TRUST GXT 590 BOSI WIRELESS GAMEPAD - RECENZIA

TRUST GXT 590 BOSI WIRELESS GAMEPAD - RECENZIA

Spoločnosť Trust nedávno priniesla na trh s hernými perifériami svoj bezdrôtový gamepad, GXT 590 BOSI. Ten je určený pre PC s Windows, ale aj pre zariadenia s operačným systémom Android. V dnešnej recenzii sa pozrieme na to, čo za cenu približne 35 eur ponúka.

BALENIE

Balenie je pomerne jednoduché. V sivo-červenej krabici, typickej pre herné produkty GXT, sa okrem samotného gamepadu nachádza iba leták, samolepka, micro-USB kábel a USB nano prijímač. Ten, žiaľ, nie je možné umiestniť priamo na telo gamepadu, a tak ho budete musieť prenášať samostatne.

DIZAJN A ERGONÓMIA

Z pohľadu dizajnu nemám veľmi o čom písať. Celé telo gamepadu je vyhotovené v čiernej farbe, čo je z môjho pohľadu trochu škoda. Výrobca mohol vzhľad osviežiť nejakým dekorom či aspoň farebným označením tlačidiel, čo by zároveň zlepšilo ich čitateľnosť. Pochváliť však musím ergonomický tvar gamepadu, drží sa pohodlne, rozloženie kláves pripomína ovládač od Xbox, a tak sú všetky tlačidlá presne tam, kde by ste ich hľadali. Osobne by som možno uvítal ešte o trochu väčšie telo, ale keďže tento produkt budú používať aj deti, výrobca zvolil kompromis.

KONŠTRUKCIA A TECHNIKA

Konštrukcia gamepadu pôsobí kvalitným dojmom, celý povrch je mierne zdrsnený, takže sa vám v rukách nebude šmýkať. Lícovanie plastov je perfektné a taktiež nikde nič nevŕzga. Rozloženie ovládacích prvkov prakticky kopíruje ovládač od Xboxu a po pripojení k PC ho tak Windows aj rozpozná. K prevedeniu tlačidiel a joystickov nemám výhrady, všetky poskytujú dobrú spätnú väzbu a pôsobia trvácne. Uprostred gamepadu sa nachádza plastová výklopná konzola, do ktorej je možné uchytiť smartfón, a to až do veľkosti 6,8 palca. K tej už by som výhrady mal. Pri otáčaní síce kĺb pôsobí kvalitne, ale sú v ňom vôle a po uchytení smartfónu sa tak celá zostava trochu trasie. Vzhľadom na váhu a rozmery dnešných smartfónov, tak výrobca mohol konzolu vystužiť aspoň nejakými kovovými prvkami. Gamepad ponúka zabudovanú batériu o kapacite 650mAh, ktorú je možné dobíjať pomocou priloženého micro-USB kábla. Tá by vám potom mala vystačiť na približne 30 hodín hrania, čo je viac než slušná hodnota.

PRIPOJENIE A NASTAVENIE

Ako už bolo spomenuté v úvode recenzie, gamepad je možné pripojiť pomocou Bluetooth 4.0 k PC alebo zariadeniu s OS Android. Pripojenie je v obidvoch prípadoch veľmi jednoduché, stačí na pár sekúnd podržať príslušné tlačidlá a zariadenie sa spáruje s prijímačom, alebo sa vám zobrazí ako dostupné v telefóne. Odpadá tak potreba inštalovania ovládačov alebo ďalšieho softvéru, čo hodnotím pozitívne. Počas testovania som tak nenarazil na žiadne problémy, gamepad sa vždy spoľahlivo a rýchlo pripojil. V prípade pripojenia k PC sú možné rozhrania X-input aj Direct Input. Pri pripojení pomocou novšieho X-Input potom ovládač ponúka aj vibračnú odozvu. Tá je však nastavená napevno a jej charakteristiku nie je možné žiadnym spôsobom meniť. Pri pripojení ovládača k smartfónu je pomocou neho možné ovládať aj samotné prostredie telefónu. Nie je to však nijak pohodlné, a tak túto možnosť zrejme budete používať len zriedka. Gamepad, bohužiaľ, neponúka možnosť pripojenia k telefónom či tabletom od Apple, preto ak hľadáte ovládač k iOS, budete sa musieť poobzerať po inej alternatíve. U mobilných hier taktiež pozor na podporu ovládania pomocou gamepadu. Nie všetky hry v Google Play toto umožňujú, preto je vhodné si dopredu pozrieť ako bude vaša obľúbená hra s ovládačom fungovať. To však nezáleží od výrobcu, ale od vývojárov danej hry. Na internete je na to viacero stránok, a tak by nemal byť problém si nájsť potrebné informácie.

Naše hodnotenie

Trust GXT 590 je zaujímavý produkt, ktorý v sebe spája ovládač k PC aj na mobilnú zábavu. Azda jedinou skutočnou nevýhodou môže byť absencia podpory pre iOS. Tá je však zrejme daňou za zachovanie priaznivej ceny a pokiaľ patríte k používateľom Androidu, nemusí vás to trápiť.

Klady

 • kvalita konštrukcie
 • reakcie a spätná väzba tlačidiel
 • ergonomický tvar a úchop
 • jednoduché spárovanie a pripojenie
 • prijateľná cena

Zápory

 • konštrukcia konzoly na telefón
 • nevýrazné (čierne) popisky tlačidiel
 • do veľkých rúk trochu malé rozmery
 • chýba podpora pre iOS

Informácie o produkte

TRUST GXT 590 BOSI WIRELESS GAMEPAD

 • Kategória: Herné ovládače
 • Šírka: 148 mm
 • Výška: 110 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 58 mm
 • Hmotnosť: 220 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 35 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Trust

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk