SanDisk iXpand Flash Drive 32GB - Recenzia

SanDisk iXpand Flash Drive 32GB - Recenzia

 

Dátové úložiská radu iXpand od SanDisku sú určené primárne pre používateľov iOS zariadení, ktorí chcú mať svoje dáta k dispozícii aj v offline prostredí. Aké funkcie ponúkajú dodávané softvérové nástroje výrobcu?

S rozširovaním kapacity internej pamäte v zariadeniach s operačným systémom iOS to nebolo nikdy jednoduché. Situáciu sa nepodarilo zvrátiť ani dlho očakávanej aplikácii pre správu súborov v iOS 11, ktorá, bohužiaľ, dokáže pracovať iba so súbormi nachádzajúcimi sa priamo v súborovom systéme iOS, prípadne v jednej z vybraných cloudových služieb. Pre plnohodnotné použitie externých úložísk je potrebné naďalej používať buď aplikácie výrobcov, alebo aplikácie dostupné v App Store. Kvalita drvivej väčšiny zástupcov z druhej skupiny je ale mizerná a ich cena nie je vôbec nízka.

To, našťastie, neplatí o aplikácii iXpand Drive, ktorá si svoje funkcie plní skvelo. Zálohovanie dát je otázkou pár klikov a to isté platí aj o funkcii uvoľnenia internej pamäte. Aplikácia podporuje aj prehrávanie videí a hudby priamo v jej používateľskom prostredí. Funkcie prehrávača sú naozaj základné a nepodporujú napríklad zobrazenie tituliek.

Samotný USB disk disponuje USB 3.0 Type-A a Lightning konektormi. Už na prvý pohľad ma prekvapilo rozhodnutie výrobcu nepoužiť klasickú posuvnú konštrukciu a namiesto nej zariadenie osadiť netradičným mechanizmom s kĺbom. Toto riešenie na produktových fotografiách vyzerá efektne, no v realite prináša dva problémy. Kĺb konštrukcie je na môj vkus až príliš tuhý a pripojenie disku k iOS zariadeniu je s pomocou jednej ruky nemožné. USB 3.0 Type-A port je vyrobený z kovu, nie je nijako chránený a pri menej opatrnom pokuse o pripojenie disku môžu ostré hrany konektoru vytvoriť škrabance na zadnej stene iPhonu alebo iPadu. Najmä hliník podobné chyby neodpúšťa.

SanDisk okrem aplikácie pre iOS zariadenie dodáva aj nástroj SanDisk Secure Access. Ide o postaršiu verziu aplikácie, ktorá umožňuje šifrovanie súborov pomocou štandardu AES-128. Ak plánujete na disku uchovávať citlivé dáta, určite odporúčam zakúpiť plnú verziu, ktorá poskytuje automatickú synchronizáciu súborov aj pokročilé šifrovacie štandardy. Zašifrované súbory je následne možné prehliadať aj v mobilnej aplikácii.

Rýchlosťou čítania a zápisu dát sa iXpand Flash Drive radí k priemeru a výsledky len potvrdzujú, že je vhodný primárne na zálohu multimediálnych súborov. V konečnom dôsledku je jedinou hardvérovou výhodou tohto disku prítomnosť Lightning konektoru.

Naše hodnotenie

Ak hľadáte zariadenie pre spoľahlivú offline zálohu multimediálnych súborov z vášho iOS zariadenia, kúpou USB disku SanDisk iXpand Drive jednoznačne neurobíte chybu. Ponúka kvalitnú aplikáciu pre iOS, ktorá disponuje aj základnými funkciami pre prezeranie obsahu. Mierne rozpačito pôsobí konštrukcia, ktorá je síce efektná, no nie dostatočne efektívna. Pri menej obozretnom pokuse o pripojenie disku k smartfónu sa môžu dostaviť škrabance na zadnej stene. Rýchlosti čítania a zápisu zároveň odsudzujú disk len k vykonávaniu už spomínaných záloh.

Klady

 • kvalitná aplikácia pre iOS
 • jednoduchá možnosť šifrovania dát
 • odolná konštrukcia

Zápory

 • odolná konštrukcia môže spôsobiť škrabance na zadnej stene
 • rýchlosť čítania a zápisu

Informácie o produkte

SanDisk iXpand Flash Drive 32GB 2018

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 13 mm
 • Výška: 17 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 59 mm
 • Hmotnosť: 5,4 g
 • Farba: Čierno-strieborná
 • Orientačná cena: 40 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SanDisk

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk