Zalman CNPS5X Performa - Recenzia

Zalman CNPS5X Performa - Recenzia

 

Pri výbere chladenia procesorov sa dá veľmi jednoducho stratiť v čoraz extravagantnejších a najmä drahších chladičoch. Či už ide o rozmerné monštrá z hliníku a medi, ktoré by boli schopné ochladiť aj platničku na sporáku, alebo o riešenia, v ktorých je zakomponovaný obeh vody, ponuka je obrovská. Nie každý procesor ale potrebuje ten najnovší, ultra-výkonný RGB LED chladič s tonou bonusových funkcií. Pre ľudí so staršími modelmi procesorov od AMD aj od Intelu existuje veľa možností, keď už nemusí stačiť základné riešenie chladenia dodávané s procesorom.

Tentokrát sme nazreli do minulosti a pozreli sme sa na chladič od spoločnosti Zalman, ktorý sa pýši ľubozvučným menom CNPS5X Performa. Píše sa rok 2011, na trhy prichádzajú procesory Intel generácie Sandy Bridge a AMD Bulldozer a takisto sa objavuje Zalman CNPS5X Performa. Spolu s nízkou cenou sľubuje lepší výkon ako základné chladiče dodávané k procesorom a aj mierne možnosti taktovania. Ako ale obstojí v roku 2017? Oplatí sa ho kupovať alebo radšej investovať pár eur navyše? Odpoveď sa, samozrejme, dozviete v recenzii nižšie.

Obal a jeho obsah

Chladiče od spoločnosti Zalman sa takmer vôbec nevyznačujú prehnane futuristickým dizajnom plným všakovakých ostrých uhlov či plnou podporou RGD LED podsvietenia. Tento prístup je vidieť aj na samotnom obale, ktorý sa prezentuje striedmou kombináciou farieb a celkovým výzorom, ktorý by sa dal považovať za informatívny. Samotný obsah balenia však má predsa niečo do seba, nakoľko dizajn chladiča sa mierne vymyká bežnému formátu, a to hlavne zapustením 92mm ventilátora medzi hliníkové rebrá. Celkovo sa dá dizajn hodnotiť pozitívne. Neurazí striedmejších používateľova zároveň dokáže zaujať ľudí, ktorí hľadajú niečo viac. V balení je okrem chladiča, úchytov a brožúrky ešte gram termálnej pasty pre možnosť okamžitej inštalácie.

Prvé dojmy a spracovanie

Chladič sám o sebe váži približne 300 gramov a je tak dostatočne ťažký, aby okamžite presvedčil o schopnosti chladiť bežnejšie procesory, hoci som uňho necítil veľkú sebadôveru pri pomyslení na taktovanie. Dizajn ventilátora je vcelku striedmy, nevidieť na ňom žiadne čudné zalomenia, drážky či iné špeciality sľubujúce “zvýšenie prietoku vzduchu o XY percent”, ale o to príjemnejšie bolo nasledujúce zistenie, že chladič je pri bežných rýchlostiach takmer úplne nehlučný. Menšiu výčitku môžem adresovať systému inštalácie, ktorý má od jednoduchosti a ľahkosti naozaj ďaleko, ale po niekoľkých ostrejších slovách a jednom rýchlom preštudovaní manuálu sa chladič usadil v našom testovacom počítači.

Testovanie

Chladič by mal chladiť a ja som plánoval tento kúsok otestovať naozaj poriadne. Otestovaný bol s procesorom Intel Core i7-6700K ako pri bežnom takte, tak aj po pretaktovaní na 4,8GHz. Teplota okolia sa pohybovala od 21 do 23 stupňov Celzia a vyťažovaná bola aj grafická karta, aby došlo k zahriatiu celého systému na bežné prevádzkové hodnoty pri náročných hrách alebo používaní profesionálnych programov. Výsledky testov vidíme po polhodine konštantnej záťaže syntetického testu opakovaného 5-krát, vždy s polhodinovou prestávkou.

Galéria

Naše hodnotenie

Stojí Zalman CNPS5X Performa za to? Záleží čisto na určení. Pri cene začínajúcej pri 15 eurách je toto riešenie určite oveľa lepšie ako základný ventilátor dodávaný s procesormi od Intelu. Bez váhania ho môžeme odporučiť na bežné Pentium procesory alebo aj niektoré i3 a i5 procesory, ktoré nebudú taktované na vyššie rýchlosti, alebo nemajú TDP vyššie ako 95W. Poteší možnosť PWM ovládania rýchlosti ventilátora a takisto absencia hluku pri bežnej prevádzke. Pokiaľ ale máte či rozmýšľate nad taktovaním alebo viacjadrovými procesormi, odporúčame poobhliadnuť sa po výkonnejších modeloch.

Klady

 • cena
 • tichý chod
 • obstojný výkon
 • PWM ovládanie ventilátora

Zápory

 • náročnejšia inštalácia

Informácie o produkte

Zalman CNPS5X Performa 2017

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 64 mm
 • Výška: 134 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 127 mm
 • Hmotnosť: 320 g
 • Farba: strieborná/čierna
 • Orientačná cena: 15 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Zalman

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk