RECENZIA: Lenovo Tab P10 je cenovo dostupný tablet s prémiovým spracovaním a kvalitným zvukom

RECENZIA: Lenovo Tab P10 je cenovo dostupný tablet s prémiovým spracovaním a kvalitným zvukom

 

Lenovo Tab P10 patrí do kategórie tradičných 10,1-palcových tabletov s Androidom. Jeho cenovka začína na 299 eurách, pričom tablet ponúka hardvér strednej triedy, príťažlivý dizajn a pár zaujímavých funkcií.

Balenie a príslušenstvo

Tablet prišiel zabalený v malej krabičke s veľmi strohým príslušenstvom. Okrem používateľského manuálu nájdete v škatuli len nabíjačku a kábel.

Dizajn a spracovanie

Po dôkladnom preskúmaní všetkých detailov musíme skonštatovať, že po stránke spracovania je na tom Lenovo Tab P10 výborne. Sklo z obidvoch strán lemované kovovým rámom s výborným lícovaním pôsobí veľmi hodnotne. Hoci je tablet relatívne lacný, rozhodne tak nepôsobí, práve naopak. Máte pocit, že v rukách držíte luxusné a prémiové zariadenie.

Na ľavej strane tabletu sa nachádza slot na kartu microSD a USB-C vstup. Samozrejmosťou je aj 3,5 mm konektor na slúchadlá. Na pravej strane je potom tlačidlo na zapnutie zariadenia a tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Zo spodnej strany je tablet vybavený prípravou na dokovaciu stanicu alebo príslušenstvo v podobe klávesnice, prípadne nejakého špeciálneho krytu.

HW výbava

Lenovo Tab P10 je vybavený aj snímačom odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza priamo pod obrazovkou. K nemu máme jednu menšiu výhradu - prišiel nám príliš malý. Našťastie ale pracuje rýchlo a aj napriek malej veľkosti pomerne presne. Výhodou je, že podporuje gestá, ktorými je možné nahradiť chýbajúce HW tlačidlá, čo je veľmi pohodlné a návykové.

Tablet obsahuje štyri reproduktory. Dva sú umiestnené pod obrazovkou a dva zase z hornej strany. Kvalita zvuku je slušná, chýba však silnejšia basová zložka. Pri tak malom a tenkom zariadení sa ale zrejme nedá iný výsledok očakávať, fyzika totiž jednoducho nepustí.

Na zadnej strane sa nachádza 8-megapixelový fotoaparát a predná kamera má rozlíšenie 5 megapixelov. Povedzme si pravdu, obe sú v podstate len do počtu. Výsledky z obidvoch kamier sú mizerné a takmer každý smartfón strednej triedy odvedie minimálne o jednu-dve triedy lepšiu prácu. Od tabletu sa ale ani nič svetoborné v oblasti mobilnej fotografie neočakáva. Väčšina používateľov bude využívať prednú kameru na Skype hovory a zadnú maximálne na skenovanie nejakých dokumentov.

Lenovo Tab P10 má 10,1-palcový displej s pomerom strán 16:10. Rovnako, ako je bežné v tejto cenovej triede, disponuje Full HD rozlíšením 1920x1200 pixelov. Na dnešnú dobu jednoducho nič extra. Raster je dosť viditeľný a na veľkej tabletovej obrazovke by to asi už chcelo niečo lepšie. Konkrétne ide o IPS panel s dobrými pozorovacími uhlami, kontrast je slušný a farby vyzerajú pomerne vyblednuto, jednoducho klasické IPS s plusmi aj mínusmi. Displej má jas až 400 nitov a s čitateľnosťou nebol problém ani na priamom slnku, za čo Lenovo chválime.

Lenovo Tab P10 je vybavený procesorom Qualcomm Snapdragon 450, ktorý má osem jadier pracujúcich na frekvencii maximálne 1,8 GHz. Náš model bol vybavený 4 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte. Výkon zariadenia je na dnešnú dobu dostatočný na všetky bežné úkony od prehliadania internetu až po hranie hier. Aplikácie ako YouTube, Facebook, Chrome, Word, Skype či Google Maps sa spúšťajú rýchlo. Tablet občas zaváha a spomalí sa, ale nie je to nič strašné a tak nejak to v tejto cenovej hladine aj očakávame.

Operačný systém

Tablet má nainštalovaný operačný systém Android 8.1 Oreo. Otázna ja aktualizácia na novšie verzie, Androidu 9 by sa ale pravdepodobne dočkať mohol. Lenovo systém upravilo minimálne, UI je veľmi podobné čistému Androidu. To je dobré, systém aspoň nebude spomaľovať zbytočný balast. Predinštalované aplikácie neboli v podstate žiadne, ktoré by stáli za extra komentár, jedinou zaujímavosťou je aplikácia Dolby Atmos slúžiaca na úpravu zvuku. Tablet má aj rôzne režimy na úsporu energie alebo napríklad filter modrého svetla na pohodlnejšie pozeranie v noci. Zaujímavý je režim produktivita. V momente, keď ho aktivujete, budete mať na hlavnom paneli ovládaciu lištu podobnú tej „windowsáckej” s typickými tlačidlami pre Android a aktuálne otvorené aplikácie, ktoré je možné prepínať.

Výdrž batérie

Batéria tabletu vydržala pri pustenom filme a zapnutých notifikáciách jedenásť hodín. Je to priemerná hodnota, od tabletu by sme ale očakávali o pár hodín lepšiu výdrž.

Naše hodnotenie

Ako teda zhodnotiť toto zariadenie? Tablety po veľkom boome, ktorý pred pár rokmi odštartovali iPady, sa pomaly dostali na vedľajšiu koľaj. Využiteľnosť takéhoto zariadenia je dnes otázna. Smartfóny majú obrovské displeje, bežne je to viac ako 6-palcov a tablety v podstate nahradia takmer vo všetkom. Ak potrebuje zariadenie na prácu, asi siahnete po notebooku alebo stolovom PC. Ak ale viete tablet predsa len využiť, Lenovo Tab P10 za 299 eur nie je zlá voľba. Kvalita konštrukcie je vynikajúca, povedal by som až prémiová a dizajn tiež. Displej a HW výbava patria v tejto kategórii k štandardu. Zvukový výstup rozhodne poteší, to isté urobí aj dobre optimalizovaný systém takmer bez modifikácií. Dobre funguje aj čítačka odtlačkov prstov spolu s možnosťou ovládania pomocou gest. Otázne je, či sa neoplatí priplatiť a nekúpiť radšej zariadenie od Apple, ktoré je po všetkých stránkach kvalitnejšie a softvér je lepšie prispôsobený pre tablet. Ak ste ale fanúšikom Androidu a hľadáte lacné a kvalitné zariadenie, tablet vás rozhodne nesklame.

Klady

 • prémiové spracovanie
 • kvalitný zvuk a reproduktory
 • dobre optimalizovaný systém s takmer čistým Androidom
 • prívetivá cena

Zápory

 • priemerné rozlíšenie displeja
 • priemerná HW výbava
 • žiadne príslušenstvo
 • otázne budúce aktualizácie OS

Informácie o produkte

Lenovo Tab P10 2019

 • Kategória: Tablety
 • Operačný sytém: Android
 • Hmotnosť: 475 g
 • Orientačná cena: 299 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk