Cooler Master MasterBox Lite 5 - Recenzia

Cooler Master MasterBox Lite 5 - Recenzia

 

Značku Cooler Master vám zrejme nemusíme predstavovať. Ak ste sa ešte nestretli s počítačovými skrinkami či zdrojmi od tejto spoločnosti, určite ste narazili na vzdušné alebo vodné chladenie či iné počítačové doplnky. Už pred istým časom bol predstavený rad skriniek Cooler Master MasterCase, ktorý si získal rešpekt a uznanie vďaka svojej modularite a možnosti upraviť si skrinky presne podľa svojich predstáv. Čo však robiť, ak sa vám tento rad po vizuálnej aj funkčnej stránke páči, ale v rozpočte nemáte viac ako sto eur? Odpoveďou je podľa Cooler Master odľahčený rad MasterBox Lite 5.

MasterBox Lite 5 sa zdá byť sľubnou a cenovo dostupnou skrinkou aj pre tie najvýkonnejšie počítače vďaka šikovnej podpore chladenia a viacerým vychytávkam, ktoré by sme mohli očakávať až od oveľa drahších modelov. Okrem toho už na samotnej skrinke vidieť podpis Cooler Master, keďže dizajn má veľmi zaujímavú kombináciu ostrejších hrán a farebných doplnkov.

Obal a jeho obsah

Skrinka je balená už tradične v kartónovej škatuli s čiernou grafikou na povrchu. To zaujímavé sa však, samozrejme, ukrýva vo vnútri. Pod povrchom balenia je manuál a v sendviči z polystyrénu je bezpečne uložená skrinka, ktorá po vytiahnutí odhaľuje úplne priesvitnú bočnicu, a tú chráni proti poškriabaniu fólia. Fólia sa nachádza aj na prednej strane. Tá je v prevedení “dark mirror finish”, čo znamená jemnú priepustnosť svetla a možnosť vylepšiť vzhľad RGB ventilátormi. Vnútri skrinky sa ešte nachádza krabička s náhradnými farebnými doplnkami, vďaka ktorým sa dá MasterBox Lite 5 upraviť, aby lepšie sedel k téme počítača, ktorý sa rozhodnete doň uložiť.

Prvé dojmy a spracovanie

Hoci je MasterBox Lite 5 lacnejší ako niektoré kúsky od konkurencie, na kvalite spracovania to až tak nespoznáte. Skrinka má určitú váhu aj sama o sebe. Poteší pivnicou na ukrytie zdroja a ponúka aj všetku funkcionalitu na uľahčenie života (a skladania počítača), na ktorú si už mohli skúsenejší stavitelia zvyknúť. Priehľadné bočné okno je, samozrejme, z akrylátu a nie z temperovaného skla, čo sa, prirodzene, ani pri cenovke pod 100 eur nedalo očakávať a je uchytené štyrmi skrutkami, ktoré sa dajú odskrutkovať aj ručne. Je príjemné, že medzi bočnicou a skrinkou sú gumené podložky, ktoré znižujú možné poškodenie plastu pri častejších inštaláciách a sú taktiež po celom obvode, vďaka čomu by nemalo dochádzať k vibráciám.

Vizuál, materiál a rozvrhnutie

Cooler Master zase stavil na dizajn skosených hrán, ktorý vidieť najmä na prednej strane. Trochu netradične je predné čelo skosené zdola nahor a vzniká tak veľmi pekný, hoci nie až taký agresívny, previs. Vnútorné rozloženie skrinky je určené hlavne pre tradičné ATXové dosky, i keď sa do MasterBox Lite 5 dajú osadiť aj Micro-ATX alebo ITX dosky. Permanentná pivnica, ktorú som spomínal už v predchádzajúcom odseku, pomôže ukryť zdroj a drvivú väčšinu káblov. Vidieť, že v Cooler Master myslia aj na milovníkov vodného chladenia. Spodný priestor je pri prednej strane otvorený, takže sa do tejto skrinky zmestia aj 360 milimetrové radiátory alebo tri 120 milimetrové ventilátory. Čo sa týka podpory diskov, v tomto ohľade je MasterBox Lite 5 vybavený len sporo. Bežnému hráčovi by mala jedna pozícia na 2.5 palcový disk (umiestniteľný buď pri prednom čele alebo dole pred matičnou doskou) a na dva 2.5/3.5 palcové disky ukryté v pivnici, bohato stačiť. A to najmä v dnešnej dobe, keď stále viac matičných dosiek podporuje disky typu M.2.

Inštalácia a vychytávky

MasterBox Lite 5 je, čo sa týka inštalácie, naozaj šikovným spoločníkom. Bez problémov si poradil aj s rozmernejšími ATXovými doskami, ktoré sa nachádzajú u nás v redakcii a ani na poli AIO vodných chladičov sa nenechá tak jednoducho zaskočiť. Trochu zamrzí, že v balení je iba jeden 120 milimetrový Cooler Master ventilátor, ktorý je z výroby namontovaný na zadnej strane a slúži na vyfukovanie horúceho vzduchu. Pravdou však je, že prednú stranu pri tejto skrinke s najväčšou pravdepodobnosťou zaberú radiátor a ventilátory dodávané s ním.

Naše hodnotenie

Kvalitný a vizuálne veľmi pekný obal počítača je veľmi dôležitým stavebným základom výkonného stroja. V Cooler Master to vedia a hoci začína cenovka modelu MasterBox Lite 5 na takmer smiešnych 50 eurách, tejto skrinke takmer nič nechýba. Samozrejme, pokiaľ hľadáte skrinku skôr kvôli produktivite alebo potrebujete k životu DVD šachtu, potom sa treba porozhliadnuť po iných modeloch. Vďaka dobrej podpore chladenia aj rozmernejších komponentov, jednoduchým možnostiam inštalácie a jedinečnému dizajnu, ktorý si ešte môže zákazník sám upraviť, je MasterBox Lite 5 naozaj jednou z najlepších možností nielen pre hráčov.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • jedinečný dizajn
 • jednoduchá inštalácia
 • veľká podpora chladenia
 • celkom jednoduchá manipulácia s káblami
 • cena

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Cooler Master MasterBox Lite 5 2017

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 200 mm
 • Výška: 454,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 468,8 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 50 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cooler Master

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk