielom prevedení. Materiál je príjemný na dotyk a akokoľvek som sa snažil, nepodarilo sa mi na ňom nechať viditeľné odtlačky a šmuhy ani po dlhšom používaní, ako to býva pri viac dizajnovo ladených kúskoch. Celkový dojem mi mierne pokazilo iba menšie ohýbanie plastov, hlavne čo sa týka oblasti obrazovky, ale to je pri tenkosti zariadenia a použití plastov namiesto kovu úplne bežné a ani nešetrnejšie skúšanie nezanechalo na zariadení akékoľvek trvalé následky. Spodná časť je ale pevná a nepostrehol som ani žiadne nepríjemné vŕzganie, či už pri prenášaní alebo manipulácii s notebookom.

Klávesnica a touchpad

Aj na tak tenkom zariadení, akým je Aspire S13, je už samozrejmosťou podsvietená klávesnica. Toto sa hodí najmä pre všetkých pracovitých ľudí, ktorí radi pracujú aj vo večerných hodinách, ale podsvietenie dodáva počítačom ďalšie body čo sa týka dizajnu. Samotnej klávesnici nie je čo vytknúť, keďže jej chicletová stavba udáva základný pocit, ktorý síce neohúri nikoho zvyknutého na mechanické spínače, ale je funkčná a ani prehýbanie, ktorým trpia niektoré plastovejšie zariadenia, na nej nie je take citeľné. Jedinú výčitku, ktorú si klávesnica modelu, ktorý nám bol zapožičaný, zaslúži, sa týka jej podsvietenia, ktoré bolo miestami nesúvislé, niekde intenzívnejšie, niekde slabšie. Po skontrolovaní odozvy, ktorú si vyslúžil rovnaký model v čiernom prevedení, a jeho fotiek, ale musím skonštatovať, že išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o výrobnú chybu jedného kusu. Čo som si úprimne ubľúbil bol touchpad, na ktorom som nemal problem behať po obrazovke takmer s takou presnosťou, s akou je to pri normálnej myši. Mierne ponorenie touchpadu do tela notebook zase znamenalo, že som nikdy náhodou neopustil prstom použiteľnú dotykovú plochu alebo na ňu naopak prešiel s odloženými prstami.

Obrazovka

Pri obrazovke som nečakal žiadne zázraky a hoci sa niektoré spoločnosti stále častejšie vydávajú cestou 1440p alebo až 4K panelov, Acer stavil na overenú kvalitu a ponúka tak 13,3-palcový displej s FullHD rozlíšením 1080p. Pri takýchto malých obrazovkách to naozaj stačí a ako pozeranie videa, tak aj hranie menej náročných titulov vyzeralo na tomto ultrabooku veľmi dobre. Ostrosť ani jas neboli pri používaní problémom, práve naopak, pokiaľ nebol naozaj slnečný deň, tak nebolo potrebné zvyšovať jas na viac ako polovičnú intenzitu. Menej kvalitná bola iba presnosť zobrazovania farieb, ktorá nevyzerala hlavne pri modrej časti spektra úplne vierohodne. Vyzdvihnúť ale treba použitie IPS panelu, vďaka ktorému sú pozorovacie uhly naozaj viac ako postačujúce a hoci ide o menšie zariadenie, nemal by byť problem ukázať na ňom zaujímavý obsah aj skupine spolu sediacich ľudí.

Parametre

Testovací kúsok sa volá plným modelovým menom Aspire S5-371 s označením NX.GCJEC.003. Ide o základnú ponuku z tohto portfólia, takže vnútri ukrýval dvojjadrový procesor Intel Core i3-6100U, 4GB RAM a 128GB SSD disk. Ak ide o pripojenie na internet, bežní zákazníci sa musia uspokojiť s WiFi adaptérom, pretože kvôli tenkosti zariadenia sa do jeho tela nezmestil Ethernet LAN port. Alebo sa dá zakúpiť USB adaptér, vďaka ktorému notebook pripojíte aj na LANku. O WiFi sa však stará výkonný adaptér s podporou protokolov 802.11a/b/g/n/ac, čo znamená aj natívnu podporu MU-MIMO a lepšie prenosové rýchlosti pri používaní viacerých zariadení na jednom routeri. Takisto potešia aj rozsiahle možnosti, čo sa týka konektorov. Na zariadení sa nachádzajú okrem čítačky pamäťových kariet SD XC, kombinovaného audio konektoru a konektoru napájania aj plný HDMI port, 2 USB 3.0 porty a jeden USB 3.1 Type-C port. Škoda len, že Cčkové USB je iba prvej generácie, takže nepodporuje rýchlosti väčšie ako 5 Gb/s, ale poteší aj jeho schopnosť preposielať video alebo pripájať najmodernejšie mobilné zariadenia.

Testovanie

Tenké notebooky, predtým nazývané ultrabooky, definitívne nie sú herným nástrojom, ale moderné kúsky zvládnu vďaka šikovným Core procesorom a integrovaným HD Graphics grafickým kartám aj nejakú tú zábavu. Preto som sa pozrel na výkonovú stránku zariadenia a hoci si na ňom GTA V nezahráte, tituly ako LoL, CS: GO alebo Minecraft zvládne bez najmenších problémov. V testovacom programe 3DMark si v teste Fire Strike vyslúžil nie veľmi úžasný, ale s prihliadnutím na ultramobilnosť zariadenia obstojný výsledok 206 bodov. Čo je však pri notebookoch najdôležitejšie, je výdrž batérie a Aspire S13 vďaka svojmu trojčlánkovému Li-Pol variantu s kapacitou 4030 mAh zvládol príjemných deväť hodín a tridsaťosem minút pri bežnom browsovaní po internete s plným jasom obrazovky a osem hodín a pätnásť minút pri stopercentnom syntetickom vyťažení testovacím programom. Výsledky tohto modelu, ako výkonnostné, tak aj výdrže, radia Aspire S 13 medzi priemer. Ale toto všetko by malo byť zákazníkom očividné už po prvom zhliadnutí parametrov. Hlavne ide o nutnosť uvedomiť si, že Acer S13 je ľahké zariadenie určené na prácu a multimédiá a nikdy neplánovalo konkurovať hoci výkonným, ale ťažkým kúskom.

Naše hodnotenie

Acer Aspire S 13 je jedným z najlacnejších ultrabookov na trhu s cenovkou začínajúcou pod sedemsto eur. Už len táto informácia určite osloví mnohých potenciálnych zákazníkov. Takisto aj v ňom použité kvalitné komponenty, ako procesory Intel Core alebo výkonný WiFi adaptér sú dobrými argumentami pre jeho vyskúšanie, alebo kúpenie. Menšie výhrady mám iba ku podsvieteniu klávesnice a ohybnejšej obrazovke, ale ako som už spomenul, materiály, ktoré boli pri tomto notebook použité sú síce mierne ohybné, ale stále dostatočne odolné, aby nedošlo k trvalému poškodeniu. Pokiaľ teda rozmýšlate nad menším mobilným a výkonným zariadením s dostatočnou kapacitou batérie na jeden pracovný deň, Aspire S 13 nie je zlá voľba.

Klady

 • cena
 • povrch zariadenia
 • výkonné komponenty
 • vzhľad

Zápory

 • mierne prehýbanie obrazovky
 • nedostatočne vyriešené podsvietenie klávesnice

Informácie o produkte

Acer Aspire S13 2016

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 327 mm
 • Výška: 288 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 14,6 mm
 • Hmotnosť: 1300 g
 • Farba: Biela
 • Orientačná cena: 700 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac

Korekcia: Majka Danihelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk