Transcend ESD220C 240GB SSD – Recenzia

Transcend ESD220C 240GB SSD – Recenzia

Spolu so znižujúcou sa cenou 3D NAND pamätí sa znižujú aj ceny externých SSD diskov. Zatiaľ čo v minulosti boli cenovo dostupné iba pre profesionálne použitie, dnes sú v rozumnej kapacite k dispozícii už za približne 55 eur. Do tejto kategórie sa radí aj recenzovaný Transcend ESD220C.

Disk je dodávaný v malej papierovej škatuli, v ktorej sa okrem samotného zariadenia nachádza sada manuálov a dátový USB kábel s koncovkami Typ-A a Typ-C. Prvá menovaná je určená na pripojenie k PC, zatiaľ čo druhá sa pripája priamo k disku. USB Typ-C zároveň umožňuje jednoduché pripojenie pre majiteľov nových MacBookov alebo smartfónov, ktoré týmto portom disponujú.

USB zbernica disku podporuje štandard 3.1 Gen 1, ktorý umožňuje prenos dát pri maximálnej prenosovej rýchlosti 5Gbps (625MB/s). Tá je však v prípade disku Transcend ESD220C nižšia a v praxi sa dočkáte deklarovaných hodnôt výrobcu, ktoré sú 410MB/s pri sekvenčnom čítaní a 400MB/s pri sekvenčnom zápise.

Disk sa počas stress testu mierne zapotil a jeho teplota dosiahla 58 stupňov Celzia, čo je o 12 stupňov menej ako jeho maximálna prevádzková teplota. Nejde o nebezpečne vysokú hodnotu, no myslím si, že ak by Transcend použil namiesto plastu ako hlavný materiál kov, odvod tepla by bol na lepšej úrovni. Pomohlo by to aj odolnosti konštrukcie, ktorá nie je zlá a prehýba sa až pri silnejšom úchope, ale kov toho znesie viac a predovšetkým dáva zariadeniu punc kvality.

Jednoduchšiu správu dát ponúka nástroj Transcend Elite, ktorý ponúka jednoduché šifrovanie s pomocou algoritmu AES-256 a následné dešifrovanie dát. K dispozícii je aj synchronizácia priečinkov, no táto funkcia je dostupná iba na operačnom systéme Windows. Zálohu dát je možné spustiť priamo v aplikácii alebo stlačením tlačidla na disku vedľa USB Typ-C konektora.

Druhá aplikácia, ktorou je Transcend SSD Scope, vám ukáže, v akom stave sa nachádza disk, umožní kompletne vymazať všetky dáta, skenovať, či sa na ňom nenechádzajú poškodené dáta, alebo klonovať operačný systém na disk. Za kvalitu oboch aplikácií musím výrobcu pochváliť. Nestretol som sa so žiadnym pádom a všetky operácie pracovali spoľahlivo. Aplikácie sú dostupné na webovej stránke výrobcu.

Naše hodnotenie

Disk Transcend ESD220C je ideálnou voľbou pre používateľov, ktorí chcú mať svoje dáta pri sebe v kompaktnom formáte a zároveň požadujú okamžitý prístup k nim. Deklarované prenosové rýchlosti výrobcom odpovedajú skutočnosti a užitočné sú aj ponúkané doplnkové aplikácie Transcend Elite a Transcend SSD Scope. O absolútne hodnotenie disk oberá len plastová konštrukcia.

Klady

 • deklarované prenosové rýchlosti odpovedajú skutočnosti
 • kvalitný doplnkový softvér
 • jednoduchá záloha stlačením tlačidla

Zápory

 • plastová konštrukcia

Informácie o produkte

Transcend ESD220C 240GB SSD

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 77 mm
 • Výška: 55,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,6 mm
 • Hmotnosť: 35 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 55 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Transcend

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk