RECENZIA: ASUS VivoBook 15, dizajn predovšetkým

RECENZIA: ASUS VivoBook 15, dizajn predovšetkým

 

S notebookmi strednej triedy sa v posledných rokoch doslova roztrhlo vrece. Stačí si otvoriť akýkoľvek väčší e-shop a v ponuke ich nájdete stovky. Na výber máte rôzne veľkosti, hardvérové konfigurácie či prvky výbavy. Vybrať si z nich ten správny teda nemusí byť vôbec jednoduché. Situácia je však zložitá aj pre výrobcov, keďže priniesť niečo nové a inovatívne v tejto cenovej kategórii nie je ľahká úloha. Všeobecným trendom sa stalo zmenšovanie rámikov okolo displeja a teda aj celkových rozmerov zariadenia a jeho hmotnosti. Jeden takýto kúsok nám na otestovanie poslala aj spoločnosť ASUS, konkrétne ide o model VivoBook 15. Ten sa snaží zaujať nielen tenkými rámikmi okolo displeja, ale aj vylepšeným zvukom Sonic Master či ergonomickým zdvihom klávesnice, ktorý je pomenovaný „ErgoLift“. Aký je celkový výsledok, to sa vám pokúsim priblížiť v tejto recenzii.

Balenie

Notebook sa dodáva zabalený v štandardnej kartónovej krabici, v ktorej sa okrem neho nachádza iba napájací adaptér a dvojica papierových príručiek. Nie je tu teda veľmi o čom písať, ale balenie účel splnilo, takže žiadny problém.

Dizajn a konštrukcia

Po vytiahnutí notebooku z látkového obalu ma trochu zaskočil použitý materiál. Pôvodne som si totiž myslel, že jeho telo bude vyhotovené z hliníka, avšak opak je pravdou. ASUS zvolil strieborný plast, ktorý sa síce na hliník podobá, ale svoj pôvod nezaprie. Osobne s tým nemám žiadny problém, keďže sám používam plastový notebook, v tomto prípade však ide o dizajnové zariadenie a tak by niekto mohol použitie lacnejšieho materiálu vnímať ako mínus. Dielenské spracovanie je však na dobrej úrovni a žiadne nedostatky som nenašiel. Všetky komponenty pekne lícujú, pánt displeja pôsobí solídne a nikde nič nevŕzga. Iste, aj tu by sa našli tradičné „nedostatky“ v podobe ohýbania veka displeja či mierne prehýbajúcej sa klávesnice, ale ja som notebook nijak netýral a pri normálnom používaní vám nič z toho prekážať nebude.

Pochváliť musím solídny touchpad. Má príjemný povrch a tlačidlá pôsobia taktiež dobre. Naopak, výhrady by som mal ku klávesnici. Nie ani tak k jej rozloženiu či funkčnosti - tlačidlo Enter je síce trochu menšie a numerická klávesnica má podľa mňa nelogicky vymenené tlačidlá 0 a Del - na to všetko sa dá po chvíli používania zvyknúť. Problémom pre mňa bolo, že celá klávesnica je, rovnako ako šasi notebooku, v striebornej farbe, popisy kláves sú sivé a klávesnica navyše ani nie je podsvietená. Večer tak na ňu budete často žmúriť a hľadať ten správny znak. Je to veľmi nepohodlné a som si istý, že ASUS mohol vybrať aj lepšiu kombináciu.

Vrátil by som sa ešte na chvíľu k spomenutej technológii „ErgoLift“. Celý trik spočíva v tom, že na zadnú hranu veka displeja ASUS umiestnil dve gumové nožičky a zároveň ho predĺžil tak, aby sa po otvorení notebooku klávesnica mierne pridvihla. Nie je to nič prevratné, ale musím uznať, že ide o zaujímavý detail a práca s klávesnicou je tak pohodlnejšia.

Z pohľadu konektivity je u VivoBook všetko v poriadku. Nájdete tu Bluetooth 4.1, WiFi 802.11ac, po stranách notebooku sa nachádzajú celkovo 3x USB 3.0, 1x USB-C (Gen1), HDMI, 3,5mm combo audio jack a čítačka na pamäťové karty. Je to teda štandardná výbava väčšiny dnešných notebookov a mne tam nič nechýbalo.

Hardvér a dojmy z používania

Začnem použitým hardvérom. V našom testovanom kuse bol dnes už starší Intel Core i5 8250U Kaby Lake Refresh spolu s 8GB operačnej pamäte DDR4. Ďalej sa tu nachádzal 256GB SATA3 SSD a grafický čip nVidia MX130 s 2GB vlastnej pamäte. Niekto by mohol namietať, prečo ASUS nepoužil PCIe SSD, vzhľadom na určenie tohto notebooku mu to ale nemám za zlé. VivoBook je zariadenie určené prevažne na internet a kancelársku prácu a tam bez problémov stačia aj rýchlosti SATA3. Koniec koncov, hoci je rozdiel v rýchlosti medzi SATA3 a PCIe na papieri obrovský, v reálnom živote by ste typ použitého SSD sotva uhádli. Disk je teda z môjho pohľadu v poriadku a hoci nepatrí medzi tie najlepšie ani medzi SATA3 diskami, VivoBook-u bez problémov postačí.

Čo sa týka výkonu, je na tom VivoBook dobre, aká je však ďalšia rozšíriteľnosť, to neviem celkom posúdiť. Na spodnej strane sa totiž nenachádza otvor pre rozšírenie pamäte RAM či úložiska a je tak nutné demontovať minimálne celý spodný kryt, čo som na testovanom kuse nechcel robiť. Podľa špecifikácií výrobcu by vnútri notebooku mal byť dostupný minimálne jeden voľný RAM slot, myslím si však, že notebooky v tejto cenovej kategórii nemá veľký zmysel upgradovať, keďže na výkone sa to veľmi neprejaví a zbytočne to navyšuje celkovú cenu.

Väčší problém už mám s použitým displejom. Jeho úlohu plní 15,6“ FHD TN panel. ASUS síce ponúka variant VivoBook 15 aj s IPS displejom, avšak v našom testovanom kuse bol použitý TN panel, ktorý bol navyše v neveľmi dobrej kvalite. Farby sú mdlé, pozorovacie uhly slabé a antireflexná úprava je tu podľa mňa skôr na škodu, keďže negatívne ovplyvňuje kvalitu zobrazenia. Z môjho pohľadu teda ide o trochu rozpačitú konfiguráciu. Zmysel mi nedáva použitie grafickej karty nVidia. Čip MX130 nemá dosť výkonu na to, aby vo FULL HD utiahol nové hry a VivoBook na to ani nie je určený. Občasné hranie starších alebo nenáročných titulov by naopak zvládol aj čip Intel UHD 620, ktorý je integrovaný v procesore. Myslím si teda, že ASUS sa mohol vyhnúť nasadeniu dedikovanej grafickej karty a ušetrené náklady mohli ísť do kvalitnejšieho panelu či podsvietenej klávesnice.

Použité reproduktory taktiež nenaplnili očakávania. ASUS láka na technológiu SonicMaster, od ktorej by ste očakávali lepší audio zážitok, výsledok je však nanajvýš priemerný. Zvuk pôsobí trochu dutým dojmom a maximálna hlasitosť taktiež nijak nevyniká. Ako priemerné by som taktiež hodnotil chladenie. Z pohľadu jeho výkonu je všetko v poriadku, ale ventilátor by som si vedel predstaviť aj tichší. Jeho spúšťanie je nastavené trochu agresívnejšie a miestami som mal pocit, že mohol zostať bez problémov vypnutý.

Batéria ponúka kapacitu 37Wh a pri bežnom využití na internet a office sa jej výdrž pohybuje okolo 4-5 hodín, čo je v tejto triede taktiež priemerná hodnota.

Naše hodnotenie

ASUS VivoBook 15 vo mne zanechal trochu rozporuplné dojmy. V cenovej hladine okolo 700 eur je totiž konkurencia obrovská a dajú sa tu nájsť modely aj s lepšími vlastnosťami či hardvérovou výbavou. VivoBook sa tak snaží zaujať hlavne dizajnom a konceptom klávesnice. Či sú tieto prvky pre vás dôležité, to musíte posúdiť sami. Myslím si však, že ASUS nevyužil naplno potenciál tohto modelu a s pár drobnými zmenami mohol byť celkový výsledok lepší.

Klady

 • pekný dizajn
 • solídne spracovanie
 • ergonomický zdvih klávesnice ErgoLift
 • príjemný chod klávesnice
 • kompaktné rozmery

Zápory

 • podpriemerný displej
 • nepodsvietená a neprehľadná klávesnica
 • SonicMaster nepomáha lepšiemu audio prejavu
 • plastové telo (vzhľadom na zameranie notebooku)

Informácie o produkte

ASUS VivoBook 15 2019

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 357,2 mm
 • Výška: 230,4 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 19,9 mm
 • Hmotnosť: 1750 g
 • Orientačná cena: 700 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk