RECENZIA: Lenovo Legion Y740, Ray tracing v mobilnom balení

RECENZIA: Lenovo Legion Y740, Ray tracing v mobilnom balení

 

Lenovo predstavilo svoj na hráčov zameraný rad Legion produktov v porovnaní s konkurenčnými značkami len nedávno. Je to síce už pár rokov, ale bojovať s novým názvom proti ustáleným menám v biznise ako ROG, Alienware či Razer môže byť ťažké. Preto ma tešilo, že najmä Legion notebooky sa poučili nielen zo svojich chýb, ale aj prešľapov konkurencie a ponúkali už takmer od začiatku veľmi schopné modely bez očividných kompromisov alebo nedostatkov. Najnovšia várka Legion notebookov sa drží osvedčeného receptu, no pridáva do mixu aj veľmi zaujímavé písmenká „RTX”.

Legion notebookov sa nám už v redakcii otočilo zopár, naposledy mal kolega šancu vyskúšať si kúsok s názvom Y730. Ten, ako už napovedá meno, predstavuje priameho predchodcu kúsku, ktorý som posledné dva týždne trápil a testoval ja. Avšak tam, kde predošlé generácie ponúkali mierne obmedzený výkon po grafickej stránke, čo bolo aj pri predošlej recenzii spomenuté medzi negatívami, prichádza Y740 s nadmieru zaujímavou kombináciou procesorov a grafických kariet. Legion Y740 je taktiež dostupný v dvoch prevedeniach, v prvom s 15,6-palcovou obrazovkou pre mierne vyššiu mobilitu a v druhom s 17,3-palcovou obrazovkou pre ešte lepšie herné zážitky.

Funkčne ladený dizajn

Legion Y740 sa tak ako predchádzajúca generácia drží moderného dizajnu, ktorý v tmavošedom tele ukrýva skvelú obrazovku s takmer úplnou absenciou rámikov okolo displeja, klávesnicu s RGB podsvietením a skvelo riešenú konektivitu príslušenstva a napájania presunutú z bokov do zadnej časti. Mierne zamrzí absencia numerickej časti klávesnice, ktorá sa na modeloch Y540 nachádza a možno bude chýbať niektorým hráčom, nejaké body k dobru si však Y740 získava stĺpčekom s programovateľnými makro tlačidlami na ľavej strane klávesnice. Na toto rozloženie som si celkom dlhú chvíľu zvykal a hlavne spočiatku sa mi darilo počas hrania či písania nechcene blúdiť prstami na makro tlačidlá, no po pár dňoch používania k nechcenému stláčaniu už v praxi nedochádzalo.

Nová generácia výkonu

Najväčšia zmena, ktorou si modelový rad Legion 7xx prešiel oproti predošlej generácii, je dlho očakávané zakomponovanie RTX grafických kariet. Pri 15,6-palcových modeloch sú na výber RTX 2060 alebo RTX 2070 s Max-Q dizajnom, zatiaľ čo potenciálni záujemcovia o 17,3-palcové modely si budú môcť vybrať aj RTX 2080 Max-Q. Po stránke procesora nie je o čom premýšľať, v Lenovo siahli pri všetkých modeloch priamo po skvelom herne zameranom kúsku Intel Core i7-8750H, ktorý so svojimi šiestimi fyzickými jadrami a dvanástimi logickými vláknami hravo zvládne aj najnovšie hry či náročnejšie úlohy, ako je napríklad práca s videom a fotkami. 15,6-palcový model, ktorý som mal možnosť testovať, sa o moju zábavu staral okrem spomínaného i7 procesora a RTX 2070 Max-Q grafiky aj kapacitou 16 GB DDR4 RAM a dostatočným úložným priestorom v podaní rýchleho 512 GB NVMe SSD a 1TB 7200 RPM HDD. Takejto vyrovnanej kombinácii komponentov v praxi nie je čo vytýkať, keďže si na svoje prídu ako zapálení hráči, tak potenciálni profesionáli, ktorí nemajú chuť platiť dvojnásobné sumy za „profi” notebooky.

Všetko, po čom hráči túžia

Čo všetko však Legion Y740 hráčom okrem skvelého výkonu ponúka? Obrazovka s absenciou rámikov už bola zbežne spomenutá na začiatku recenzie, no zobrazovací panel s technológiou IPS toho na Y740 ponúka oveľa viac ako len dobré pozorovacie uhly a lepšie ponorenie do hier. Skvelou správou sú pri všetkých modeloch panely s obnovovacou frekvenciou až 144Hz a po novom aj podpora Nvidia G-Sync, vďaka čomu bude všetko hranie plynulé a bez nepríjemného trhania. Žiarivosť až 300 nitov zabezpečí bezproblémové hranie aj počas dňa a softvérové riešenie Dolby Vision HDR zase skvelé podanie farieb v noci. Audiofilov poteší riešenie reproduktorov s certifikáciou Dolby Atmos s integrovaným subwooferom, vďaka čomu je počúvanie hudby či pozeranie filmov ešte o niečo lepšie. A na záver, hranie či konzumácia iného obsahu by vďaka použitému Killer Wireless 802.11 AC (2x2) a ethernetu nemala trpieť žiadnymi nechcenými prestávkami potrebnými na načítavanie dát z internetu.

Nie bez chybičiek krásy

Y740 však napriek tomu, že som jeho komponenty a väčšinu dizajnu vychválil, nie je úplne perfektný notebook. Okamžite môžem spomenúť chýbajúcu numerickú časť klávesnice, ktorá niektorým hráčom bude naozaj chýbať, a takisto aj navykanie si na stĺpček s makro klávesmi na ľavej strane bude pre určite pre niekoho prekážkou. RGB podsvietenie klávesnice je síce fajn, no ovládanie, ktoré je implementované, nateraz nie je najšťastnejšie. Používatelia nebudú musieť vedieť, či meniť svetielka cez Lenovo Vantage, Lenovo Nerve Sense alebo stiahnuť priamo Corsair iCue softvér. Aj umiestnenie webkamery pod obrazovku nemusí potešiť všetkých, hoci sám musím uznať, že webkamery na herných notebookoch sú využívané asi tak často ako moja permanentka do fitness centra. A možno budem len jeden z mála, no stále mi bude na 15,6 a viac palcových notebookoch chýbať čítačka SD kariet, hlavne keď je po otvorení notebooku vidieť, že by sa niekam určite zmestila.

Použiteľný aj v reálnom svete

Najsilnejšie stránky aj pár nedostatkov som vymenoval, no to možno stále úplne nevypovedá o celkovej použiteľnosti najnovšieho počinu z dielne Lenovo Legion. Dobre vyvážený hardvér a dostatočne dobrá ergonómia sú tie najdôležitejšie faktory, no pri Legion Y740 poteší aj mierne vyššia kvalita spracovania, než na akú môžu byť hráči zvyknutí. Tú Lenovo ešte zvyšuje plánovaným príchodom verzií Legion Y740, ktoré budú disponovať celokovovým telom. Lenovo tiež, našťastie, ešte stále aj pri herných kúskoch myslí na budúce možnosti vylepšovania či dlhodobého používania. Preto je vnútro Y740 celkom jednoducho prístupné a odhaľuje dva voľne dostupné sloty na DDR4 pamäte (ktoré však boli v nami testovanej konfigurácii zabrané), jeden M.2 SSD slot a aj miesto na 2,5-palcový disk. Na vonkajšej strane mierne prekvapí ešte Thunderbolt 3 port, ktorý je možné pri notebookoch s menej výkonným hardvérom alebo absenciou dedikovanej grafickej karty využiť na pripojenie externej grafiky, pri Y740 to však najskôr nebude nutné, keďže RTX 2070 bude ponúkať postačujúci výkon určite ešte pár rokov.

Testovanie

Samozrejme, keďže ide o herný kúsok, podrobil som ho aj zopár herným a syntetickým testom, ktorých výsledky si môžete prezrieť v grafoch nižšie. V skratke si ale Legion Y740 hravo poradil ako s hrami, tak náročnejšou prácou a ani sa pritom príliš nezapotil.

Naše hodnotenie

Lenovo Legion Y740 nastavil latku vcelku vysoko. RTX grafiky v notebookoch sa pomaly stávajú realitou namiesto rarity, no správne integrovanie niektoré spoločnosti stále nezvládajú. Nami testovaná konfigurácia ponúka asi ten najlepší pomer výkonu, mobility a ceny pre náročnejších hráčov a fakt, že do budúcnosti sa bude dať tento model udržať na žive viacerými spôsobmi, z neho robí ešte zaujímavejšiu voľbu.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • perfektná konfigurácia
 • podpora ray tracing hier
 • dobré chladenie
 • Thunderbolt 3
 • väčšina portov na zadnej časti
 • nenápadný dizajn
 • funkčný trackpad príjemný na používanie
 • jednoduché možnosti vylepšenia

Zápory

 • trochu ťažšie zvyknúť si na klávesnicu

Informácie o produkte

Lenovo Legion Y740 2019

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 361 mm
 • Výška: 23,85 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 265 mm
 • Hmotnosť: 2200 g
 • Farba: tmavo strieborná
 • Orientačná cena: 1850 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk