Razer Firefly - Recenzia

Razer Firefly - Recenzia

Niekedy sa stane, že človek sa na názve modelu recenzovaného produktu zasmeje. Po baziliškovi som dostal za úlohu recenzovať svätojánsku mušku – aké milé, však? Často je ale ťažké nájsť medzi názvom modelu a jeho funkciami určité spoločné znaky a model Firefly od Razeru je toho príkladom.

Balenie

Razer Firefly dostanete v krásnej čiernej škatuli pripomínajúcej malý kufrík doplnený množstvom technických informácií a peknou grafikou. Vnútri sa už, klasicky, nachádza certifikát/poďakovanie za kúpu produktu od Razeru, dvojica samolepiek a manuál. To všetko je pekne a decentne uložené v plastovom lôžku.

Dizajn, prevedenie

Razer Firefly už na prvý pohľad nie je klasickou podložkou pod myš. V hornej časti sa nachádza akýsi výčnelok, z ktorého vedie kábel, takže je pomerne hrubá a ťažká. Jej rozmery sú 355×255×4mm a váži slušných 380g. Podložka je, samozrejme, ladená do čiernej a ešte černejšej farby. Spodná časť je potiahnutá gumou lemovanou maličkými šesťuholníčkami, ktoré zabezpečujú lepšiu priľnavosť ku stolu.

Podložka sa predáva v dvoch verziách, a to s látkovým a s tvrdým povrchom. Recenzovaný kus mal tvrdý povrch, ktorý v prvom rade dokáže ponúknuť dlhšiu životnosť, podstatne ľahšiu údržbu a pohyb po ňom je možno trošku rýchlejší. No ako sa ukázali recenzie používateľov, množstvo ľudí malo problémy s jeho krivosťou, dokonca kopcami v strede podložky. Na recenzovanom kuse sa, našťastie, nijaké Tatry neobjavili, no, žiaľ, nerovnosť podložky musím potvrdiť. V mojom prípade išlo o mierne odstávanie okrajov smerom nahor, no kus od kusu sa môže táto nedokonalosť prejavovať inak. Ak človek vysolí nemalé peniaze za túto podložku, určite ho takáto porucha nenadchne, no nemyslím si, že by zlé výsledky v hre bolo možné pripisovať podložke. Aspoň v našom prípade išlo skôr len o estetický nedostatok.

Ako som v riadkoch vyššie spomínal, ide o povrch umožňujúci rýchly pohyb, myš po ňom kĺže bez problémov, treba však dbať na čistotu klzných plôch na myši aj na čistotu podložky, pretože na pohybe myši sa odrazí všetko.

Softvér

Keďže Firefly podporuje full RGB podsvietenie, je kompatibilná so softvérom Razer Synapse vo verzii 2.0. Na podložke sa nachádzajú podsvietené dva prvky. Prvým je logo hada, umiestnené v pravej hornej časti, druhým je LED pás, ktorý sa nachádza na bočnej hrane a lemuje celý obvod podložky. Tento pásik však prekrýva horná hrana podložky, ktorá tlmí intenzitu podsvietenia a smeruje ho nadol, vďaka čomu vás svetlo z diód neoslepí príliš intenzívne. Keďže ide o podložku, softvérové nastavenia sa týkajú len podsvietenia. V okne nastavenia podsvietenia sa nachádza možnosť vytvárania jednotlivých profilov, nalinkovanie konkrétnej aplikácie či hry k danému profilu a priradenie svetelného efektu. K dispozícii máte efekty breathing, reactive, spectrum cycling, static, wave a vypnutie podsvietenia. Určité profily vám dovolia nastaviť farby, iné zase smer pohybu daného efektu, všetky však majú spoločnú možnosť nastavenia intenzity podsvietenia. Samozrejme, nechýba ani možnosť vypnutia podsvietenia. Škoda len, že sa nedá nastaviť podsvietenie osobitne pre logo a pre LED pásik.

Razer Synapse vám umožňuje zosynchronizovať podsvietenie podložky s podsvietením razeráckej myši, no tu nastáva problém, keďže myš musí byť kompatibilná s verziou Synapse 2.0. Problém nastane v prípade, že máte niektorú z novších myší, ktoré nepodporujú Synapse 2.0, prípadne softvér z nejakého dôvodu myš nevidí. S novšou verziou Synapse si zase nerozumie podložka Firefly. Svet sa z toho síce nezrúti, no je škoda mať možnosť si zladiť podsvietenie myši a podložky a nemôcť ju reálne využiť, mohlo by to vyzerať naozaj pekne. Pozitívom celého podsvietenia je ale plynulosť jednotlivých efektov, bez nejakého sekania či zamŕzania.

Okrem toho, Razer Firefly podporuje tzv. Chroma Apps, čo je súbor aplikácií a hier, ktoré sú schopné prevziať kontrolu nad podsvietením. To sa líši od každej aplikácie a automaticky sa zmení po zapnutí kompatibilnej aplikácie či hry.

Naše hodnotenie

Záver recenzie bude celkom stručný, pretože k podložke pod myš sa toho veľa napísať ani nedá. Veľmi diskutovanou a vo viacerých prípadoch aj reklamovanou témou je rovnosť, resp. krivosť podložky, predovšetkým tej s tvrdým povrchom. Musím potvrdiť, že okraje odstávali aj na recenzovanom kuse, avšak nemyslím si, že by to malo mať negatívny dopad na jej funkčnosť a výkon, avšak dokážem pochopiť ľudí, ktorí investujú nemalé peniaze do takejto podložky a stretávajú sa s jej nerovnosťami. Určite si ale zamilujete nízky odpor povrchu, vďaka čomu sa myš po nej doslova vznáša a pohyb je rýchly. Nespornou výhodou tvrdého povrchu je jednoduché a rýchle čistenie a jeho dlhšia trvácnosť v porovnaní s textilnou podložkou. Ďalšia vec, ktorú si bezpochyby obľúbite, je podsvietenie. Veď kvôli nemu si ju určite kúpite. LED pás sa nachádza na celom obvode podložky a je umiestnený naozaj dokonale. Pekne osvetlí stôl a zároveň vám nesvieti do očí a neruší vás. Takisto musím pochváliť homogenitu podsvietenia bez hluchých zón s nízkou, prípadne nulovou intenzitou podsvietenia. V prípade, že máte myš kompatibilnú s verziou Razer Synapse 2.0, môžete si zosynchronizovať podsvietenie oboch zariadení. Zaujímavým počinom môže byť Chroma Apps, avšak za predpokladu, že máte aplikáciu či hru, ktorá je s ním kompatibilná. Potešia aj také detaily, ako je dlhý, opletaný USB kábel s pozlátenou koncovkou či feritovým jadrom. Odhliadnuc od možných problémov s nerovnosťou a kompatibilitou podsvietenia, podložka Razer Firefly spĺňa svoj účel dokonalo.

Klady

 • rýchly pohyb po povrchu
 • jednoduchá údržba, trvácnosť povrchu
 • Full RGB podsvietenie
 • homogenita podsvietenia
 • Chroma Apps

Zápory

 • možné problémy s nerovnosťou
 • možné problémy s kompatibilitou podsvietenia myš-podložka

Informácie o produkte

Razer Firefly 2017

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 355 mm
 • Výška: 255 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 4 mm
 • Hmotnosť: 380 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 55 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Razer

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk