HP Omen 15 - Recenzia

HP Omen 15 - Recenzia

 

Takmer každý výrobca počítačov a notebookov ponúka svoje produkty v rozdielnych výkonnostných i cenových hladinách. Keď výrobca potrebuje svoju radu produktov odlíšiť, ako napríklad herné notebooky, ale zároveň chce, aby po nich siahli najmä hráči, predstaví produkty síce pod svojou značkou, ale aj s prívlastkom. Spoločnosť Asus má ROG, Acer zase Predator a spoločnosť HP si za svoj podnázov vybrala meno Omen, ktoré v preklade znamená veštbu/ znamenie. Do redakcie k nám teraz zavítal herne ladený kúsok s menom HP Omen 15 a ja som chcel zistiť, či jeho meno naozaj veští zábavu alebo iba sklamanie.

Ako už môže meno napovedať, notebook disponuje 15-palcovou obrazovkou. Po krátkom zoznámení ma príjemne prekvapili silné parametre a aj cena. Značka HP Omen nie je na poli herného hardvéru úplným nováčikom, no viacerí hráči o ňom zatiaľ nepočuli.

Obal a jeho obsah

Obal notebooku je po vizuálnej stránke ladený do kombinácie červenej a čiernej, čomu zodpovedá aj samotný obsah. Vo vnútri sa ukrýva notebook, ktorý sa už na prvý pohľad mierne odlišuje od konkurencie. Súčasťou balenia je základná brožúrka s právnickými informáciami, nabíjačka a originálne riešený pamflet so základnými informáciami na používanie (v slovenskom aj v českom jazyku), ktorý je aj vďaka peknému grafickému zobrazeniu určite dobrou pomôckou pre nováčikov.

Prvé dojmy a spracovanie

Každý výrobca sa snaží niečím vyniknúť. Povrch tohto notebooku má vzor i výzor uhlíkových vlákien, ktoré síce vyzerajú šedočierno, ale pri správnom svetle prechádzajú do tmavomodrej farby. Desať bodov pre Gryffindor za použitie niečoho medzi lesklým a matným povrchom, na ktorom nie sú až tak viditeľné odtlačky prstov, pot či mastné škvrny. Celé zariadenie je so svojimi parametrami a veľkosťou príjemne tenké, čo ale pri používaní vyúsťuje do mierneho prehýbania plastov.

Obrazovka, klávesnica a touchpad

Správny herný notebook musí okrem výkonných komponentov disponovať aj dvomi kvalitnými súčasťami. Prvou je obrazovka, ktorá s rozmermi 15,6" a rozlíšením 1920×1080 pixelov už v dnešnej dobe neohúri fanúšikov najnovších technológii, ale v spojení s vnútorným hardvérom poskytne naozaj príjemný herný, relaxačný aj pracovný zážitok. Našťastie, HP ponúka aj 4K panely, tie sa ale nachádzajú pri drahších modeloch. Kvalita tohto antireflexného IPS displeja celkovo poteší aj tých náročnejších používateľov. Nad čím som ale mierne krútil hlavou bola klávesnica, teda presnejšie rozloženie. Jej typická chicletová stavba, červené podsvietenie a špecifický druh písma pre tento produkt nikoho neurazia, práve naopak. Horšie to bolo pri hraní. Rozloženie šípok hore a dole zaberalo miesto jednej klávesy. Takýto štýl klávesnice dokážem pochopiť ešte na multimediálnych alebo pracovných notebookoch, ale tu sa to nehodilo. Neraz sa mi stalo, že pri hraní/ bežnej práci som zrazu išiel opačným smerom, ako som plánoval. V neposlednom rade ešte spomeniem touchpad, ktorý sa dá jedným slovom popísať ako “funkčný”. Je mi ľúto, že výrobcovia pri herných notebookoch už dávno upustili od touchpadov, v ktorých boli pravé a ľavé tlačidlá oddelené od dotykovej plochy. Teraz ponúkajú len jednoliaty kus, ktorý sa prehýba podľa kliknutia. Hoci pravdou je, že každý, kto plánuje hrávať na notebooku si zadováži drôtovú alebo bezdrôtovú myš. Takisto som si musel dlhšie zvykať na vzdialenosť, v akej sa touchpad nachádzal od spodnej hrany.

Parametre

V jeho tele sa ukrýva (podľa modelu) procesor Intel Core i7 6700HQ, 16GB RAM, NVIDIA GeForce GTX 965M 4GB a spojenie 1TB HDD s 256GB NVMe SSD diskami. Táto konfigurácia postačí na najnovšie hry ešte pár rokov, hoci možno nie v najvyšších nastaveniach. Procesor sa tak isto nemá so svojím výkonom za čo hanbiť, pretože aj pri nízkej spotrebe a teplotách prekonal množstvo stolových kúskov. Grafická karta síce nie je to najlepšie, čo sa dá zohnať, ale do tenkého tela sa hodí. Takisto naozaj oceňujem ponuku 16GB RAM, pretože za posledný rok som už viackrát krútil hlavou nad “hernými” notebookmi, ktorých cena sa pohybovala za hranicou 1500€, a pritom disponovali iba 8GB pamäťou. Naozaj skvelou súčasťou je NVMe SSD, ktorého rýchlosti sa pohybujú nad hranicou 1100MB/s (aspoň pri sekvenčnom čítaní).

Výkon a výdrž

Použité komponenty predurčujú tento notebook na hranie alebo profesionálnejšie využitie, a preto som ani zlé výsledky nečakal. Našťastie, moje očakávania sa potvrdili, a tak si Omen 15 vyslúžil v teste 3DMark Firestrike celkom pekné skóre 5230 bodov, ktoré je porovnateľné s bežnými hernými desktopmi. Trošku horšie výsledky sa ukázali pri testovaní v hre Metro Last Light Redux, kde v 1080P rozlíšení s vysokými parametrami nepresiahol priemer viac ako 24FPS. V iných hrách boli výsledky s vysokými nastaveniami už oveľa lepšie, ako je možné neskôr vidieť v tabuľke. Takisto som si posvietil na rýchlosti SSD disku, nakoľko 7200-otáčkový hard disk nemá čím prekvapiť ani sklamať. Nakoniec, veľmi príjemným zistením je výdrž batérií, ktorá pri syntetickom vybíjaní a vyťažení procesora či grafickej karty vydržala takmer 7 hodín, presnejšie 6 hodín a 48 minút.

Naše hodnotenie

Nový model HP Omen 15 je prerobená verzia už ich rok a pol starého kúska. Nanešťastie, nemal som šancu sa so starým modelom zoznámiť, a preto ich ani nemôžem veľmi porovnávať. V oblasti komponentov HP ale spravilo naozaj skvelý ťah. Stále nedokážem uveriť tomu, že v testovanej konfigurácii sa dá tento notebook zohnať pod 1300€. Menšie výčitky si zaslúži plastové prevedenie, no pri kovovom tele by cena išla určite nahor. Takisto mi nedá opäť nespomenúť hlúpe rozloženie klávesnice a občas iritujúci touchpad. Notebook HP OMEN 15 je inak z hľadiska rýchlosti (SSD disku), výkonu (procesor a grafická karta) a poistke do budúcnosti (16 GB RAM) naozaj perfektne vybavený.

Klady

 • originálny dizajn
 • silné komponenty
 • M.2 NVMe SSD disk
 • cena
 • výdrž batérie

Zápory

 • rozloženie klávesnice
 • občasne protestujúci touchpad
 • plastové telo

Informácie o produkte

HP Omen 15 2016

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 382 mm
 • Výška: 253 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 24,5 mm
 • Hmotnosť: 2200 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: AndRea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk