WD 2.5" My Passport Ultra 1TB - Recenzia

WD 2.5" My Passport Ultra 1TB - Recenzia

Trendom posledných rokov je predávať stále výkonnejšie, no pritom menšie, ľahšie a tenšie zariadenia. Hon za malými rozmermi je asi najbadateľnejší pri ultrabookoch a prémiových notebookoch, no práve pre predháňanie viacerých spoločností je stále ťažšie zohnať kompaktný a naozaj prenosný notebook s postačujúcou kapacitou interného úložiska. Treba uznať, že pokroky na poli SSD diskov a ich stále nižšia cena znamenajú, že existujú aj výnimky, no bežný zákazník je častokrát postavený pred otázku, či je ochotný si za výkonný a tenký notebook s veľkou kapacitou priplatiť vo veľa prípadoch nemalé peniaze. Odpoveď na prevažnú väčšinu problémov je pritom jednoduchá a je ňou externý harddisk.

Samozrejme, externé disky nie sú určené iba pre majiteľov notebookov s malou internou kapacitou, ale kúsok menom WD 2.5" My Passport Ultra neskôr ukáže, že sú využiteľné pre široké spektrum používateľov. Ani mnohé iné moderné zariadenia a ani externé disky už nemôžu zvládať „iba“ ukladanie dát, ale musí ponúknuť aj niečo navyše, čím sa odlíši od konkurencie.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Základ, ktorý tvorí dva a pol palcový disk značky WD, je zaobalený do celkom vkusnej a moderne pôsobiacej kombinácie bieleho plastu a brúseného kovu so vzorom vĺn. Samotné zariadenie sa ešte ukrýva v kartónovom obale ladenom do kombinácie bielej a žltej. V krabičke sa okrem disku nachádza krátky USB 3.0 A / USB 3.0 Micro B kábel tiež v bielej farbe a pár brožúrok. Kryt, v ktorom je disk osadený, vyzerá nielen robustne, ale aj odolne a ak sa aj v budúcnosti mierne poškriabe alebo inak poškodí, budú tieto znaky opotrebovania šikovne ukryté vďaka použitiu svetlých materiálov. Trochu zamrzí nutnosť nosiť so sebou „špeciálny“ Micro B kábel, no pri externých harddiskoch je jeho použitie už takmer tradičné.

Parametre a schopnosti disku

Použitý disk je priamo od výrobcu WD a hoci ide o 5400 a nie 7200 otáčkový model, svoju prácu dokáže zastať dostatočne schopne. WD očividne natoľko dôveruje svojmu hardvéru, že naňho neponúka tradičnú 2 ročnú záruku, ale predlžuje ju o ďalší rok. A ako som už spomínal, externý disk už nemôže byť len externe použiteľným diskom . WD preto na svojich prenosných úložiskách ponúka viacero šikovných vychytávok, ktoré sú uložené priamo na disku, alebo sa dajú stiahnuť z internetu. Prvou, ktorá poteší všetkých ľudí so záujmom o zálohovanie dát, je veľmi šikovná funkcionalita WD Backup. Tá sa dokáže postarať o automatizáciu zálohovania podľa používateľom definovaného časového harmonogramu a takisto je v nej jednoducho možné vybrať, ktoré súbory alebo zložky sa majú zálohovať. Po stránke bezpečnosti dát ponúka WD Security 256-bit AES šifrovanie, ktoré v posledných rokoch prešlo viacerými vylepšeniami, takže nie je nutné báť sa úniku citlivých informácií aj pokiaľ by ste WD My Passport Ultra náhodou stratili, alebo vám bol odcudzený. Nakoniec ponúka WD pre potreby kontroly hardvéru a ďalšie nastavenia aplikáciu WD Drive Utilities, vďaka ktorej sa dá skontrolovať fyzický stav disku a napríklad nastaviť časovač uspania disku pre predĺženú životnosť. Trochu ma na záver prekvapilo, že ani na stránkach výrobcu, ani v bežných online obchodoch nie sú udávané avizované parametre rýchlostí čítania alebo zápisu a ani bližšie špecifikácie ako veľkosť vyrovnávacej pamäte. Výsledky a použiteľnosť bola, našťastie, otestovaná u nás, takže si ju môžete prezrieť v nasledovnom odstavci.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10-krát a výsledok je ich priemerom.

Naše hodnotenie

WD My Passport Ultra ponúka naozaj obstojný výkon v modernom tele. Jedinou menšou nevýhodou je cena, ktorá je cca o 10-15 eur vyššia ako cena konkurencie, no aj to je cena, ktorú môžu byť zákazníci ochotní zaplatiť za krajší dizajn a kvalitný hardvér. Samozrejme, My Passport Ultra je dostupný aj vo vyšších kapacitách a čo sa cenovej výhodnosti týka, osobne by som odporúčal skôr 2 TB verziu, ktorá ponúkne až dvojnásobnú kapacitu a je len o tretinu drahšia. Každopádne ale ide o šikovného spoločníka, ktorý poslúži cestovateľom aj opatrnejším používateľom, ktorí sa obávajú o svoje dáta, ale nie sú ešte pripravení investovať do drahších riešení ako NAS.

Klady

 • moderný dizajn
 • obstojný výkon
 • šikovný softvér
 • hardvérové šifrovanie

Zápory

 • mierne vyššia cena za 1 TB verziu

Informácie o produkte

WD 2.5" My Passport Ultra 1TB 2018

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 110 mm
 • Výška: 13,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 81,5 mm
 • Hmotnosť: 140 g
 • Farba: Biela/Zlatá
 • Orientačná cena: 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: WD

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk