ASUS ROG SPATHA - RECENZIA

ASUS ROG SPATHA - RECENZIA

 

ASUS má hranie v krvi. Ich inžinieri z oddelenia pre výskum a vývoj intenzívne spolupracovali s profesionálnymi hráčmi, zapracovávali ich pripomienky a nakoniec vytvorili hernú myš, ktorá je určená pre náročné a dlhotrvajúce herné maratóny. ROG Spatha je navrhnutá s ohľadom na vysoký výkon a odolnosť. Je pripravená na tie najťažšie súboje.

Technológie

 • 8200DPI laser senzor – tento senzor prináša precíznosť a ultrarýchlu odozvu v každej hre, zladí pohyb myši na podložke aj na počítači, pomáha mu pri tom akcelerácia 30G a rýchlosť signálu cez USB 2000Hz.
 • Bočné tlačidlá – potrebné pri prehliadaní stránok alebo priamo v boji proti nepriateľom, a tak využijete svoje skúsenosti o niečo viac.
 • Hyperesponse tlačidlá – vybavené Omron spínačmi, zaisťujú rýchlu odozvu a veľkú výdrž, navyše máte každé z tlačidiel „pod palcom“. Tlačidlá sú ľahko vymeniteľné a sú v balení.
 • Programovateľné tlačidlá – 12 programovateľných tlačidiel pre MMO hry.
 • Podsvietenie pre tri oblasti – plne nastaviteľné podsvietenie RGB na myši – koliesko, logo ROG a tlačidlá na ľavej strane.
 • ROG Armoury – nie je to len štandardný konfigurátor, je to softvér, ktorý vám pomôže nastaviť každú vlastnosť myši tak, aby vám presne vyhovovala a mohli ste myš používať podľa prianí.

Dizajn

Spatha má telo zhotovené s kombinácie plastov a prémiovej horčíkovej zliatiny so zvýšenou odolnosťou. Dominujú tu šedé a tmavé farby a v kombinácii s 3-stupňovým podsvietením ide o veľmi elegantný a originály kúsok. Šedá základňa má prevažne ostré hrany, postupne však zaobľuje. Nachádzame tu štyri podložky pre ľahké kĺzanie myši, štyri krytky, pod ktorými sú skrutky držiace päticu a konštrukciu myši, laser senzor, párovacie tlačidlo a posuvné zapínacie tlačidlo. V prednej časti sa nachádza microUSB konektor pre káblové pripojenie myši.

Ľavá časť obsahuje hneď šesť programovacích tlačidiel, ktoré sú zároveň podsvietené. Pod tlačidlami je umiestnené pogumovanie s mayskými vzormi. Každé z tlačidiel má iný tvar a veľkosť pre lepšie hmatové zapamätanie tvaru tlačidiel. Na kraji ľavej časti nachádzame ďalšie dve tlačidlá používané prevažne pre krok dozadu a dopredu. V hlavnej strednej časti myši sa nachádzajú dve hlavné tlačidlá, ktoré sú oddelené od ostatnej časti myši, aby bola zabezpečená ich najlepšia citlivosť a odozva. Medzi tlačidlami sa nachádza koliesko Alps s vyladeným krokovaním a podsvietením. Za kolieskom sa nachádza prepínač DPI, ktorý v zopnutom stave svieti na bielo. Nakoniec tu nachádzame ešte logo ASUS ROG v prednej časti, ktoré je taktiež podsvietené. Všetky zóny podsvietenia sú RGB a je možné si nastaviť akúkoľvek želanú farbu.

Myš má natoľko vyladené konštrukčné prevedenie, že je vhodné pre oba typy držania – držanie celou rukou alebo len prstami a s čatou dlane. ROG Spatha je veľmi ľahko rozoberateľná. Po odstránení krytiek a odskrutkovaní torxových skrutiek sa dá odstrániť celá pätica myši. Ľahko sa tak dostaneme k všetkej elektronike vrátane spínačov. V balení sa nachádza skrutkovač a taktiež ďalšie dva OMRON spínače s rozdielnym odporom pre hlavné tlačidlá myši.

Test

Po zapojení myši sa nám softvér ovládača automaticky nainštaloval. Dodatočne sme si stiahli softvér ROG Armoury, ktorý dokáže využiť potenciál myši naplno. So softvérom sme boli mimoriadne spokojní. Také obsiahle a detailné nastavenia sme už dávno nevideli.

Dokázali sme nastaviť každé tlačidlo zvlášť, zvlášť jeho funkciu a profily. Ďalej sme nastavili senzitivitu myši pri vypnutom prepínači DPI a po jeho zapnutí, akceleráciu/deakceleráciu nastavenia snímaného uhla, odozvu vysielania signálu v bezdrôtovom aj drôtovom režime, odozvu tlačidiel od 8 – 32ms. Jas podsvietenia v bezdrôtovom a drôtovom pripojení, svetelné efekty (statický, cirkulácia farieb, zasvietenie po stlačení, dýchanie, náhodné podsvietenie, batériový mód, v ktorom myš svietila podľa stavu vybitia v troch farbách), každé z troch polí podsvietenia sme dokázali nastaviť zvlášť, pri niektorých nastaveniach sme si mohli zvoliť dve farby, pri niektorých RGB spektrum či 12-stupňové farebné spektrum.

Čo nás prekvapilo azda najviac, bola možnosť samonastaviteľnej kalibrácie podľa podkladu, na ktorom bola myš umiestnená. Otestovali sme kalibráciu na koberci, na drevenom lakovanom stole či na podložke pod myš a na každom povrchu myš fungovala fantasticky bez trhania. Dokonca sme mohli nastaviť aj rozdielnu vzdialenosť snímania daného povrchu. Softvér taktiež ponúkal možnosť nastaviť si spiaci režim a pri vybití batérie blikanie. Samozrejme, nechýbalo ani nastavenia makier.

Nastavení je naozaj neúrekom. Najlepšie je však to, že táto myš dokáže potenciál všetkých nastavení naplno využiť a naozaj všetky fungujú! Mimoriadne spokojní sme boli s možnosťami kalibrácie povrchu, s rýchlosťou a presnosťou senzoru, prepínačom DPI, všetkými tlačidlami a s vymeniteľnými OMRON tlačidlami a taktiež so skvelým podsvietením, ktoré ešte umocňuje už aj tak atraktívne herné zariadenie.

Pri teste sa nám páčilo umiestnenie MMO tlačidiel na ľavej strane, ktoré boli ergonomické a zároveň ak sme ich nepoužívali, tak nám pri úchope myši nezavadzali. Obľúbili sme si aj tlačidlá krok späť a dopredu či prepínač DPI, ktorý sme využívali azda najčastejšie. Oddelené hlavné tlačidlá myši pre lepšiu citlivosť stláčania naozaj fungovali a myš nezaváhala ani na sekundu. Vyskúšali sme obe sady OMRON spínačov a s obomi sme boli spokojní, no zvolili sme tie s menším odporom na stlačenie. Výmena tlačidiel sa prejavila len mierne, ale rozdiel bolo cítiť. V hre sa nám lepšie a rýchlejšie podarilo vystreliť na nepriateľa a eliminovať cieľ.

Myš má veľmi dlhú výdrž na jedno nabitie. Pri teste sa nám ju podarilo dostať pod desať percent až po štyroch dňoch každodenného, niekoľko hodinového používania. Vybitie batérie predstavovalo za dve hodiny približne 10 – 15 percent kapacity batérie. Veľmi sa nám páčil stojan s magnetickým prichytením myši a nabíjaním bez potreby pripájať nejaký konektor. Stojan slúžil ako bezdrôtový vysielač a zároveň aj ako nabíjačka s ukazovateľom stavu nabitia batérie. Nebolo tak potrebné zapínať softvér. V balení myši sa nachádzalo aj pevné plastovo-penovo-textilné puzdro s dvomi sadami káblov: s pleteným káblom a obyčajnejším pogumovaným káblom. Oba USB káble mali špeciálnu koncovku, aby sa kábel nezadrhával. Aj tento mechanizmus fungoval a kábel sa na stole naozaj pred myšou nezachytával a ani ju nebrzdil. Pohyb myši tak dobre simuloval ten bezdrôtový.

Myš sa nám pri hraní dobre držala v oboch pozíciách a vďaka použitým materiálom bola veľmi príjemná na dotyk. Pogumovaná časť mayských tvarov určená na palec bola veľmi príjemná a nešmýkala sa. Aj po niekoľkých hodinách používania nám myš neprišla ťažká či nepohodlná aj napriek svojej väčšej hmotnosti, dosahujúcej takmer 180g. So softvérom a ani s myšou sme počas testu nezaznamenali žiadne problémy, čo len potvrdzuje, že ASUS ROG vyrába naozaj kvalitné herné periférie.

Naše hodnotenie

ROG Spatha je perfektná herná myš. Je elegantná, podsvietená, ergonomická, má skvelé spínače s možnosťou ich výmeny, má super presný laserový snímač a dá sa používať aj v drôtovom, aj v bezdrôtovom režime. Softvér ROG Armoury je naozaj prešpikovaný všetkými možnými nastaveniami takmer všetkých vlastností myši, na ktoré si len spomeniete, a je ľahko ovládateľný a prehľadný. Balenie Spatha má bohaté príslušenstvo a štýlový bezdrôtový stojan, ktorý by sa spolu s myšou vynímal určite na každom stole. Spolu s prémiovou konštrukciou a použitými materiálmi sa myš drží v ruke a ovláda sa naozaj precízne a niet jej čo vytknúť. Jediným vážnym nedostatkom pri kúpe tejto myši budú peniaze. Cena ROG Spatha sa pohybuje okolo 160 eurách.

Klady

 • skvelý ergonomický dizajn
 • ROG Armoury
 • RGB 3-zónové podsvietenie
 • presnosť laser senzora na každom povrchu
 • bezdrôtový dok a pripojenie

Zápory

 • cena

Informácie o produkte

ASUS ROG Spatha 2016

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 89 mm
 • Výška: 137 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 45 mm
 • Hmotnosť: 178,5 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 160 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk