MSI B360 Gaming Plus - Recenzia

MSI B360 Gaming Plus - Recenzia

 

Od príchodu procesorov Intel Core ôsmej generácie už prešlo pekných pár mesiacov, no hráčom aj profesionálom stále niečo chýbalo. Samozrejme, mám na mysli fakt, že do obchodov dorazili iba procesory radov i3, i5 a i7. Napriek tomu, že boli dostupné aj vo verzii bez K (bez možnosti taktovania), k dispozícii mali záujemcovia doposiaľ iba dosky s chipsetom Z370, ktorých cenu zvyšovala aj podpora taktovania. Toto sa však konečne zmenilo. Do regálov sa dostali už aj lacnejšie Pentium a Celeron procesory s Coffee Lake architektúrou a k nim (i k nepretaktovateľným Core procesorom) sú po dlhom čakaní dostupné aj matičné dosky s chipsetom H370 a B360. Jednou z prvých, ktorá do našej redakcie zavítala, je doska s označením B360 Gaming Plus od spoločnosti MSI a aj napriek časovej tiesni si prešla poriadnymi záťažovými skúškami a dôsledným testovaním.

Ak si doteraz chcel niekto z vás poskladať herný alebo pracovný počítač s Coffee Lake procesorom a obstojnou matičnou doskou, musel rátať s výdavkami v hodnote okolo 250 eur. Nové Intel Pentium procesory v spojení s kvalitnou B360 alebo H370 doskou sa zdajú ako veľmi dobrá voľba pre hráčov i fanúšikov s obmedzeným rozpočtom, najmä ak si zvážime, že kombinácia obstojného dvojjadrového procesora s podporou Hyper Threading a kvalitnej dosky stojí menej než 160 eur. V čase testovania sme, nanešťastie, nemali dostupný Pentium procesor kompatibilný s touto doskou, takže bola otestovaná s procesorom i5-8600K, čo mi však umožnilo vyskúšať možnosti taktovania aj na B360 platforme.

Obal a jeho obsah

Čierna krabica, v ktorej sa doska predáva, v sebe ukrýva okrem dosky aj brožúrky, manuál, kryt zadného IO panelu spolu s dvomi SATA káblami a nakoniec DVD-čko s drivermi. Keďže tento model vo svojom mene obsahuje slovo Gaming, jeho obal aj dizajn sú ladené naozaj „hráčsky“. To, samozrejme, neznamená, že by si nenašla miesto aj v striedmejšej zostave určenej na prácu – za to vďačí nastaviteľnému podsvieteniu i kombinácii čierneho povrchu a červených detailov.


Prvé dojmy a spracovanie

MSI má s výrobou matičných dosiek naozaj bohaté skúsenosti. Jasným dôkazom je skutočnosť, že takmer každá spoločnosť dokáže ponúknuť drahý kúsok s cenovkou nad 400 eur, na ktorý sú, navyše, ponaliepané všetky najdrahšie komponenty a zároveň ponúka hráčom také možnosti, aké si len vedia predstaviť. No len tie naozaj skúsené spoločnosti dokážu hráčom a používateľom ponúknuť tie najdôležitejšie vychytávky a funkcie, dokonca s niečím navyše, a to aj v prevedení, ktoré stojí menej než sto eur. B360 Gaming Plus vyzerá ako veľmi podarený počin, ktorý ponúka v ATX formáte tie najdôležitejšie vlastnosti, ako štyri DIMM sloty pre DDR4 RAM-ky, dva PCIe 3.0 x 16 sloty (x16/x4), z ktorých jeden je vystužený kovom, štyri PCIe 3.0 x 1 sloty a kvalitné LAN pripojenie v podaní Intel I219-V Gigabit NIC. Navyše, na tejto doske sa nachádza aj RGB podsvietenie ovládateľné programom MSI Mystic Light aj ľuďmi vlastniacimi smartfóny a rýchlym externým úložiskom poteší aj USB 3.1 typ C. Samotná doska je naozaj robustná a disponuje chladičmi chipsetu a VRM modulov, ktoré by sa mali zaslúžiť o naozaj dlhé a bezproblémové fungovanie.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Ako som už načrtol v predošlej sekcii, na model s cenovkou pod 100 eur je B360 Gaming Plus minimálne po základnej stránke vybavená dostatočne. Hlavné čaro tohto kúsku sa ale odkryje až po bližšom prezretí. Pre fanatikov do chladenia totiž Gaming Plus ponúka napríklad až sedem napájacích portov pre ventilátory, z toho jeden pre CPU a jeden pre pumpu vodného chladenia, všetky plne podporujúce PWM. Okrem toho je na doske päť SATA 6Gb/s portov a jeden turbo M.2 slot, ktorý plne podporuje Intel Optane. Vďaka nemu svoju zostavu budete môcť hneď (ale aj neskôr, v budúcnosti) jednoducho urýchliť. Mierne zamrzí zabudované audio riešenie – Realtek ALC892 codec, ktoré síce znie iba priemerne, no pri takomto lacnom produkte sa nedá očakávať obľúbený a odskúšaný rad ALC1150. Po stránke externých konektorov poteší Gaming Plus DisplayPort 1.2 a DVI-D konektormi a okrem spomínaného USB 3.1 typu C ďalším USB 3.1, tentoraz typom A, štyrmi USB 3.1 Gen1 a šiestimi USB 2,0 portmi. Pre hráčov stále zaťažených na analógové ovládanie sa na zadnej strane nachádza aj PS/2 konektor a pre prenos zvukových signálov šestica HD Audio 3,5 mm konektorov. Celá táto konektivita a funkcionalita by mala stačiť každému bežnému aj mierne náročnejšiemu hráčovi.


BIOS, softvér a funkcionalita

MSI, našťastie, nesklamalo ani po stránke softvéru. CLICK BIOS 5 je jedným z najlepších riešení, s akými sme mohli v redakcii v posledných rokoch pracovať. Počínajúc škálovateľnou veľkosťou písma, ktorá sa prispôsobí každému monitoru a rozlíšeniu, vďaka ktorému už netreba lúštiť rozmazané šmuhy pri nastavovaní kritických parametrov, cez jednoduchú možnosť vyhľadávať špecifické nastavenia, až po zabudovaný Hardware Monitor, ktorý vám umožní nastaviť okrem iného aj ventilátory. Pri testovaní s procesorom i5-8600K tiež potešila možnosť natvrdo prikázať procesoru, že nebude na svojom bežnom takte 3,6 GHz a sem-tam sa zvýši na turbo frekvenciu 4,3 GHz, ale že bude permanentne fungovať na takte 4,1 GHz. Samozrejme, väčšie možnosti taktovania od tejto dosky očakávať netreba, za čo vďačíme najmä Intelu a stratégii ich chipsetov. Čo sa softvéru týka, MSI ponúka veľmi jednoduchý program MSI APP Manager, v ktorom si môže majiteľ nastaviť, ktoré programy si chce stiahnuť, nainštalovať a používať. Osobne mi pri bežnom fungovaní stačili programy MSI Command Center, prostredníctvom ktorého sa dajú monitorovať a nastavovať komponenty ako CPU, RAM, chladenie či MSI Mystic Light, vďaka ktorému si zosúladíte farby na všetkých MSI a iných komponentoch, ktoré toto riešenie podporujú. Za zmienku ale určite stoja aj Live Update 6, ktorý sa bude starať o to, aby všetky MSI programy boli na poslednej verzii, Gaming LAN Manager, vďaka ktorému dokážete nastaviť prioritu programom a posielaným dátam, aby ste sa vyhli lagom v hrách, či RAM Disk, ktorý vytvorí virtuálny disk na RAM-kách (ak máte nejakú kapacitu navyše) a ktorý je mnohonásobne rýchlejší než bežné HDD či SSD disky.

Naše hodnotenie

Ak premýšľate o lacnom hernom alebo pracovnom počítači pre seba alebo niekoho z vášho okolia, no nechce sa vám investovať do komponentov, ktoré sú už rok či rok a pol staré, potom môže byť príchod B360 a H370 dosiek skvelou správou. Ponúka 80% funkcionality, na ktorú sme zvyknutí u jej Z370 bratov, no aj o niekoľko desiatok eur nižšiu cenovku – vďaka tomu dokáže spolu s výkonnejšími Pentium procesormi (ako napríklad Pentium Gold G5400) či nepretaktovateľnými Core procesormi ponúknuť dostatočný výkon, ktorý vydrží niekoľko rokov. MSI B360 Gaming Plus je špecificky veľmi dobrým príkladom toho, ako by mal vyzerať model snažiaci sa osloviť ľudí, ktorí nevlastnia bezodné peňaženky a stále hľadajú výkon a komfortné vychytávky. To, že okrem základných schopností ponúka hneď viacero funkcií, navyše v peknom dizajne, je už len plus. Gaming Plus.

Klady

 • cena
 • kvalitné komponenty
 • podpora Intel Optane a USB C
 • RGB podsvietenie
 • skvelý BIOS a softvér

Zápory

 • starší audio kodek
 • druhý M.2 slot by bol vítaný

Informácie o produkte

MSI B360 Gaming Plus 2018

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 304 mm
 • Výška: 243 mm
 • Farba: čierna/červená
 • Orientačná cena: 95 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSi B360 Gaming Plus
 • Procesor: Intel Core i5-8600K
 • Pamäť: Adata XPG Spectix D40 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: Cooler Master MasterLiquid 240
 • Pevný disk: Adata XPG Gammix S10 512GB M.2
 • Grafická karta: MSi GeForce GTX 1070 Ti 8G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 750W
 • Skrinka: Fractal Design Define R6
Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk