Trust GXT 668 Tytan - Recenzia

Trust GXT 668 Tytan - Recenzia

 

Spoločnosť Trust prichádza na trh s dvojicou 2.1 systémov kombinujúcich použitie soundbaru so subwooferom. V dnešnej recenzii sa dozviete niečo viac o trochu extravagantnejšom modeli s označením GXT 668 Tytan.

Balenie

Balenie Tytanu je veľké, naozaj veľké. Reproduktory sú dodávané v mohutne pôsobiacej červeno-čiernej škatuli s peknou grafikou. Jej rozmery sú 545 × 310 × 380 mm a váži viac než 6 kg. Obsah balenia je pomerne pestrý, okrem soundbaru a subwooferu v ňom nájdete rôzne prepojovacie káble, diaľkové ovládanie, technickú dokumentáciu a samolepky.

Dizajn, prevedenie

Dovolím si tvrdiť, že dizajn je naozaj silnou stránkou modelu GXT 668 Tytan. Set sa skladá z horizontálne položeného dlhého zvukového panelu a subwooferu s pulzujúcim LED podsvietením. Soundbar pôsobí vďaka svojim ostrým hranám dosť agresívne a moderne zároveň, hranatými tvarmi ho dopĺňa aj subwoofer, ktorý ale nie je až tak veľmi na očiach. Soundbar je zhotovený z kombinácie plastu a kovu – v podobe mriežky reproduktorov, avšak povrchová úprava navodzuje dojem dreveného prevedenia. Pozitívne oceňujem, že výrobca použil drevo pri subwooferi, ktorý má, vzhľadom na zostavu 2.1, slušnú veľkosť. Jeho rozmery sú 254 × 265 × 255 mm a váži približne 3,2 kg. Rozmery soundbaru sú 480 × 73 × 65 mm a váži asi 1,2 kg.

V prednej časti soundbaru sa nachádza štvorica reproduktorov a logo výrobcu, v strednej časti soundbaru je umiestnený notifikačný panel v podobe podsvietených ikoniek a tlačidla na vypnutie/zapnutie. Nad ním sa nachádza dotykový ovládací panel s výberom zdroja, voľby ekvalizéra, režimu eco i vypnutia zvuku a dvojica tlačidiel pre zvyšovanie a znižovanie hlasitosti. Na zadnej časti sa nachádzajú vstupy a výstupy v podobe napájania, výstupu subwoofera a dvojice vstupov – optického a aux. Okrem toho, po bokoch soundbaru nájdeme dva otvory slúžiace na zavesenie na stenu. Naozaj šikovné, nemyslíte? Zospodu sú po bokoch umiestnené gumené podložky zabezpečujúce stabilitu soundbaru na podložke a do istej miery slúžia aj na pohltenie vibrácií.

Subwoofer je približne v tvare kocky, ako som už spomínal, ozvučnica je z dreva. Vpredu sa nachádza subwoofer s priemerom asi 200 mm, vzadu nájdeme napájanie, tlačidlo pre jeho vypnutie, audio vstup a vstup pre LED osvetlenie.

Technické okienko

2.1 systém Trust GXT 668 Tytan disponuje celkovým špičkovým výkonom 120 W a RMS výkonom 60 W, frekvenčným rozsahom 36-20000 Hz a impedanciou 12 Ω. V prednej časti soundbaru je umiestnená štvorica reproduktorov, nepodarilo sa mi ale dopátrať sa k ich presnejším špecifikáciám. Systém možno pripojiť buď pomocou štandardného 3,5 mm jack konektora, alebo optického kábla (SPDIF), ktoré sú súčasťou balenia. Použitie je rôznorodé, od klasického počítača, cez televíziu až po herné konzoly, kde sa herný zážitok ešte zintenzívni.

Tytan okrem toho ponúka pomerne širokú paletu nastavení. V prvom rade je to štvorica profilov ekvalizéra – normal, hudba, film a videohra. Každý z nich má, logicky, inak posunuté spektrum výšok či basov. V rámci každého profilu je možné individuálne nastavenie hlasitosti či basov pre subwoofer, to všetko pomocou diaľkového ovládania. Na ovládači nájdete ešte tlačidlá pre zapnutie/vypnutie systému, reset nastavení, vypnutie zvuku, vypnutie podsvietenia a voľbu vstupu medzi optickým a aux. Diaľkové ovládanie je naozaj podarené, má optimálne rozmery, hmotnosť aj rozloženie tlačidiel.

Soundbar obsahuje v predno-hornej časti panel s podsvietenými informačnými ikonkami, takže máte úplný prehľad nad zvoleným vstupom či hudobným režimom. Nad ním sa nachádza dotykové ovládanie s podobnými možnosťami nastavenia ako na ovládači. Zaujímavým nastavením je tzv. eco režim, ktorý vypne soundbar po hodine nečinnosti.

Podľa mňa je ale veľkou škodou, že k zvukovému systému nie je k dispozícii nejaký softvér, ktorý by to úplne vyšperkoval. Systém síce obsahuje rôzne možnosti nastavenia, no ak ho vypnete, všetky nastavenia sa zmažú a môžete sa s nimi hrať nanovo.

Membrána subwoofera je lemovaná LED podsvietením modrej farby, ktoré vytvára efekt pulzovania. Je opäť škoda, že pomocou softvéru nie je možné meniť jeho efekty alebo farby, jedine na diaľkovom ovládaní ho môžete buď vypnúť, alebo zapnúť.

Dojmy z používania

Technické údaje zvukového systému dávajú tušiť, že GXT 668 Tytan núdzou o výkon trpieť nebude. Aj keď uvedené údaje treba brať s určitou rezervou, Tytan hrá naozaj dobre.

Poďme ale po poriadku. Inštalácia zvukového systému so sebou prináša menšie problémy so zapájaním a usporiadaním kabeláže, ich dĺžka je však vhodná v prípade, že soundbar položíte na stôl alebo podložku. Ak by ste ho chceli zavesiť niekam na stenu, bez predlžovacích káblov sa zrejme nezaobídete. Pripojenie a inštalácia ale priemerne technicky zdatnému človeku problémy robiť nebude. Systém funguje štýlom plug&play, preto nie je potrebná ich softvérová inštalácia.

Následne je potrebné pohrať sa so zvukovým nastavením a nájsť nejaký kompromis pre pozerania filmov, počúvanie hudby či hranie videohier. Mne osobne pre všetky tieto činnosti postačoval režim videohier, pri ktorom som si „donastavil“ basy podľa vlastnej potreby. Čo ma ale sklamalo, bola chýbajúca možnosť uložiť si navolený zvukový profil, k čomu väčšinou slúži nejaký softvér, prípadne vnútorná pamäť zariadení, teda po každom vypnutí a zapnutí systému je potrebné všetko nastavovať nanovo, keďže bez zapnutého ekvalizéra zvuk za veľa nestojí. Všetky potrebné nastavenia je ale možné ovládať šikovným diaľkovým ovládaním.

Pokiaľ sa so zvukom aj s ekvalizérom v rámci svojej zvukovej karty pohráte, dosiahnete naozaj kvalitné zvukové podanie. Systém hrá veľmi príjemne a čisto na nízkej aj vyššej hlasitosti, celé zvukové spektrum je naladené dobre. Pomocou GXT 668 Tytan nebudete mať problém ozvučiť aj väčšiu miestnosť a sledovanie filmov, počúvanie hudby alebo hranie videohier sa stane zážitkom. Výhodou je, že v balení sa nachádza aj optický kábel, ktorý vám umožní nekomprimovaný a ešte kvalitnejší prenos zvuku. Ďalšou výhodou je, že okruh zariadení, ku ktorým je systém možné pripojiť, sa vďaka 3,5 mm jack káblu stáva ešte širším. Pripojiť tak k nemu môžete napríklad aj svoj mobil, prehrávač či tablet, treba však rátať s tým, že ich zvukové čipy nebudú dosahovať takú kvalitu ako napr. tie v počítači.

Naše hodnotenie

Všetko podstatné už bolo spomenuté. Zvukový systém GXT 668 Tytan z dielne Trustu ponúkne veľmi dobrý výkon, slušný zvuk a aj niečo navyše v podobe vydareného dizajnu, drevenej ozvučnice subwoofera, možnosti pripájania optickým káblom či šikovným diaľkovým ovládaním. Veľmi dobrý nápad je možnosť zavesiť soundbar na stenu či pulzujúce LED podsvietenie subwoofera. To však pridanú hodnotu neprinesie, keďže k zvukovému systému neexistuje nejaký softvér od výrobcu, ktorý by vám umožnil pohrať sa s podsvietením, napríklad v podobe rôznych efektov či farieb. Tytan neumožňuje ani ukladanie zvukového profilu, teda po každom jeho vypnutí a následnom zapnutí si budete musieť nastavenia navoliť odznovu. Niektorých záujemcov možno odradí trochu vyššia cena, no každý má možnosť vybrať si, kde a do čoho investuje svoje peniaze. Myslím si však, že kúpu GXT 668 Tytan ľutovať nebudete.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • obsah balenia
 • výkon
 • diaľkové ovládanie
 • podsvietenie
 • výborný zvuk

Zápory

 • chýbajúca možnosť ukladať zvukové profily

Informácie o produkte

Trust GXT 668 Tytan 2018

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 135 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Trust

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk