RECENZIA: CyberPower UT2200E alebo zlatá stredná cesta pre bezpečné fungovanie

RECENZIA: CyberPower UT2200E alebo zlatá stredná cesta pre bezpečné fungovanie

 

So spoločnosťou CyberPower a ich produktmi zo segmentu UPS už máme v Gamesite nejaké skúsenosti a recenziou posledného s označením UT2200E nadväzujeme na pozitívnu sériu testov. CyberPower UT2200E na základe svojich avizovaných parametrov a ceny sľubuje, že poskytne dostatočnú ochranu nielen tým najjednoduchším zariadeniam a pritom nezbankrotuje potenciálneho majiteľa.

Model CyberPower UT2200E by bolo pri zbežnom pohľade jednoduché prehliadnuť, keďže takmer vo všetkých smeroch ide o zlatú strednú cestu. Pri bližšom skontrolovaní sa však v ňom objavuje stále viac zaujímavých aspektov. Tak ako pri recenzovaní predošlých UPS systémov, aj teraz odporúčam prečítať pár slov pred samotnou recenziou, ktoré vysvetľujú základy tohto segmentu produktov. UPS systémy (uninterruptible power supply, po slovensky neprerušiteľné zdroje napájania) sú vo väčšine prípadov z hlavnej časti batérie s rozličnými možnosťami, no stále tým istým cieľom – chrániť zariadenia do nich pripojené a poskytnúť ich používateľom čas korektne ich vypnúť či ďalej využívať pri strate elektrického napätia zo siete.

UPSky sa bežne delia do troch hlavných kategórií – off-line, in-line a on-line. Prvá a najlacnejšia možnosť ponúka len tú základnú ochranu proti prepätiu a výpadku prúdu a nehodí sa na nič zložitejšie, ako je napríklad osvetlenie. Modely používajúce in-line riešenie sú asi najrozšírenejšie, s cenou nachádzajúcou sa v zlatom strede a ponúkajúce už aj ochranu voči podpätiu a ďalším nástrahám elektrickej siete. Zvládajú obslúžiť aj počítače či inú modernejšiu techniku a do tejto kategórie patrí aj model UT2200E. Poslednou a najdrahšou možnosťou, ktorá je určená hlavne pre citlivé prístroje a naozaj drahé vedecké zariadenia či tie s firemným zameraním, je on-line systém, kde je prijímaný prúd neustále pod dohľadom, upravovaný do tej najlepšej možnej formy a prepnutie medzi prúdom zo zásuvky a batériami je virtuálne okamžité.

Obal a jeho obsah

UT2200E je dodávaný v bežne vyzerajúcej škatuli, ktorá ale, ako to je už pri UPS zariadeniach bežné, na svoje rozmery prekvapuje vyššou váhou. Na obale sa nachádzajú takmer všetky informácie o zariadení a aj jednoduchý manuál zobrazujúci hlavné ovládacie prvky. Vnútri sa v polystyrénových nárazníkoch nachádza samotné UPS. Kto by očakával príslušenstvo či nejaký bonus navyše, bude jeho absenciou možno sklamaný, no UT2200E sa cenou a dizajnom radí medzi základné, no stále schopné kúsky. Stále by som však uvítal aspoň USB kábel na prepojenie s počítačom.

Prvé dojmy a spracovanie

Dizajnom UT2200E tiež neplánuje oslňovať, keďže vzhľad zariadenia mohol byť vytvorený pred týždňom, ale rovnako aj pred desiatimi rokmi. Ide o jednoduchý čierny kváder z matného plastu, o ktorý nikto nezakopne pohľadom dvakrát. To je ale vcelku výhoda, keďže sa UT2200E vďaka svojim menším rozmerom neskryje iba v špeciálnej miestnosti mimo zrakov bežných ľudí, ale pokojne aj v bežnej obývačke, resp. izbe. Plasty na UT2200E nevyzerajú nijako prehnane kvalitne či prémiovo, no pri takomto zariadení nie je vzhľad či odolnosť voči pádom to najdôležitejšie. Okrem tlačidla na zapnutie/vypnutie a jednoduchého indikátora stavu nabitia batérie na prednej strane nečakajte na zariadení žiadne displeje či iné vychytávky. UT2200E je naozaj jednoduché zariadenie, na ktoré môžete zabudnúť okamžite po inštalácii a pripojení do siete a pripomenie sa vám až v momente, keď už pôjde do tuhého.

Parametre a funkcionalita

To zaujímavé ukrýva UT2200E vnútri. Batérie s kapacitou 1320W a 2200VA sľubujú obslúžiť 200W sústavného prúdu na viac ako polhodinu, čo postačí aj tým náročnejším používateľom. Na zadnej strane zariadenia sa nachádza štvorica IEC320 C13/C14 zásuviek, z ktorých všetky ponúkajú ako ochranu proti prepätiu/podpätiu, tak aj napájanie pri úplnom výpadku. To je celkom príjemné, keďže niektoré UPS riešenia majú aktívne napájanú len polovicu zásuviek. Okrem toho sú na zadnej strane zariadenia aj dva konektory na ochranu RJ45 (LAN IN a LAN OUT), USB port na prepojenie s počítačom a tlačidlo Reset. Tento model UPS disponuje Line-Interactive topológiou, ktorá síce nie je tým najprofesionálnejším riešením, ale postačí drvivej väčšine zariadení okrem tých najcitlivejších.

Softvér a testovanie

CyberPower si zakladá nielen na výkone a spoľahlivosti svojich zariadení, no pridáva k ním aj jednoduchosť používania vďaka svojmu softvéru. Aj tento lacný model UPS je prekvapujúco možné pripojiť k počítaču a manažovať ho priamo z pohodlia kresla rovnako ako modely, ktoré sme testovali už dávnejšie. Možnosť kontrolovať jeho prevádzku, varovania o problémoch s elektrickou sieťou či vytváranie priehľadných štatistík sú stále prítomné a stále rovnako jednoduché. Model UT2200E bol otestovaný rovnako ako predošlé modely od tejto spoločnosti, čo znamenalo pripojenie počítača, dvoch monitorov, reproduktorov a pár počítačových periférií. Po manuálnom odstavení od prúdu zvládla UPSka napájať zariadenia s celkovým odberom cca 250 Wattov takmer 30 minút, čo znamená, že výkonom mierne predstihne avizované parametre.

Naše hodnotenie

CyberPower UT2200E je typ produktu, ktorý za prívetivú cenu odvedie poctivú prácu a na nič sa nehrá. Tento model stále ponúka tie najväčšie výhodu UPS systémov, ako sú postačujúca ochrana proti kolísavému napätiu a dostatočná kapacita batérie, ktorá vystačí nielen na paniku a snahu čo najrýchlejšie povypínať zariadenia pri výpadku elektriny. Hoci ide o jeden z najlacnejších modelov od spoločnosti CyberPower, prekvapujúco stále ponúka rozšírenú funkcionalitu ako pripojiteľnosť k počítaču.

Klady

 • stále prítomný schopný softvér
 • stabilná funkcionalita
 • automatická regulácia napätia
 • dobrá výdrž na batérií
 • jednoduchá obsluha

Zápory

 • absencia USB kábla

Informácie o produkte

CyberPower UT2200E

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 148 mm
 • Výška: 178 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 298 mm
 • Hmotnosť: 10800 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 130 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: CyberPower

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk