RECENZIA: Creative SXFI AIR C sú kvalitné herné slúchadlá s priestorovým zvukom

RECENZIA: Creative SXFI AIR C sú kvalitné herné slúchadlá s priestorovým zvukom

 

Spoločnosť Creative predstavila začiatkom roka dvojicu slúchadiel SFXI AIR, ktoré majú pomocou špeciálnej technológie Super X-Fi od Creative vytvoriť magický, holografický zvuk (čokoľvek to už znamená) a priniesť zážitok z high-end reproduktorov v profesionálnom štúdiu. Nie, to nie sú moje výmysly, ale skutočné slová, ktorými Creative prezentuje tieto slúchadlá na svojej stránke. My sme na testovanie obdržali verziu AIR C, ktorá je určená predovšetkým hráčom, a namiesto bluetooth pripojenia ponúkne mikrofón ClearComms s potlačením okolitého ruchu. Ten okrem 3,5 mm jacku a PC s USB pripojíte aj k Mac-u, PS4, či Nintendu Switch. Marketingové sľuby na webe výrobcu sú obrovské a rovnaké boli aj moje očakávania od tohto produktu. Ako sa ich spoločnosti Creative podarilo naplniť, to sa vám pokúsim priblížiť v tejto recenzii.

Balenie

Slúchadlá prišli na test zabalené v pekne potlačenej krabici, na ktorej výrobca popisuje všetky ich prednosti. Keďže sa jedná o high-end produkt, musím povedať, že by som očakával trochu robustnejší obal. Papier je pomerne tenký a rovnako tak blister, v ktorom sú uložené slúchadlá, pôsobí lacnejším dojmom. Po vybalení obsahu krabice sa taktiež žiadne prekvapenie nekoná. Okrem slúchadiel a papierovej príručky sa v balení nachádza odpojiteľný ClearComms mikrofón, 1,5 m kábel s 3,5 mm jack konektormi a 2 m dlhý USB-microUSB kábel. Použitie staršieho microUSB konektora je, z môjho pohľadu, trochu smutné. Hoci sa jedná len o slúchadlá, pre ktoré microUSB bohato postačí, predsa len, je rok 2019 a USB-C by spravilo lepší dojem. Čo mi však v balení chýbalo viac, je nejaký obal alebo vrecko, do ktorého by sa dali slúchadlá odložiť, keď ich nepoužívate, alebo si ich potrebujete zbaliť niekam na cestu. Predsa len sa jedná o trochu drahší produkt a iné slúchadlá v tejto cenovej kategórii dokážu ponúknuť bohatšie príslušenstvo.

Dizajn a konštrukcia

V tomto ohľade boli moje dojmy lepšie. Ihneď po vybalení slúchadiel z krabice vám bude jasné, že sa tu pohybujeme vo vyššej cenovej kategórii. Kvalita vypracovania je na vysokej úrovni a prakticky jej nemám čo vytknúť. Základom konštrukcie je hlavový oblúk potiahnutý koženkou s mäkkou výstelkou na spodnej strane. Do neho sa zasúva kovové vedenie, na ktorom sú uchytené samotné slúchadlá. Tie majú na sebe napevno uchytené látkové vankúšiky a ich výmena tak nie je možná. Mne osobne by to nevadilo a hoci k vlastnému headsetu mám aj náhradný set vankúšov, nikdy som ich nepotreboval. Čo ale poteší, je celkové pohodlie pri používaní. Po celý čas som nenarazil na nič, čo by mi akokoľvek prekážalo. Samozrejme, toto je sčasti individuálna vec, ale z môjho pohľadu sú SXFI AIR C maximálne pohodlné a ani pri dlhom používaní ma nikde netlačili. Na ľavom slúchadle poteší prítomnosť ovládacích tlačidiel. Okrem kolieska na reguláciu hlasitosti sa tu nachádza ešte tlačidlo na aktiváciu Super X-Fi režimu, vypnutie mikrofónu a tlačidlo na vypnutie podsvietenia. Taktiež sú tu porty na pripojenie mikrofónu, 3,5 mm audio jack a spomínaný microUSB konektor. Slúchadlá je teda možné pripojiť ku zdroju zvuku buď pomocou štandardného 3,5 mm jack-u, alebo pomocou USB. V prvom prípade však RGB podsvietenie a funkcia Super X-Fi nebudú aktívne, a slúchadlá tak môžu fungovať len ako bežný headset.

Z pohľadu dizajnu nemám veľmi o čom písať. Slúchadlá pôsobia neutrálnym dojmom. Celé sú vyhotovené v čiernej farbe a nie sú na nich žiadne dizajnové výstrelky. Jediným zaujímavým prvkom sú tak kruhy s nastaviteľným RGB podsvietením, ktoré sa nachádzajú na obidvoch stranách. Dizajn je vecou vkusu, mne osobne sa takéto decentné prevedenie páči a s podsvietením vyzerajú slúchadlá naozaj „cool“. Ak však uvážime, že sa jedná o herný headset, niekomu by dizajn mohol pripadať trochu fádny.

Zvuk a dojmy z používania

Poďme teda k tomu najdôležitejšiemu , a tým je samotný zvukový prejav. Ako som už spomínal v úvode recenzie, Creative na svojom webe nešetrí veľkolepými vyhláseniami o schopnostiach týchto slúchadiel. Moje očakávania teda boli naozaj vysoké. Slúchadlá používajú 50 mm meniče, čo dáva tušiť solídne hĺbky a integrovaný DSP procesor by mal zaručiť vysokú čistotu zvuku. Na papieri je teda všetko v poriadku. Aká je ale realita? No, bude to trochu zložitejšie.

Začnime hudbou. Slúchadlá som testoval na všetkých možných žánroch. Spočiatku by sa mi síce zišlo viac basov a výšky sa mi zdali naopak trochu ostré, po doladení na ekvalizéri v aplikácii SXFI Control som bol ale so zvukom veľmi spokojný. Kvalita zvuku je na vysokej úrovni a myslím si, že je primeraná cene. Čo sa mi však zdalo ako škoda, je práve použitie technológie Super X-Fi. Creative síce sľubuje zážitok ako na živom koncerte, avšak realita je trochu rozpačitá. Osobne by som to skôr prirovnal k diskotéke v klube vo vedľajšej miestnosti než k živému koncertu. Ako kulisa k práci na PC to môže byť, ale pri serióznom počúvaním hudby neobstojí. Nemám to ale výrobcovi za zlé. Priestorový zvuk je totiž pri hudbe už z princípu nezmysel. Vo všeobecnosti platí, že hudba sa počúva stereo a akékoľvek priestorové efekty sú len na škodu. To je presne dôvod, prečo sú všetky high-end audiozostavy výhradne stereo a prečo sa v nahrávacích štúdiách používajú stereo monitory a nie zostavy 7.1. Našťastie si ale vďaka prepínaču môžete jednoducho vybrať, či sa vám priestorový efekt páči, alebo nie.

Kde však Super X-Fi naopak exceluje, to je pozeranie filmov. Premýšľal som, k čomu by som jeho efekt prirovnal, ale aj keď to znie ako klišé, mal som dojem, že sedím v kine. Nejde ani tak o samotný priestorový zvuk, ale aj o celkový dojem z dialógov alebo akčných scén. Filmový zvuk je teda perfektný. Podobné je to pri hraní hier, aj keď tu môže byť individuálne, čo sa komu páči. Mikrofón som testoval pomerne krátko, ale môžem povedať, že kvalitu hlasu hodnotili moji kamaráti ako výbornú. ClearComms si teda zjavne svoju funkciu plní taktiež dobre.

Spomenul by som ešte dodávaný softvér. Oni sú vlastne 2. Prvým je aplikácia SXFI Control pre PC/MAC, v ktorej sa prihlásite pomocou SXFI účtu, alebo s vaším Facebook/Google kontom. Následne si pomocou fotoaparátu v mobilnej aplikácii oskenujete kontúry uší a tváre. Creative potom automaticky vytvorí personalizovaný audio profil, takpovediac, pre vašu hlavu. Či je táto funkcionalita užitočná alebo slúži skôr na efekt, to neviem celkom posúdiť. Vytvorenie audio profilu prebehne automaticky a úprimne, nijaký rozdiel vo zvuku som nespozoroval. Je ale možné, že sa jedná o menšie korekcie, ktoré majú zvuk iba mierne doladiť. Aplikácia pre SXFI Control ešte umožňuje zmenu farby podsvietenia, nastavenie ekvalizéra či zmenu základnej konfigurácie slúchadiel na stereo/5.1/7.1. Samotný softvér ma milo potešil. Je rýchly a veľmi prehľadný, sčasti aj vďaka skromnejším možnostiam nastavenia. Osobne, nemám rád kvantum možností, ktoré v konečnom dôsledku spravia softvér neprehľadný a frustrujúci pri používaní.

Naše hodnotenie

Creative SXFI AIR C sú solídne herné slúchadlá s kvalitnou konštrukciou a vynikajúcim zvukom. Hoci to výrobca s marketingovým popisom trochu preháňa a technológia Super X-Fi má aj svoje úskalia, ako celok vo mne zanechali dobrý dojem. Na našom trhu sa predávajú za približne 130 eur, čo je vzhľadom na ich kvality primeraná cena. Ak teda hľadáte kvalitný headset v tejto kategórii, verím že budete s AIR C spokojní.

Klady

  • perfektný zvuk pre všetky aktivity
  • Super X-Fi robí pri filmoch divy
  • dizajn a kvalita konštrukcie
  • mimoriadne pohodlné
  • kvalitný mikrofón ClearComms
  • rýchly a intuitívny softvér
  • jednoduché nastavenie

Zápory

  • starší microUSB konektor
  • chudobnejšie balenie
  • prehnaný marketing výrobcu

Informácie o produkte

Creative SXFI AIR C

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk