WD My Cloud Home 6 TB - Recenzia

WD My Cloud Home 6 TB - Recenzia

 

Ak náhodou nežijete v jaskyni, určite ste sa už stretli so slovíčkom Cloud či so slovným spojením cloudové úložisko. Tento výraz sa nezvykne prekladať do slovenčiny, lebo mať dáta v obláčiku neznie ani vyspelo, ani bezpečne. Avšak mať prístup k dátam z každého kúta sveta a z viacerých zariadení je, nepochybne, veľkou výhodou cloudových úložísk. Existuje rad riešení, ktoré sú zadarmo a zdalo by sa, že ani netreba premýšľať nad tým, či si dáta takto zálohovať alebo držať. Stále málo ľudí si uvedomuje, že tieto riešenia majú nemálo nástrah alebo potenciálnych chýb, kvôli ktorým nemusia byť tou správnou voľbou ani s cenovkou nulovej hodnoty. Čo ale robiť v prípade, ak nemožno veriť cloudu od veľkých spoločností a tradičné NAS zariadenia sú príliš drahé? WD My Cloud Home sa aspoň na papieri javí ako skvelá odpoveď, ako svoje dáta držať prístupné a pritom v bezpečí.

Cloudové úložiská a ich využívanie sa stále viac rozširuje. To ale neznamená, že vaše dáta sú v bezpečí alebo že nie sú používané na účely, s ktorými by ste mohli mať problém. Už dávnejšie som sa v recenzii jedného plnohodnotného NAS riešenia zamýšľal nad tým, že pokiaľ za nejakú službu na internete neplatíte, ste predajným artiklom vy sami. Respektíve – vaše dáta. Nie že by spoločnosti ako Google, Microsoft či Dropbox priamo predávali vaše súbory, ale keďže sú vaše dokumenty, hudba, či filmy na ich hardvéri, môžu spoločnosti napríklad získavať cenné informácie o vašich preferenciách, nákupoch alebo o vašich zvykoch. Cena použiteľných NAS zariadení sa ale začína na cene okolo 200 eur, a to do nich ešte treba dokúpiť disky. Preto riešenie od spoločnosti WD, ktoré ponúka tú najzákladnejšiu a asi aj najdôležitejšiu funkcionalitu s cenou od 130 eur za 2 TB verziu, znie naozaj zaujímavo. Ku nám prišla na otestovanie verzia s diskom ponúkajúcim kapacitu 6 TB, ktorá dokáže pokryť menšiu domácnosť alebo vystačí pre používateľa s väčším množstvom digitálneho majetku.

Obal a jeho obsah

V moderne pôsobiacej krabici menších rozmerov ladenej do kombinácie bielej a svetlo modrej farby, sa ukrýva jedno veľmi zaujímavé zariadenie spolu s napájacím adaptérom, LAN káblom a neodpustiteľnými brožúrkami. Balenie vyzerá dostatočne odolne, aby ochránilo zariadenie aj pred nešetrnejším zaobchádzaním, hoci by som osobne uvítal nárazníky z peny alebo kartónu a nie z tenkého plastu.

Prvé dojmy a spracovanie

Samotnému zariadeniu sa takmer nedá nič vytknúť. Vizuálna stránka pôsobí naozaj moderne a vďaka kompaktným rozmerom určite nebude prekážať alebo zavadzať, či sa ho už rozhodnete umiestniť k routeru, alebo na prístupnejšie miesto. Kombinácia bieleho povrchu v lesklom prevedení hornej časti a matného strieborného spodku imitujúceho kov uspokojí aj náročnejších záujemcov. Zamrzí však pribalený LAN kábel a napájací adaptér, ktoré sú v čiernej farbe, a tak ich treba skrývať, aby príliš nekontrastovali so samotným zariadením. Takisto ma trochu prekvapila absencia tlačidla na vypnutie/zapnutie zariadenia, ktoré sa nachádza na dvojdiskovom variante, no na jednodiskovom nie. My Cloud Home ponúka už nainštalovaný disk, ku ktorému sa v jednodiskových modeloch bežný zákazník len tak jednoducho nedostane. Moderné disky ale už aj niečo vydržia a v spoločnosti WD mysleli aj na správne odvetrávanie, takže je takmer celá spodná a vrchná časť rebrovaná a vzduch môže jednoducho prúdiť okolo disku. V neposlednom rade sa na prednej strane ukrýva podsvietený pásik a indikátor pripojenia k internetu.

Hardvér a výkon

Celé zariadenie poháňa štvorjadrový RealTek procesor s taktom 1.4 GHz a 1GB RAM. To úplne postačuje na bežné prehliadanie, ale pri streamovaní na viacero zariadení to už môže byť málo. Takisto netreba čakať žiadne veľké možnosti enkódovania videa. Rýchlosťou My Cloud Home neohúri, nakoľko disponuje iba bežným hardiskom a gigabitovým ethernetom. Tieto dva faktory obmedzujú rýchlosť na maximálne 120-125 MB/s, no pri bežnom používaní pokojne počítajte s rýchlosťami od 10 do 80 megabajtov v závislosti od kvality pripojenia a druhu súborov, ktoré sa zapisujú, či čítajú.

Softvér a vychytávky

Správne NASko ale, samozrejme, neslúži iba na ukladanie dát. Jednou z hlavných výhod NAS riešení je možnosť pristupovať k dátam z viacerých zariadení či dokonca cez internet z celého sveta. WD My Cloud Home nie je výnimkou, a tak po navštívení My Cloud Home stránky na internete a nainštalovaní My Cloud Home programu na počítač či aplikácie na smartfón, získava používateľ rad funkcií, ktoré by pri bežnom disku v hlúpej krabičke nemal.

Celý proces inštalácie, nájdenia zariadenia a prístupu k nemu je veľmi jednoduchý a zvládne ho každý – aj menej technicky zdatný používateľ. V úplnom základe ponúka My Cloud Home možnosť ukladať súbory, či pristupovať k nim z lokálnej siete aj z celého sveta cez mobilnú a počítačovú aplikáciu či webové rozhranie. Okrem sťahovania a nahrávania súborov je ale možné napríklad cez mobil priamo prehliadať fotky, či dokonca streamovať video súbory. Prekvapivé ale je, že na streamovanie hudby priamo cez mobil najskôr treba stiahnuť a nakonfigurovať aplikáciu Plex, ktorá funguje ako klientský mediálny server, hoci musím poznamenať, že táto aplikácia je platená a jej free verzia ponúka iba okresaný zážitok. Po jej správnom previazaní a nakonfigurovaní je však možné cez ňu počúvať hudbu, či streamovať iné médiá bez ich predošlého sťahovania priamo na zariadenie.

Ďalšími šikovnými službami v My Cloud Home je WD Backup, cez ktorý si môžete nastaviť automatické zálohovanie, WD Drive Utilities – aplikácia, ktorá dáva pozor na stav zariadenia, či DriveSecurity od spoločnosti Eset, ktorá sa vie postarať o ochranu proti vírusom. Príjemná je tiež možnosť jednoducho si zálohovať súbory, ktoré už máte napríklad na Google Drive či v inom cloudovom riešení. Niektoré služby sú zadarmo, iné sú, nanešťastie, platené, ale pri cene samotného zariadenia nie je možné brať túto skutočnosť ako príliš veľké mínus.

Galéria

Naše hodnotenie

Pokiaľ neveríte cloudovým úložiskám iných spoločností a nemáte možnosť investovať 400 až 1000 eur do plnohodnotného NAS zariadenia, ale radi by ste mali prístup ku svojím súborom aj mimo domova, potom je potenciálnym riešením My Cloud Home. WD sa rozhodlo ponúknuť akýsi medzikrok so základnou funkcionalitou cloudového úložiska a síce okresanou, ale stále prítomnou funkcionalitou NAS zariadení. Pokiaľ sa dokážete zaobísť bez funkcií, akou je jednoduché streamovanie hudby či pár NASkových vychytávok a neprekáža vám veľmi absencia redundancie, či nemožnosť jednoducho disk vymeniť alebo zvýšiť jeho kapacitu, môžeme vám potom odporučiť My Cloud Home a jeho 6 TB verziu ponúkajúcu asi najlepší pomer ceny k výkonu.

Klady

 • jednoduchá inštalácia
 • základná NAS funkcionalita
 • cena len o pár desiatok eur vyššia ako cena samotného disku
 • prístup k dátam z celého sveta
 • dobrý pomer ceny a výkonu
 • moderný dizajn
 • dáta pod vlastnou kontrolou

Zápory

 • rozšírená funkcionalita je platená
 • neprístupnosť disku
 • chýbajúca redundancia

Informácie o produkte

WD My Cloud Home 6 TB 2018

 • Kategória: NAS a Smart boxy
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Šírka: 53 mm
 • Výška: 175,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 140 mm
 • Hmotnosť: 1110 g
 • Farba: Biela/Strieborná
 • Orientačná cena: 230 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: WD

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk