RECENZIA: Creative Stage Air, za málo peňazí veľa muziky

RECENZIA: Creative Stage Air, za málo peňazí veľa muziky

 

Spoločnosť Creative uviedla na trh dvojicu bezdrôtových soundbarov s názvom Stage. My sa v tejto recenzii pozrieme na menší z nich s prívlastkom Air. Ten za príjemnú cenu ponúka okrem Bluetooth pripojenia aj vstavanú batériu a pomôže tak vylepšiť ozvučenie vášho monitora, či poslúži ako prenosný zdroj hudby.

Balenie

Samotné balenie je strohé a ponúkne len to najnutnejšie. Okrem soundbaru sa v ňom ešte nachádza príručka, AUX kábel a nabíjací micro-USB kábel. V balení sa však nenachádza nabíjací adaptér, soundbar teda budete nabíjať pomocou priloženého USB kábla, prípadne môžete použiť nabíjačku k vášmu mobilu. Výrobca odporúča použiť 2A nabíjačku, ale fungovať by mala aj slabšia. K priloženým káblom si neodpustím trochu kritiky, nakoľko tie majú dĺžku približne 50 cm. Je pochopiteľné, že sa Creative snažil pracovať s najnižšími výrobnými nákladmi, keďže sa ale jedná o soundbar určený primárne k počítaču, dlhšie káble by určite prišli vhod.

Dizajn a konštrukcia

Celé telo soundbaru je vyhotovené z plastu, ktorý je v lesklom klavírovom prevedení a dodáva mu elegantný vzhľad. Príjemným prekvapením s ohľadom na nízku cenu je konštrukcia soundbaru, tá je mimoriadne tuhá a pôsobí naozaj kvalitným dojmom. Všetky plasty spolu perfektne lícujú a telo s hmotnosťou 910 g zo seba nevydá žiaden pazvuk. Otázkou je kvôli lesklému povrchu iba prípadná náchylnosť na škrabance, pri bežnom používaní by to ale nemal byť problém. Na spodnej strane sú umiestnené dve gumové nožičky, ktoré udržia soundbar na stole bez pohybu. Škoda, že nie sú trochu vyššie. Výrobca propaguje soundbar umiestnený pod iMac-om, avšak na väčšine bežných monitorov sú podstavce výrazne hrubšie, a soundbar tak budete mať namiesto nožičiek položený na podstavci.

Na prednej strane sú pod jemnou mriežkou s logom Creative ukryté dva širokopásmové reproduktory a medzi nimi je umiestnený jeden nízkofrekvenčný menič. Hovoriť v tomto prípade o subwooferi nie je asi celkom na mieste, keďže frekvenčný rozsah soundbaru je 80 Hz ~ 20 kHz. Na pravej strane sa nachádzajú štyri ovládacie tlačidlá. Tie pôsobia taktiež solídne a v závislosti od zvoleného režimu slúžia na vypnutie/zapnutie soundbaru, ovládanie hlasitosti a navigáciu pri prehrávaní hudby. Na zadnej strane sa nachádza USB 2.0 port pre pripojenie kľúča s hudbou do veľkosti 32 GB, 3,5 mm AUX port a micro-USB port na nabíjanie vstavanej batérie s kapacitou 2200 mAh. Soundbar môže pomocou USB 2.0 portu taktiež nabíjať pripojené zariadenie, ale výstupný prúd je maximálne 200 mA , preto túto možnosť asi príliš nevyužijete. Nevýhodou je absencia ukazovateľa stavu batérie. Tá by pri plnom nabití mala poskytnúť až šesť hodín prehrávania (pri strednej hlasitosti). Soundbar vám ale potom iba ohlási jej nízky stav a vypne sa.

Dojmy z používania a zvuk

Soundbar poskytuje dva základné režimy prehrávania, ktorými sú AUX a Bluetooth. Tie je možné meniť krátkym stlačením tlačidla pre zapnutie/vypnutie. Po pripojení USB kľúča sa potom automaticky aktivuje tretí režim, ktorým je prehrávanie z média. Najčastejším spôsobom však zrejme bude prehrávanie pomocou Bluetooth. Párovanie je veľmi jednoduché, pri prvom zapnutí sa spustí párovací režim, potom už v telefóne alebo v počítači stačí vybrať Creative Stage Air a párovanie sa dokončí. Pri ďalšom spustení sa už spojenie nadviaže automaticky.

Tu sa dostávame k najpodstatnejšej vlastnosti, a tou je zvuk. Musím povedať, že som bol pred testom celkom skeptický. Predsa len som od Bluetooth soundbaru za 40 dolárov (oficiálna cena) neočakával naozaj nič. Keď som si však vypočul zopár trackov, nestačil som sa diviť, čo dokázal Creative za takú nízku cenu vyrobiť. Dokonca som si otvoril stránky e-shopov, aby som sa pozrel, či som len ja nezaspal dobu a či sú takéto produkty už dnes bežné. Tu som narazil na zaujímavú vec. Rovnaký soundbar, iba v inom farebnom vyhotovení, ponúka aj spoločnosť Trust. Je teda celkom možné, že obidve firmy odoberajú tento produkt od iného OEM výrobcu. Napriek tomu ale po zvukovej stránke tento soundbar nezostal nič dlžný svojmu menu a zaslúži si pochvalu. Samozrejme, nejedná sa o žiadne hi-fi, ale to by si ani nikto nečakal. Zvuk je však až prekvapivo dobrý, nechýbajú nízke frekvencie a približne do 90 % hlasitosti nedochádza ani k žiadnemu skresleniu. Maximálna hlasitosť je taktiež slušná, reproduktor ponúka výkon 2x5 W a hoci vám okná neroztrasie, na bežné počúvanie hudby pri práci na PC alebo v kuchyni bohato postačí. Tu je ešte dobré poznamenať, že ovládanie hlasitosti nie je v žiadnom režime previazané s hlasitosťou na vašom zariadení (ani pri systéme iOS). Hlasitosť je tak potrebné regulovať samostatne na soundbare aj na mobile/počítači. Pri prehrávaní hudby je menšou nevýhodou šírka alebo skôr úzkosť scény. Na zvuku je poznať, že vychádza z jedného reproduktora a nie je to teda plnohodnotné stereo. To je ale pri šírke soundbaru 41 cm pochopiteľný jav. Za zvukový prejav teda jednoznačne palec nahor, porovnateľné zariadenie v tejto cene budete na trhu hľadať ťažko.

Naše hodnotenie

Creative Stage Air je naozaj zaujímavý produkt. Pri cene, za ktorú ho Creative ponúka, asi ani nemá zmysel na ňom hľadať negatíva. Preto ak vám nestačia vstavané reproduktory vo vašom monitore, ale zároveň si chcete udržať čistý vzhľad vášho stola, bude takýto decentný soundbar skvelou voľbou. Naviac si ho môžete kedykoľvek zobrať so sebou a využiť ho ako prenosný Bluetooth reproduktor. V čase písania recenzie ešte soundbar neponúkal žiadny slovenský obchod, ostáva teda iba veriť, že sa cenu podarí udržať na rozumnej hodnote aj po začiatku predaja.

Klady

 • dizajn
 • kvalita konštrukcie
 • zvuk
 • rýchlosť pripojenia Bluetooth
 • jednoduché ovládanie
 • vstavaná batéria
 • výdrž pri prehrávaní

Zápory

 • hlasitosť nie je previazaná so zdrojom zvuku
 • krátke káble v balení
 • nízke nožičky na postavenie

Informácie o produkte

Creative Stage Air

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 70 mm
 • Výška: 410 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 78 mm
 • Hmotnosť: 910 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 40 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk