Fractal Design Define C TG - Recenzia

Fractal Design Define C TG - Recenzia

 

Legenda počítačových skriniek od Fractal Designu sa vracia v novej podobe. Fractal Design je overený výrobca kvalitných skriniek, ktorý spolu s modelom Define S nastavil novú latku kvality spracovania spolu s nízkou cenou. Na recenziu sme dostali vylepšený model Define C a očakávame od neho veľké veci.

Obal a jeho obsah

Skrinka je uložená v obrovskej kartónovej škatuli. Vnútri môžeme nájsť samotnú skrinku, manuál na použitie, vrecko s doplnkami a náhradnými skrutkami a nakoniec voliteľný filter na vrch skrinky v prípade použitia vodného chladenia. Samotná skrinka je zabalená bezpečne a pri prevoze sa len tak jednoducho nepoškriabe. Sklenený bočný panel je obalený fóliou, ktorá ho chráni pred poškriabaním. V skrinke sú tiež predinštalované 2x120 mm ventilátory.

Prvé dojmy a spracovanie

Na prvý pohľad si všimneme menšie rozmery oproti väčšiemu bratovi – Define S, čo nemusí znamenať nič zlé. Skrinka je skôr zacielená na m-ATX systémy, ale poradí si aj pri základných doskách typu ATX. Taktiež nám pribudla spodná časť skrinky, ktorá oddeľuje zdroj a ostatné neestetické káble od hlavnej časti skrinky. Vnímam to ako veľké plus, keďže skrinka pôsobí celkovo čistejšie. Kvalitu materiálu pocítite hneď na prvý dotyk, Fractal Design na ňom opäť nešetril. Chcel by som hlavne vyzdvihnúť kvalitu skla, ktoré bolo použité na bočný panel, pretože sa len tak ľahko nepoškriabe.

Vizuál, materiál a rozvrhnutie

Po vizuálnej stránke sa Define C nemení. Opäť je použitý rovnaký dizajn ako pri Define S, len v zmenšenej verzii. TG za názvom znamená Tempered Glass, tým pádom môžeme očakávať bočný panel z vysoko kvalitného skla, cez ktoré krásne uvidíte celý vnútrajšok skrinky. Sklo sa upevňuje na skrinku pomocou 4 skrutiek, na ktorých je pena, aby sa predišlo poškriabaniu skla. Netreba ich však veľmi uťahovať, lebo môže dôjsť k prasknutiu. Rozvrhnutie skrinky je riešené dobre. Pretiahnuť 24 pinový kábel od zdroja je hračkou a ostatné káble taktiež nevidno. Priaznivci vodného chladenia si tiež prídu na svoje. Z hornej časti skrinky je možné namontovať až 2x140mm radiátor, spredu zas 3x120 mm alebo 2x140 mm, zozadu 1x120 mm a zdola taktiež 1x120 mm. Celková podpora pre vodné chladenie je špičková a nedá sa jej nič vytknúť. Odvážim sa povedať, že v danej cenovej kategórii lepšiu skrinku pre vodné chladenie nenájdete.

Inštalácia a vychytávky

Samotná inštalácia bola bezproblémová a trvala len pár minút. Usporiadanie káblov v skrinke je špičkové, čomu vo veľkej miere napomáhajú aj pásky na suchý zips, ktoré sú inštalované po celej zadnej strane skrinky. Skrinka je po usadení komponentov hneď pripravená na použitie. Stačí zapojiť 2 ventilátory (1x120 mm zo zadnej strany a 1x120 mm zasa z prednej) a môžeme zapnúť počítač. Po zapnutí ani neviete, že ste počítač práve zapli, pretože skrinka je extrémne tichá a pohlcuje všetky nechcené vibrácie.

Naše hodnotenie

Fractal Design Define C TG môžem odporučiť každému. Či sa stotožňujete so statusom bežného hráča, ktorý si rád užíva hlukom nerušený pôžitok z hry, alebo ste nadšencom vodného chladenia, ktorý sa rád pochváli svojou „mašinou“ a môže sledovať jej vnútro cez sklenenú bočnicu. Skrinka sa jednoducho inštaluje, nezaberá veľa miesta, je tichá a má prívetivú cenu. Udeľujem jej veľkú pochvalu a je pre mňa počítačovou skrinkou roku 2017.

Klady

 • odhlučnenie
 • sklenená bočnica
 • široký výber pre vodné chladenie
 • veľká podpora chladenia
 • vynikajúci manažment káblov
 • nízka cena

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

Fractal Design Define C TG 2017

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 413 mm
 • Výška: 217 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 453 mm
 • Hmotnosť: 7200 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk