Lamax X8 Electra - Recenzia

Lamax X8 Electra - Recenzia

 

Pri pohľade na ponuku akčných kamier do 130€ nájdeme (až na pár výnimiek) iba obyčajné akčné kamery, najčastejšie jednoúčelové. Zdá sa, že jednou z výnimiek je aj kamera X8 Electra od spoločnosti Lamax. Tá ponúka zaujímavé funkcie v podobe 4K nahrávania, automobilového režimu a taktiež hromadu priamo pribaleného príslušenstva.

Obsah balenia

Kamera X8 Electra prichádza v neveľkom balení. Okamžite nás na prednej strane upúta priehľadné okienko, cez ktoré vidíme kamerku, ktorú sme si zakúpili.

Po rozbalení si môžeme okrem samotnej kamerky všimnúť obrovské množstvo príslušenstva, ktoré nám spoločnosť Lamax pribalila. Príslušenstvo zahŕňa rôzne objímky, redukcie a rámy. Kameru si vďaka nim môžete upevniť prakticky všade, napríklad na bicykel, čelné sklo auta, helmu alebo kamkoľvek inam.

Nečakane nám pribalili aj náhradnú batériu a náhradné dvierka pre vodotesné puzdro.

Dizajn a konštrukcia

Na prvý pohľad pôsobí nenápadná čierna kamerka príjemne. Vďaka hmotnosti 63 gramov (118g s vodotesným puzdrom) je jej prítomnosť takmer nebadateľná.

Tvorená je z čierneho zmäkčeného plastu, ktorý má na sebe jemné drážkovanie. Plast je naozaj príjemný na dotyk, no, žiaľ, ľahko sa vyšmykuje pri natáčaní v potiacej sa ruke.

Zadnú stranu hostí 1.5“ TFT displej. Na pravej strane sa nachádza dvojica tlačidiel primárne slúžiaca na pohybovanie sa v menu a na zoomovanie. Na vrchnej strane kamery nájdeme LED diódu signalizujúcu nahrávanie a taktiež tu nájdeme aj tlačidlo nahrávania. Na prednej strane, hneď vedľa objektívu, je menu tlačidlo.

Čo sa vstupov a výstupov týka, nájdeme ich na ľavom boku. Okrem štandardného nabíjacieho portu a slotu pre microSD karty do 32GB tu nájdeme aj mini HDMI konektor.

Aj napriek použitému plastu a malým rozmerom je X8 pevná kamera a s nasadeným vodotesným puzdrom sa nemusíte báť ani pádov, ani vody.

Kvalita obrazu, zvuku a dojmy z používania

Hneď pri prvom spustení ma prekvapila prítomnosť slovenskej lokalizácie. Aj napriek tomu, že bola dosť nepresná, keďže to bol mix češtiny a slovenčiny, jej prítomnosť ma potešila.

Ešte pred začatím samotného nahrávania je potrebné vložiť microSD kartu. X8 Electra sprístupňuje dostupné rozlíšenia podľa toho, akú rýchlu microSD kartu vložíte. My sme kameru testovali pomocou karty Samsung 16GB EVO, ktorá disponuje rýchlostnou certifikáciou UHS-1, takže sme mali prístup k všetkým dostupným rozlíšeniam.

Prostredie kamery je jednoduché a s navigáciou v ňom nie je žiadny problém.

Kamerka ponúka rozlíšenie až 4K@10fps, čo je skôr vtip než rozlíšenie, ktoré môžeme s týmto snímkovaním využiť. Samozrejmosťou je už taký štandard ako 1080p@60fps. Okrem toho ponúka kamera aj rozlíšenia 1440p@30fps, 2.7K@15fps a 720p@60/120fps.

Okrem natáčania videí dokáže kamera tvoriť časozberné videá s rozstupom jednotlivých fotografií 3,5 alebo 10 sekúnd.

Celková kvalita výsledného videa natočeného vo FullHD pri 60 snímkach za sekundu je približne to, čo som očakával. Na bežné natáčanie stačí, no určite nejde o žiadneho víťaza súťaže o najlepšiu kvalitu obrazu. Obraz má príjemné, prikrášlené farby, vďaka čomu pôsobí záznam živšie. Taktiež je plusom rozpätie objektívu, ktoré je až 170˚. Rovnaké slová však nemôžem použiť pri opise kvality zvuku, ktorá je dosť zlá.

Ako som spomínal vyššie, natáčanie 4K videa je skôr reklamný ťah ako funkcia s reálnym využitím. Video je trhané a je pre mňa trochu nelogické využívať 4K záznam, keďže snímač dokáže ledva obslúžiť 1080p video.

Fotografie odfotené X8-čkou taktiež nie sú žiadny prelom a osobne by som ich zaradil medzi priemerných. Chýba im detail a znateľný raster sa podpisuje na ich kvalite.

S dvoma batériami som bol schopný natočiť približne 145 minút záznamu. Jedinou nevýhodou batérie je to, že ak sa vám počas natáčania nejakého videa vybije, toto video sa do zariadenia proste neuloží. Takto som stratil približne 2 hodiny záznamu.

Aplikácia, režim automobil

Už priamo na predajnom balení nájdeme dvojicu QR kódov slúžiacich na stiahnutie mobilnej aplikácie pre kameru.

Na to, aby sme mohli s kamerou komunikovať, potrebujeme na nej spustiť WiFi a pripojiť sa naň pomocou telefónu. Potom už nie je nič ľahšie než spustiť samotnú aplikáciu a začať nahrávať. No... nie je to až také jednoduché. Len čo spustíte WiFi režim na kamere, nie je možné ju vôbec ručne ovládať. Problémom je, že aplikácia neponúka ani polovicu funkcií, ktorými disponuje kamera bez aplikácie. Často seká a je dosť neintuitívna. Pri pokuse o prehratie videa z pamäťovej karty sa na displeji objaví chybové hlásenie. V tomto segmente by si mal naozaj Lamax polepšiť a vydať softvérovú aktualizáciu.

Okrem aplikácie máme k dispozícii aj režim automobil. Ten slúži, samozrejme, na nahrávanie jazdy a ako dôkaz v prípade nehody.

Po pripojení kamery k počítaču môžeme využiť funkciu webkamery, ktorá však rovnako nefunguje, keďže aktuálne neexistuje softvérový ovládač pre operačný systém Windows 10, ktorý by spolupracoval aj s X8 Electrou.

Naše hodnotenie

Kamera Lamax X8 Electra je výbornou outdoorovou kamerou hodiacou sa snáď na každý výlet. Ak nechcete vyhodiť veľké peniaze za kameru, tak si vyberte kameru X8, ktorá sa celkom určite stane vaším obľúbeným spoločníkom na cestách. Aj napriek dobrej obrazovej kvalite je na tom podstatne horšie jej audio. Rovnaká škoda je, že Lamax už skoro rok nevydal firmvér aktualizáciu pre toto zariadenie, pretože väčšina mínusov je spôsobená čisto softvérovými nedostatkami.

Klady

 • Kvalita obrazu
 • Časozberné video
 • Množstvo pribaleného príslušenstva
 • Režim automobil
 • Vodotesné puzdro
 • Náhradná batéria v balení

Zápory

 • Softvérové nedostatky
 • Kvalita audia
 • Aplikácia pre Android
 • 4K a 2.7K v nízkom snímkovaní
 • Kvalita fotografií

Informácie o produkte

Lamax X8 Electra 2017

 • Kategória: Ostatné
 • Hmotnosť: 63 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 129 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lamax

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk