Gigabyte Z170X - Ultra Gaming - Recenzia

Gigabyte Z170X - Ultra Gaming - Recenzia

Matičné dosky sú základom pre každú jednu stavbu počítača. Odvíja sa od nich výber procesora, RAM-iek, a v niektorých prípadoch aj výber grafickej karty (príp. grafických kariet) a skrinky. Pokiaľ niekto rozmýšľa nad zložením vlastného počítača alebo kúsku pre niekoho vo svojom okolí, jedným z prvých krokov by mal byť výber tohto komponentu. Na festivale Gamescom sme sa zastavili aj v stánku Gigabyte a len tak medzi rečou sme započuli informáciu, že na Slovensko už čoskoro príde veľmi zaujímavý kúsok určený pre hráčov. Zaujímavý ako komponentmi, tak cenou. Z170X – Ultra Gaming mi pred pár týždňami pristál v testovacom počítači a ja som sa mu poriadne pozrel na zúbok.

Herné dosky, podporujúce možnosť pretaktovať procesor najnovšej Skylake architektúry a ponúkajúce rozličné vyhytávky, také nutné pre správneho hráča túžiaceho po plnom využití svojho systému, začínajú cenovo niekde na hranici 100 eur. To neznamená, že by som osobne odporúčal siahnuť po týchto lacných alternatívach, nakoľko sa za túto cenu musí záujemca často vzdať funkcionality. S viacerými stavbami počítačov, kde som mal možnosť poradiť alebo priamo vybrať komponent, sa nakoniec skončilo pri výbere matičnej v hodnote 150 až 200 eur. A práve na týchto záujemcov sa zameriava aj nami testovaná doska s veľmi agresívne nastavenou cenou pod 170 eur.

Obal a jeho obsah

Jednoduchá krabica ladená v kombinácii čiernej a červenej v sebe ukrýva všetky dobroty. Okrem dosky sa v nej nachádzajú dva SATA káble, rýchloinštalačný konektor na predné I/O, pár brožúr a nálepiek a, čo mňa osobne vždy poteší, suché zipsy použiteľné na jednoduché upratovanie káblov.

Prvé dojmy a spracovanie

Pri práci s komponentmi od rôznych spoločností si človek začne všímať aj maličké rozdiely, či už ide o to, koľko doska váži v porovnaní s inou, slabé zvuky protestov pri prehýbaní alebo samotnú hrúbku dosky. Niektoré dosky, s ktorými som mal tú „česť“ pracovať, boli také tenké, že keď som do nich zapájal napájanie, enormne sa prehýbali, až som tŕpol, či to prežijú. A verte, že ťažší chladič na procesor by som sa na ne neodvážil nainštalovať ani za milión. V Gigabyte ale vedia, čo robia. Doska je robustná, s celým čiernym povrchom a chladičmi chipsetu. Poteší už tradične zakomponované LED osvetlenie na stranách dosky. Novinkou, ktorú som ešte na „budget“ doske nevidel, sú zabudované LED diódy s platovým krytom medzi RAM slotmi. Doska týmto získala úplne iný výzor a nie je tak zaujímavá len pre hráčov, ale viem si predstaviť, že by po nej siahol aj niekto s citlivým okom pre detail. Jediná výčitka z mojej strany, akokoľvek irelevantná, je spôsob upínania RAM do slotov. Odchovaný na systéme, keď sa odopínajú obe strany a RAM ide jednoducho vložiť alebo vybrať, mi prekáža sťažený systém odopínania jednej strany, pričom druhá strana je umiestnená napevno. Koľkokrát za životnosť však človek inštaluje alebo mení RAM? Aj preto sa na dosku nemôžem veľmi mračiť a radšej ju idem nainštalovať do počítača.

Inštalácia

Z170X – Ultra Gaming je jedna z robustnejších dosiek, a tak som pri inštalovaní do skrinky nemal takmer žiadny strach. Zapojenie bolo otázkou pár sekúnd a aj niekto, kto ešte počítač zvnútra nikdy nevidel, by vďaka manuálu a vlastnej logike zvládol podobný úkon pod hranicu 10 minút. Tomu napomáha aj malý kúsok plastu, takzvaný 6 Connector, ktorý, pokiaľ sa nemýlim, pribaľuje Gigabyte k všetkým svojim novším doskám. Vďaka tomuto malému kúsku je aj inštalácia predných I/O portov ako USB, LED indikátor a jacky na slúchadlá a mikrofón nadmieru jednoduchá, keďže káble sa doň najprv zapoja a až následne na to sa pripojí na dosku. Človek sa tak vyvaruje zbytočným stresom a ohnutým „mini-pidi“ konektorom. Po softvérovej stránke prebehla inštalácia ešte jednoduchšie ako tá fyzická. Nakoľko funguje testovací počítač na operačnom systéme Windows 10, nabehol bez najmenších problémov. A hoci som mohol nainštalovať základné programy z pribaleného CD, rozhodol som sa ich stiahnuť z internetu.

Taktovanie a bežné používanie

Čo spoločnosť, to iný BIOS, respektíve, po správnosti, UEFI BIOS. Gigabyte nie je výnimkou, a tak som po inštalácii a ubezpečení sa, že všetko funguje tak, ako má, reštartoval počítač a skočil do miest, kde bežný smrteľník často nezavíta. Dosky od Gigabytu sa môžu pochváliť takzvaným DualBIOS-om, čo znamená, že sa na doske nachádza druhý, záložný čip so základným firmvérom. Pretaktovanie by potom nemalo byť stresom, pretože aj keby sa prvý BIOS nejakým záhadným spôsobom celý pokazil, vždy sa dá opraviť vďaka druhému. Čo sa taktovania týka, ide o veľmi jednoduchý a príjemný proces, pokiaľ človek vie, čo chce a čo robí. Procesor i7 6700K bol stabilný pri všetkých bežných scenáriách, až do taktu 4,7GHz, keď som už nechcel príliš zvyšovať napájacie napätie, a tak pri hodnote 4,8GHz dochádzalo k nestabilite pri testovaní rozličnými programami. Pre „lacnú“ dosku je aj takýto výsledok viac ako dobrý. Pri bežnom používaní som nechal procesor v základnom takte s povoleným turbo boostom, ale nemal som možnosť všimnúť si akékoľvek problémy, ani čo sa týka prenosových rýchlostí cez SATA rozhrania, ani po stránke výkonu procesora a grafickej karty.

PCIe, U.2 a iné konektory

Prvé, čo ma prekvapilo, a nie je to pri herných doskách také bežné, je zakomponovanie interného konektora U.2. Pokiaľ vám to znie podobne ako M.2, máte pravdu. Ide totiž o novší štandard, ktorý sa doteraz objavoval iba v doskách zameraných na využitie v biznise a v serveroch. Tak ako sa postupne do bežných počítačov dostali konektory SATA, M.2 a iné, tak je to aj pri konektore U.2. A hoci sa zatiaľ nedá zohnať veľa takýchto diskov alebo periférií, určite sa časom objavia. A byť pripravení nie je na zahodenie. Druhým prekvapením pri Z170X – Ultra Gaming je rozvrhnutie PCIe slotov. Bežne totiž výrobcovia ponúkajú 2 až 3 PCIe x16 sloty, vďaka ktorým sa dá rozmýšľať aj nad SLI alebo Crossfire konfiguráciou grafických kariet. V Gigabyte sa však rozhodli zabudovať iba jeden PCIe x16 slot a ďalšie ponúknuť v prevedení x8, x4 a 3 sloty x1. Sprvu som sa zhrozil, ale keď som konečne začal opäť logicky uvažovať, uvedomil som si, že počet ľudí, ktorých poznám a majú v počítači viac ako jednu grafickú kartu, sa dá spočítať na prstoch oboch rúk. A to sa pohybujem vo veľmi plytkých vodách, hlavne čo sa počítačových nadšencov týka. Jeden x16 slot je s modernými kartami ako RX 480, GTX 1070 a GTX 1080 viac ako dosť a kto chce takýchto kariet zapájať viac do série, určite sa nebude pozerať na matičné dosky pod 200 eur. Gigabyte na tejto doske ponúka viac ako dosť: M.2 a spomínaný U.2 slot, interný aj externý USB 3.1konektor typu C či SATA Express. Konektory by teda nemali chýbať nikomu, pokiaľ nepôjde o vyslovene extrémne situácie.

Naše hodnotenie

Pokiaľ rozmýšľate nad stavbou počítača alebo upgradom na najnovšiu architektúru a chcete z procesora a RAM vyťažiť maximum, potom je Z170 správna voľba. A z doposiaľ všetkých dosiek s týmto chipsetom, ktoré mi prešli pod rukami, je zatiaľ Gigabyte Z170X – Ultra Gaming, tou najlepšou. Nejde iba o kvalitné prevedenie, výkonné komponenty, jednoduchú obsluhu a pekný dizajn. Ide o spojenie všetkých týchto vlastností do jedného celku a ako čerešnička na torte navrchu svieti cena. Úplne nová doska totiž stojí pod 170 eur! Vzhľad, výkon a funkcionalitu, ktorú sa Gigabytu podarilo do tejto dosky zabudovať, by ste v iných doskách hľadali s ťažkosťami, a navyše stoja o desiatky eur viac. Doska Z170X – Ultra Gaming potenciálne môže odradiť niektorých záujemcov len jedným X16 PCIE slotom, ale pokiaľ neplánujete kupovať dve karty, táto doska je správnou voľbou v takmer každej situácii.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • množstvo konektorov
 • výkonné a kvalitné komponenty
 • LED podsvietenie
 • cena

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Gigabyte Z170X - Ultra Gaming 2016

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 244 mm
 • Výška: 305 mm
 • Farba: čierno-červená
 • Orientačná cena: 167 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Z170X - Ultra Gaming
 • Procesor: Intel Core i7 6700K
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Kelvin S36
 • Pevný disk: SSD ADATA SX930 120GB
 • Grafická karta: Sapphire R9 380 DUAL-X NITRO OC
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: Fractal Design Define S - Window
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk