Genesis Helium 400BT - Recenzia

Genesis Helium 400BT - Recenzia

 

Vianoce sú za nami a ak ste si pod stromček želali nové reproduktory k počítaču, alebo si chcete len urobiť radosť a zároveň neplánujete utratiť veľa peňazí, takmer zadarmo môžete mať zostavu Helium 400BT od poľského výrobcu Genesis, kde písmenká BT značia, že ide o reproduktory s podporou bezdrôtového prehrávania prostredníctvom Bluetooth.

Balenie

Reproduktory sa, podobne ako ostatné produkty od tohto poľského výrobcu, predávajú v čierno-červenej papierovej škatuli, na ktorej nájdete množstvo technických parametrov, použitých technológií a obrázkov. Vnútri balenia sa okrem dvojice reproduktorov nachádza stručný návod na inštaláciu, prepojovacie audio káble k počítaču či inému zariadeniu a audio kábel slúžiaci na prepojenie reproduktorov medzi sebou.

Dizajn, prevedenie

Dizajn Helium 400BT od Genesisu je, povedal by som, klasický reproduktorový s prímesou vlastných prvkov. Tá spočíva predovšetkým vo farebnej úprave membrány, ktorá je červená. Inak sú reproduktory matne čierne.
Telo reproduktorov je zhotovené z dreva a predná časť, kde sú umiestnené membrány, je plastová. Membrány však nie sú chránené žiadnou sieťkou či mriežkou, preto je potrebné zvýšiť opatrnosť, aby ste ich nepoškodili. Rozmery reproduktora sú 145×255×210 mm a hmotnosť zostavy je 4,15 kg.

Ovládanie, konektivita

Všetky ovládacie prvky a prvky konektivity sú umiestnené na pravom reproduktore. Pri pohľade spredu sa na pravej hrane nachádza panel s trojicou otočných ovládačov a jedno malé tlačidlo, pri ktorom je umiestnená maličká LED dióda. Trojica otočných ovládačov slúži na reguláciu hlasitosti, výšok a basov, malé tlačidlo má na starosti párovanie reproduktorov napr. s mobilným telefónom prostredníctvom technológie Bluetooth. Spomínané tlačidlo zároveň slúži na prepínanie vstupov medzi AUX a Bluetooth vstupom.

V zadnej časti reproduktora sa nachádza basreflexový otvor, konektory pre pripojenie reproduktorov k počítaču a ich vzájomné prepojenie a tlačidlo pre vypnutie/zapnutie systému.

Dojmy z používania

Helium 400BT od Genesisu sú reproduktory typu 2.0, chýba im teda subwoofer. O zvukový prejav sa stará celkový výkon RMS na úrovni 40 W, frekvenčným rozsahom 20 Hz ~ 20 kHz a impedanciou 4 Ω + 8 Ω.

Pripojenie je naozaj všestranné, reproduktory môžete používať takmer k hocičomu, čo má 3,5 mm jack alebo Bluetooth, vďaka čomu získavate pri počúvaní hudby nezávislosť, prípadne môžete takýmto spôsobom aj telefonovať. Prepínanie medzi oboma vstupmi je jednoduché pomocou malého tlačidla, pričom o tom, aký vstup máte zvolený, ste hlasovo upovedomení. Navyše, pri Bluetooth vstupe svieti malá dióda na modro, pri AUX vstupe na červeno.

Čo sa kvality zvuku týka, veľkú úlohu zohráva výstup, resp. zariadenie, z ktorého zvuk vychádza. Subjektívne, najlepší zvuk ponúkol počítačový výstup, oproti bezdrôtovému prehrávaniu bol hutnejší, kompaktnejší. Musím povedať, že zvuk Helium 400BT ako taký ma príjemne prekvapil. Samozrejme, je cítiť, resp. počuť, že zostave chýba subwoofer a výraznejšia prítomnosť basov, no myslím si, že aj napriek tomu sa s tým dokáže obstojne popasovať, výsledkom čoho je na svoje pomery rozumne vyvážený zvuk. Pokiaľ chcete zo zvuku vyžmýkať maximum, budete musieť výšky a basy nastaviť na najvyššiu úroveň a ideálne sa vyhrať ešte s ekvalizérom v počítači či mobile. Zvuk aj v tomto prípade ostáva jasný, bez rezonancie.

Pozitívne hodnotím umiestnenie ovládačov na bok pravého reproduktora, vďaka čomu k nim získate jednoduchý a rýchly prístup. Trošku mi však chýba označenie, ktorý z reproduktorov je pravý a ktorý ľavý, no napoviem vám, že ten s ovládačmi je pravý.

Naše hodnotenie

Na záver by som dodal asi len to, že reproduktory Helium 400BT od spoločnosti Genesis ma vďaka pomeru ceny a výkonu veľmi príjemne prekvapili, Bluetooth prehrávanie je už len čerešničkou na torte. Vďaka nemu pripojíte k zostave takmer čokoľvek, reproduktory navyše využijete pri telefonovaní. Kvalita zvuku je vzhľadom na okolnosti viac než slušná, dizajnové a materiálové prevedenie je tiež na dobrej úrovni. Za seba musím vyzdvihnúť ovládanie na boku pravého reproduktora, vďaka čomu získate k nemu pohodlný a rýchly prístup.

Celkové hodnotenie sa odvíja od cenovej kategórie, do ktorej tieto reproduktory spadajú. Samozrejme, na trhu nájdete množstvo ďaleko kvalitnejších zostáv, no pri cenovke od 24 eur nemám asi týmto reproduktorom čo vytknúť, veď sú skoro zadarmo. Neviem, či ide o nejakú chybu, keďže vo väčšine obchodov stoja od 45 eur, no v čase písania recenzie ponúkajú dva obchody tieto reproduktory za 24 eur, takže to odporúčam využiť.

Klady

 • dizajn
 • drevené telo reproduktorov
 • vyvážený zvuk
 • bezdrôtové prehrávanie
 • cena

Zápory

 • žiadne

Informácie o produkte

Genesis Helium 400BT

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 145 mm
 • Výška: 255 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 210 mm
 • Hmotnosť: 4150 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 45 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Genesis

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk