Lenovo Y27g Razer Chroma - Recenzia

Lenovo Y27g Razer Chroma - Recenzia

 

Herný zážitok. Každý správny hráč vie, že najdôležitejším základom toho najlepšieho herného zážitku je tá správna hra. Hneď za hrou prichádza na rad dôležitý hardvér. Dostatočne výkonný počítač, tie správne periférie ako myš či klávesnica. Často hráči nechávajú pri nákupe jeden komponent až na koniec, a rozhodujú sa najčastejšie podľa toho, koľko im ostane v peňaženke. Na mysli mám monitor a toto opomínanie je naozaj prekvapivé, hlavne keď ľudia prijímajú viac ako 50% informácií z okolitého sveta práve očami.

Trh s monitormi je naozaj pestrý a sem-tam môže byť problém vyznať sa vo všetkých informáciách a parametroch, ktoré monitory ponúkajú. Aký model teda vybrať? Aké rozlíšenie je to správne pre hráčov, ale aj na bežné použitie? Zakrivený? S podsvietením? S rýchlou odozvou, alebo veľkou frekvenciou? Možno aj to je dôvod, prečo veľa ľudí nakoniec vyberie bežný produkt s priemernými parametrami. Do redakcie zavítal monitor Lenovo Y27G v prevedení Razer Chroma a ponúka pre hráčov takpovediac z každého rožka troška. Monitor bol otestovaný v spojení s počítačom Lenovo IdeaCentre Y710 Cube, ktorý sme dostali na testovanie v rovnakom čase a ktorý som taktiež poriadne rozpitval, no jeho recenzia naň príde trošku neskôr.

Obal, obsah a zloženie

Primárne čiernu krabicu zdobia doplnky a logo spoločnosti v zelenej farbe, čo mierne prekvapí, ale rýchlo si uvedomujem dvojicu slov ukrývajúcich sa na konci názvu zariadenia, ktorými sú “Razer Chroma”. Vnútri kartónu sa ukrýva v polystyréne bezpečne uložený monitor, podstavec, pár káblov a príručka na prvé použitie so zárukou. Pripraviť monitor na použitie je otázka pár minút, ktoré majiteľ strávi hlavne vyberaním komponentov z balenia a samotné poskladanie je otázkou zacvaknutia podstavca do monitora a pripojenie káblov.

Prvé dojmy a parametre

Y27G je 27-palcový monitor. Tento rozmer je pre hráčov stále akási zlatá stredná cesta, keď pri nižšej veľkosti prichádzajú do hry kombinácie viacerých monitorov a väčšie sa stále pohybujú v naozaj vysokých cenových hladinách. Okamžite prvá vec, ktorá mi po vybalení udrela do očí, je jeho jemné zakrivenie s rádiusom R1800. Ďalšou, pre hráčov potešiteľnou správou je nálepka oznamujúca podporu funkcie G-Sync a takisto schopnosť tohto panela fungovať na frekvencii zobrazovania až 144Hz. Čo už tak úžasne neznie, je maximálne rozlíšenie 1920×1080 pixelov, ktoré akoby ostalo zaseknuté v roku 2010. Herné monitory dnešnej doby stále častejšie ponúkajú minimálne 1440p, teda 2K rozlíšenie, a je viacero konkurenčných produktov, ktoré sa dajú zohnať aj s podporou G-Sync za nižšiu cenu. Pravdou je, že na slovenskom trhu sa mi žiaden monitor ponúkajúci zakrivenú obrazovku, 144Hz a aj G-Sync nepodarilo nájsť lacnejšie.

Vizuálna stránka a zážitok pri používaní

Lenovo sa pokúsilo staviť na bezpečnosť, a tak pri tomto monitore nešpekulovali s tenkými okrajmi, ukrytými tlačidlami, alebo príliš agresívnym dizajnom. Okraje by po bokoch síce mohli byť tenšie, ale pokiaľ je Y27G používaný ako samostatný monitor, nejde o žiadnu veľkú stratu. Osobne mi mierne prekážali príliš trčiace šikmé nohy podstavca, keď pravá noha pri mojom bežnom rozložení pracovného stola zasahovala do priestoru, ktorý okupuje myš. To vyriešilo presunutie počítačovej skrine tróniacej na pracovnej doske pod stôl. Nie každý však môže mať takúto možnosť, a preto určite odporúčam premerať si celý stôl a pozrieť sa na preferované rozloženie periférií. Inak bol Y27G kvalitným spoločníkom ako pri bežnom používaní, sledovaní filmov, no aj v tom najdôležitejšom ohľade, ktorým je hranie hier. Musím vás dopredu varovať, že vopred nastavené režimy, ktoré sú v monitore Lenovo ponúkané, sú takmer na nič a treba si ho najprv prispôsobiť podľa vlastných preferencií. To sa dá vykonať ako v samotných nastaveniach monitora, tak aj cez softvér.

Softvér a vychytávky

Najdôležitejší kúsok softvéru pre tento monitor sa volá Lenovo Artery a okrem základných nastavení sa v ňom dá zmeniť aj frekvencia monitora a obsahuje pár bonusových funkcií ako ukazovateľ FPS či automatické ovládanie jasu. Zázraky však od neho netreba očakávať. V čom Y27G vyniká, sú rôzne vychytávky, ktoré dokážu spríjemniť život alebo zlepšiť celkový zážitok. Najdôležitejšou, a okrem zabudovaného G-Sync aj najdrahšou vychytávkou je integrácia Razer Chroma podsvietenia, ktoré dokáže príjemne dotvoriť atmosféru, no ktorého by som sa pokojne vzdal, ak by sa monitor dal bez neho kúpiť o 50 eur lacnejšie. Inak ponúka Y27G aj USB HUB s dvoma USB 3.0 konektormi na ľavej strane monitora a takisto celkom šikovný výklopný držiak na slúchadlá, ktorý som si veľmi rýchlo zvykol používať.

Galéria

Naše hodnotenie

Je Lenovo Y27G Razer Chroma tou najlepšou voľbou pri výbere monitora? Jedným slovom a jednoducho povedané „Nie“! V predaji sú monitory s väčšou uhlopriečkou, lepším rozlíšením, krajším dizajnom, alebo lepšími funkciami za lacnejšie. Všetko je o osobnej preferencii. Ale pokiaľ hľadáte jeden monitor ponúkajúci zakrivený panel, G-Sync, 144Hz frekvenciu, USB HUB, držiak slúchadiel a ešte aj dynamické podsvietenie, potom lacnejší kúsok ako tento nenájdete. Je iba škoda, že tak ako veľa funkcií Y27G ponúka, nedokáže naozaj vyniknúť v žiadnej a v danej cenovej kategórii je tak iba o kúsok vyššie nad šedým priemerom.

Klady

 • G-Sync
 • 144Hz frekvencia zobrazenia
 • rad bonusových funkcií a vychytávok

Zápory

 • mierne vyššia cena
 • iba 1080p rozlíšenie

Informácie o produkte

Lenovo Y27g Razer Chroma 2017

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 625 mm
 • Výška: 563,3 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 242 mm
 • Hmotnosť: 6750 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 549 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk