Creative Sound BlasterX Katana - Recenzia

Creative Sound BlasterX Katana - Recenzia

 

Reproduktor Sound Blaster X Katana, ktorého názov je inšpirovaný japonským mečom, získal ocenenie „EUROPEAN HARDWARE AWARDS 2017 BEST SPEAKER”. Vyznačuje sa elegantnosťou a impozantnou silou dizajnu a zvukového výstupu. Vďaka svojej štíhlosti sa ideálne vojde pod monitor alebo TV.

Prvé dojmy

Po rozbalení v škatuli nachádzame samotný reproduktor Katana, priečinok s kabelážou a ovládačom, pod ktorou je umiestnený subwoofer. Farebné kartónové balenie pôsobilo dobre a výborne na nás zapôsobil aj samotný reproduktor, ktorý vyzeral luxusne.

Technológie

Aurora Reactive

 • Reproduktor Katana je vybavený systémom reaktívneho osvetlenia Aurora Reactive. Na jeho spodnej strane je osadených 49 programovateľných RGB LED diód s 16,8 miliónmi farieb, ktoré si vďaka softvéru môžete prispôsobiť podľa svojho gusta.

5-meničová konštrukcia

 • Katana v sebe ukýva 5-meničovú konštrukciu – dva stredné basové meniče, dva výškové meniče a jeden basový menič s dlhým dosahom umiestnený v subwooferi.
 • 2,5-palcové stredne basové meniče sú umiestnené smerom nahor, aby poskytli širší zvukový vnem, a tak od poslucháča nevyžadujú presné miesto odposluchu.
 • 1,3-palcové vysokofrekvenčné meniče vďaka nízkej exkurzii kužeľa umožňujúkríženie so strednými basmi pri oveľa menšej frekvencii ako pri bežných výškových reproduktoroch, čoho výsledkom je hladký a čistý výstup zvuku.
 • 5,25-palcový menič subwooferu je vybavený super tvrdým papierovým kužeľom a okrajom pre tie najčistejšie a najdetailnejšie basy.

Tri zosilňovače a 24-bitový zvuk

 • Zvuk Katany prechádza cez tri zosilňovače – jeden pre dva výškové reproduktory, jeden pre dva basové reproduktory a tretí zosilňovač pre subwooferový menič. Všetko je to riadené viackanálovým DSP procesorom SB-Axx1 od Creative. Okrem toho je tento procesor certifikovaný s Dolby Digital 5.1 technológiou a pri maximálnej konfigurácii má výstup 24bitov/ 96kHz

Virtuálny 7.1-kanálový zvuk

 • Katana taktiež funguje ako zvuková karta, ktorá podporuje signály vstupu zvuku kanálu Virtual 7.1, vďaka čomu reprodukuje herné efekty a zvukové vnemy s perfektnou presnosťou a polohou počas zapojenia cez PC USB.

SoundBlaster Connect Aplikácia

 • PC aplikácia na nastavenie zvuku (ekvalizér, krystalizér, smart hlasitosť, DIALOG+, Immersion, Dolby, Clarity, Voice Morph) a podsvietenia (Solo, Wave, Mood, Aurora, Pulsate, Cycle), možnosť nastavenia rýchlosti efektu a siedmich segmentov LED podsvietenia samostatne.

Prepojiteľnosť

Drôtovo

 • Toslink – optické káblové pripojenie podporujúce 5.1 Dolby Digital
 • AUX- Jack 3,5mmkáblové pripojenie, ktoré sa používa v bežných Hi-Fi komponentoch
 • USB – pripojte akýkoľvek kompatibilný flash disk s hudbou – Katana má v sebe vstavaný prehrávač
 • USB 2.0 – pomocou USB kábla môžete prehrávať hudbu z PC podporujúci 7.1 Virtuálny zvuk

Bezdrôtovo

 • Cez Bluetooth 4.2

Dizajn

Dizajn Katany sa podobá samotnému meču. Ide o predĺžený 60cm dlhý soundbar v tvare kvádra s upravenými hranami. Vrch Katany má metalický vzor a nachádzajú sa na ňom otvory pre dva stredné basové reproduktory, plát s nápisom BlasterX a tlačidlá na ovládanie hlasitosti, zapnutia, voľby vstupu a SBX profilov. Predná časť Katany má dierovaný profil ukrývajúci 7-segmentový jednoriadkový displej a ďalšie dva, tentokrát výškové reproduktory. Na spodnej strane Katany nachádzame otvory na chladenie komponentov, dve nohy a LED pás ťahajúci sa pozdĺž jednej strany.

Zadná časť Katany obsahuje konektor na napájanie a AUX, Optický, USB, USB PC, SUB, mikrofón a 3,5mm jack výstup. Subwoofer je z čierno farebného dreva, nesie názov Sound Blaster X a má štyri gumené podložky.

Test

Keďže Katana má toľko zvukových vstupov, ihneď sme všetky vyskúšali. Bluetooth párovanie bolo rýchle a repráky samy oznámili, že je párovanie dokončené. Zvuk hral podľa našich predstáv. S pribaleným ovládačom bolo možné Katanu zapnúť/vypnúť, dať mute, upraviť bassy od -4 až po 4+, meniť SBX profily, meniť LED podsvietenie, prepínať medzi všetkými vstupmi, zobraziť alebo skryť informácie na displeji, dať pauzu alebo play, ovládať hlasitosť a prepínať pesničky. Ovládač mal funkcií naozaj veľa a nenašli sme takú, ktorá by tam bola navyše alebo by chýbala.

Po pripojení optického vstupu alebo USB zostala kvalita reprodukujúceho zvuku rovnaká. Mierne horšia kvalita zvuku bola po pripojení zdroja cez 3,5mm jack kábel. Predsa len analógový signál nie je taký kvalitný ako digitálny. Zvukový procesor SB-Axx1 dokázal všetko vylepšiť a vďaka trojitému zosilneniu signálu bol výstupný zvuk naozaj dobrý. Pri pozeraní filmu sme si zvolili SBX mód Cinema. Ihneď sa upravili hodnoty ekvalizéra a všetkých ostatných parametrov.

Všetky parametre sa dali nastaviť len cez počítač a aplikáciu Sound Blaster Connect (ekvalizér, krystalizér, smart hlasitosť, DIALOG+, Immersion, Dolby, Clarity, Voice Morph). V aplikácii bolo taktiež možné vytvoriť si vlastný profil LED podsvietenia alebo bez pripojenia PC pomocou ovládača vybrať z prednastavených režimov. LED podsvietenie bolo naozaj efektné. Bolo možné nastaviť rýchlosť efektu, smer efektu či kompletne vybrať zo 16,8milónov farieb pre sedem segmentov podsvietenia. Keby sme ešte mohli niečo ohľadom LED podsvietenia pridať, istotne by to bola regulácia jasu podsvietenia, prípadne možnosť pridať ďalšie podsvietenia z knižnice a uchovať ich v pamäti Katany.

Konštrukcia Katany z piatich meničov je naozaj luxusná. Výšky hrajú výborne, stredné basové meniče dopĺňa hlavný 5,25-palcový bassový menič, ktorý je zhotovený z dreva. Reproduktory jednoducho pri každej príležitosti hrajú a vyzerajú fantasticky.

Katany majú takú silu, že pri počúvaní hudby sme postrehli, že sa otriasa sklenená výplň dverí v druhej miestnosti. Pri pozeraní filmu doma na gauči máte pocit pohodlia, ale zároveň, ak sa naplnoponoríte do deja filmu, vôbec nepostrehnete, že sedíte doma a nie v kine. Pri hraní hier isto oceníte Virtuálny 7.1-kanálový zvuk či 24-bitový kodek. So zapnutou funkciou budete vedieť presne lokalizovať výstrel nepriateľa a rýchlejšie tak zareagujete. Taktiež ak Katanu pripojíte k TV cez optický kábel, k dispozícii budete mať technológiu Dolby Digital vo formáte 5.1.

Sound BlasterX Katana je kompatibilná s hracou konzolou PLAYSTATION 4

Naše hodnotenie

Po dizajnovej stránke nemáme Katane čo vyčítať. Ako jedny z mála reproduktorov sa zmestia pod LCD monitor či LED TV a v balení sa dokonca nachádzajú aj držiaky na stenu. Taktiež tu nechýba ani dizajnérsky doplnok v podobe 49-tich RGB programovateľných LED diód.

Vďaka ovládaniu Katany cez IR ovládač nie je nutné zapínaťreproduktoryručne, stačí nechať zapnutý napájací adaptér a ovládač sa postará o všetko ostatné. Jediným negatívom tohto soundbaru je cena cca 300 EUR. Na druhej strane asi nenájdete obdobné zariadenie, ktoré bude disponovať takým kvalitným prevedením, zvukom a možnosťou diaľkového ovládania.

Myslíme si, že aj skutočný hudobný fajnšmeker by si prišiel na svoje pri týchto reproduktoroch, ktoré sú zároveň zvukovou kartou a zosilňovačom.

Klady

 • výborný 24bitový zvuk
 • dizajn, podsvietenie, prevedenie
 • softvér Sound Blaster Connect
 • množstvo zdrojov zvuku

Zápory

 • vyššia cena

Informácie o produkte

Creative Sound BlasterX Katana 2017

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 600 mm
 • Výška: 60 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 79 mm
 • Hmotnosť: 5500 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk