HP Omen Mindframe – Recenzia

HP Omen Mindframe – Recenzia

 

Okrem zvuku je veľmi dôležitou súčasťou headsetu aj ergonómia, ktorá umožňuje jeho bezproblémové používanie počas dlhých hodín. Do tejto skupiny vlastností patrí kvalitný hlavový most, pohodlné náušníky a odvod tepla z uší. Zatiaľ čo prvé dva atribúty sa podarilo majorite výrobcov vyriešiť, posledný menovaný sa toho dočkal až s uvedením headsetu HP Omen Mindframe. Ide iba o marketingový ťah alebo o podarené riešenie chladenia?

Dizajnom sa headset nesnaží nijak zakryť, že patrí do rodiny Omen, ale zároveň je jeho extravagancia na znesiteľnej úrovni. Vonkajšia časť náušníkov nesie okrem loga radu Omen aj RGB podsvietenie, ktorého farby je možné nastaviť v nástroji Omen Command Center. Podsvietený je aj mikrofón s veľmi diskutabilnou konštrukciou. To, že sa nedá odpojiť, je v poriadku, no spôsob jeho aktivácie, resp. deaktivácie nemusí každému vyhovovať. Drvivá väčšina headsetov používa na deaktiváciu mikrofónu a reguláciu hlasitosti ovládač nachádzajúci sa v kábli, no výrobca v tomto prípade tento element úplne eliminoval.

Mikrofón sa aktivuje na základe posunutia smerom nadol, pričom tento úkon doplní krátkou zvučkou a vypnutím červeného podsvietenia. Ak by sa sprevádzajúce javy dali nejakým spôsobom upraviť, moje pripomienky by boli irelevantné, no opak je pravdou. Taktiež som nebol spokojný s umiestnením regulátoru hlasitosti, ktorý sa nachádza na vonkajšej časti pravého náušníka. Ani po týždni používania som si nevedel zvyknúť, že je umiestnený pomerne vzadu a ruku musím vykrúcať do nepríliš prirodzeného uhla. V konečnom dôsledku som tak na tento účel častejšie používal klávesnicu.

Hlavnou výsadou headsetu Omen Mindframe je ergonómia, ktorú podporuje adaptívny hlavový most a unikátna technológia FrostCap. Prvý menovaný prvok je vyrobený z plastu a na prvý pohľad môže vzbudzovať nedôveru, no počas týždňa som sa nestretol so žiadnym vŕzganím alebo inou mechanickou chybou. Vzhľadom na flexibilitu materiálu je otázkou dlhodobá trvácnosť. Headset taktiež nie je určený na prenášanie, keďže sa nedá žiadnym spôsobom zložiť do kompaktnejšieho formátu.

Dostávame sa k najzaujímavejšej funkcii, ktorou je chladeniu uší. To funguje naozaj spoľahlivo a jeho účinky sú badateľné už po pár minútach, pričom úplný efekt nastáva po zhruba desiatich minútach používania. Funkciu je možné regulovať v troch úrovniach v aplikácii Omen Command Center.

Technológia FrostCap funguje na princípe Peltierovho efektu, ktorý spôsobuje termoelektrický chladič pozostávajúci z dvoch vrstiev. Po pripojení slúchadiel nimi pretekajúci elektrický prúd spôsobuje teplotný rozdiel a teplo prúdi z jednej strany na druhú. To má však za následok, že vonkajšia časť náušníkov sa zahrieva. Povrch nie je horúci, pri dlhšom používaní ale teplota značne stúpa a občas som spozoroval aj stopy kondenzácie na vnútornom chladiacom povrchu. Použitie technológie FrostCap má zároveň na svedomí možnosť pripojenia iba prostredníctvom USB Typ-A konektoru.

Zvukové podanie headsetu ma veľmi sklamalo. Vzhľadom na cenu som očakával nadpriemerný zvukový prejav a taktiež dostatočné možnosti jeho úprav v podobe ekvalizéru alebo viacerých profilov priestorového 7.1 zvuku. Bohužiaľ, moje očakávania sa nenaplnili. Zvukový prejav je pri hraní hier postačujúci, no pri počúvaní hudby je výsledný zvuk nevýrazný a nedokážem ani vymenovať, ktoré frekvencie prevažujú. Basy znejú veľmi tlmene, stredy počujete iba ak veľmi dobre nastražíte váš sluch a celkové sklamanie zakončujú neprirodzene znejúce výšky. Celkový dojem som sa pokúšal zvrátiť až do momentu, keď som zistil, že v Omen Command Center sa nenachádza ekvalizér a možnosti nastavenia priestorového 7.1 zvuku. V tomto HP oproti konkurencii výrazne zaostáva.

 

Naše hodnotenie

Počas celého testu som mal pocit, že sa mi do rúk dostalo iba technologické demo výsledného produktu. Hlavná funkcionalita spočívajúca v chladení uší technológiou FrostCap funguje na výbornú a celková ergonómia je na veľmi dobrej úrovni, inak sa mi ale pozitíva hľadajú ťažko. Zvukový prejav je pri počúvaní hudby nevýrazný, v určitých fázach dokonca až žalostný. V zápale hrania si to ani neuvedomíte, hry však nehráte 24/7 a slúchadlá určite používate aj pri sledovaní iného multimediálneho obsahu. Zlý dojem podčiarkuje minimum možností úprav, ktoré sú obmedzené len na zmenu podsvietenia vonkajšej strany náušníkov, a zle vyriešený systém regulácie hlasitosti s aktiváciou mikrofónu.

Klady

 • chladenie skutočne funguje spoľahlivo
 • celková ergonómia používania
 • zvuk v hrách je postačujúci...

Zápory

 • ...no počúvanie hudby je na tom kvalitatívne podpriemerne
 • spôsob aktivácie mikrofónu
 • umiestnenie regulátoru hlasitosti
 • žiadne možnosti úpravy zvuku
 • zahrievanie vonkajšej strany náušníkov a občasná kondenzácia

Informácie o produkte

HP Omen Mindframe

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 476 g
 • Orientačná cena: 135 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk