Genesis Thor 300 TKL - Recenzia

Genesis Thor 300 TKL - Recenzia

 

Mechanické klávesnice zažívajú v posledných rokoch naozaj veľkolepý návrat. Stále častejšie sa dajú nájsť nielen pod prstami hardcore hráčov alebo profesionálov, ale aj v rukách bežnejších počítačových nadšencov. Mechanické spínače naozaj ponúkajú dlhý rad výhod v porovnaní s klasickými membránovými klávesnicami, a tak posledný veľký problém, ktorý odrádzal od kúpy mechanickej klávesnice, predstavovali násobne vyššie ceny. Spoločnosť Genesis si ale nemyslí, že kvalitná klávesnica s mechanickými spínačmi musí stáť tak veľa a ponúka viacero kúskov so zaujímavými parametrami a prívetivou cenovkou.

Nie je to tak dávno, čo sme od tejto spoločnosti v redakcii otestovali kúsok s označením Thor 300, ktorý si kolega až na pár výčitiek veľmi pochvaľoval. Kúsok, ktorému som sa na zúbok pozrel ja, sa volá Thor TKL 300 a písmená TKL v jeho mene už napovedajú, že ide o menšieho brata ponúkajúceho tenkeyless rozloženie bez časti s numpadom. Tenkeyless klávesnice sú veľmi zaujímavá voľba pre hráčov na cestách alebo pre ľudí, ktorí numpad často nevyužívajú a ocenia na stole klávesnicu s menšími rozmermi.

Obal a jeho obsah

Klávesnica je zabalená v kartónovej krabici s moderným dizajnom, v ktorom prevažuje tmavé pozadie. Obrázok klávesnice sa nachádza na prednej a zadnej strane, a dokonca aj na boku. Všetky dôležité informácie sú priamo a zrozumiteľne uvedené na obale. Priamo na jeho vrchnej časti je takisto uvedené, ktorým z dvoch ponúkaných modelov spínačov klávesnica disponuje, čo len dopĺňa celkový prehľad o výrobku ešte pred jeho otvorením. Vnútri farebnej krabice sa ukrýva druhá vrstva ochrany v podobe obyčajného kartónu bielej farby, v ktorom sa nachádza klávesnica. Veľa doplnkov v balení nečakajte, nájdete tam len klávesnicu, malú brožúrku a nástroj na bezpečné vyťahovanie klávesov.

Prvé dojmy a spracovanie

Ceny bežných mechanických klávesníc známych značiek začínajú na sume sto eur a sem-tam sa nájdu zlacnené alebo sporejšie vybavené kúsky v rozmedzí 60 až 80 eur. Aké bolo moje prekvapenie, keď som zistil, že tento model oslovuje zákazníkov s cenovkou pod 35 eur. Pritom som pri vybaľovaní a prvotnom používaní nemal žiaden pocit nekvalitnosti. Samotná klávesnica má kompaktné rozmery a poteší opleteným káblom zakončeným pozláteným USB konektorom. Možnosť viesť kábel troma spôsobmi určite osloví poriadkumilovných používateľov. Povrch klávesnice je príjemný na dotyk, no použitý plast ľahko ukáže znečistenie mastnotou. Klávesnici takisto chýba opierka dlaní, ale pri tenkeyless klávesniciach sú malé rozmery a kompaktnosť na prvom mieste.

Vizuál a rozvrhnutie

Trochu menej ma už potešilo riešenie klávesov, ktoré sú bez zapnutia aspoň najmenšej úrovne podsvietenia veľmi ťažko čitateľné. Biela potlač sa totiž nachádza len na klávesoch WSAD, šípkach a hornom rade tlačidiel, kde ale ukazujú iba multimediálnu funkcionalitu. Po stránke podsvietenia ale ponúka Thor 300 TKL naozaj bohatý výber, a to bez nutnosti inštalácie akéhokoľvek softvéru. Až dvadsať svetelných módov sa dá prepínať spojením kláves FN + Insert a intenzita podsvietenia sa dá meniť šípkou hore a dole. Zo spomenutých módov, samozrejme, okrem statického a vypnutého podsvietenia môžem spomenúť napríklad dýchanie, postupné vypĺňanie a miznutie klávesov zvonku dovnútra a späť v riadkoch, hadíkoch či vlnách. A po stlačení FN + 1 – 10 sú na výber herné módy.

Spínače a ergonómia

Spoločnosť Genesis si do modelov Thor 300 a Thor TKL 300 vybrala mechanické spínače Outemu Red a Outemu Blue, ktoré sú jednou z lacnejších verzií známych Cherry MX Red a Blue. Spínače od Cherry sú zlatým štandardom na poli mechanických klávesníc, a preto nie je žiadnym prekvapením, že po ich dizajne siahajú aj iní výrobcovia. Výhodou kópií je zameniteľnosť tlačidiel medzi klávesnicami s Cherry MX spínačmi a Outemu. Spínače od tohto výrobcu sa, našťastie, radia medzi tie kvalitnejšie a mali by vydržať minimálne 50 miliónov stlačení. Klávesnica, ktorú som testoval ja, obsahovala modré spínače, ktoré ponúkajú taktilnú odozvu a kliknutie pri stlačení, čoho fanúšikom som aj ja osobne. Pre ľudí, ktorí veľa píšu, je len málo lepších možností ako práve modré spínače, hoci ich nevýhodou je vyššia hlučnosť, a preto nie sú použiteľné napríklad v otvorených kanceláriách, kde by vás za ne mohli kolegovia defenestrovať.

Galéria

Naše hodnotenie

Genesis Thor TKL 300 neosloví hráčov či profesionálov, ktorí už mali možnosť skúsiť si kúsky od spoločností ako Corsair, Das Keyboard či Logitech. Tie ale s cenou začínajú nad 100 eur, a tak sú pre mnohých nedostupné. Kto ale doteraz nad prechodom na mechanickú klávesnicu iba premýšľal a kvôli cene toto rozhodnutie odďaľoval, už nemá veľa výhovoriek. Výberom Thor TKL 300 alebo aj väčšej Thor 300 totiž chybu určite neurobí.

Klady

 • cena
 • zaujímavé a jednoduché podsvietenie
 • obstojná kvalita spínačov
 • N-Key Rollover

Zápory

 • vyššia knísavosť kláves
 • nedostatočne vyfarbené klávesy

Informácie o produkte

Genesis Thor 300 TKL 2017

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 335 mm
 • Výška: 134 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 38 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 32 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Genesis/ Natec

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Andrea

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk