RECENZIA: Synology RT2600ac + MR2200ac je kompletné pokrytie bez komplikácií

RECENZIA: Synology RT2600ac + MR2200ac je kompletné pokrytie bez komplikácií

Pokiaľ máte šťastie a bývate vo veľkom alebo viacposchodovom dome, je viac ako pravdepodobné, že ste už narazili na problém, ktorý desí každého moderného človeka – vypadávajúci či pomalý internet. Ako vyriešiť celkové pokrytie väčšej plochy? Minúť stovky eur na jeden ultra výkonný router a dúfať, že zvládne pokryť všetky kúty? Kúpiť viacero samostatných, no lacnejších routerov a mať ich rovnako nastavené? Ani jedna z týchto možností nie je tým najlepším riešením. Tým je takzvané mesh pokrytie a presne tomu som sa mal možnosť posledných pár týždňov venovať, konkrétne v podaní spoločnosti Synology.

Problémom jedného silného routeru je, že aj tie najvýkonnejšie kúsky jednoducho nedokážu pokryť všetky kúty či viac poschodí rozľahlejšieho domova. S viacerými samostatnými routermi je zase problém ich potreba byť stále pripojené ethernetovým káblom a takisto vypadávanie siete pri prechádzaní zariadení z pokrytia jedného routeru do druhého. Meshové systémy sú dostupné už nejakú dobu, no cenovo dostupnejšími a naozaj logickými voľbami sa stávajú až v posledných rokoch. Ja som mal možnosť vyskúšať si trojicu zariadení v zostave Synology RT2600ac, fungujúcu ako hlavný router spolu s dvoma routermi MR2200ac fungujúcimi ako satelity a zosilňujúcimi signál všade tam, kde to bolo potrebné.

Obal a jeho obsah

Oba, respektíve všetky tri routery, sa po stránke obalov držia zaužívaných pravidiel Synology produktov. To znamená obyčajne pôsobiace kartónové krabice s niekoľkými nálepkami a popismi, ktoré sa svojím sporým výzorom akoby snažili do sveta vykričať „Mohli by sme byť lesklé a moderné, no nepotrebujeme odvracať pozornosť od toho dôležitého, čím sú šikovné zariadenia v našom vnútri.” Oba modely – RT2600ac aj MR2200ac, sú dodávané s napájacím adaptérom, ethernet káblom a niekoľkými brožúrkami. Balenie nie je prehnane polstrované, no routery sa našťastie neradia medzi zariadenia jednoducho poškoditeľné pri prevoze, takže aj vnútorné nárazníky z kartónu postačia.

Prvé dojmy a spracovanie

Model RT2600ac do obchodov prišiel ešte v roku 2016 ako druhý router tejto značky, ktorá dovtedy ponúkala najmä NAS zariadenia. No vidieť, že Synology to vyšlo už s prvým modelom (RT1900ac, ktorý sme testovali ešte v danom roku) a s RT2600ac iba vylepšovali už vtedy dobrý recept. MR200ac je na druhú stranu produkt starý len pár mesiacov, takže je príjemné vidieť spoluprácu starších a novších produktov tej istej spoločnosti. Oba routery sú ladené v čiernej farbe a hoci je medzi nimi viac ako dvojročný vekový rozdiel, ich dizajn je veľmi podobný. RT2600ac ponúka plochejšie telo s dvoma dlhšími zadnými nohami, vďaka čomu sedí na povrchu pod ostrejším uhlom ako bežné routery. Takisto je samozrejmosťou aj štvorica externých antén, vďaka čomu dokáže RT2600 poslúžiť aj ako samostatný router. Na druhej strane predstavuje MR2200ac zariadenie so stojacim telom bez externých antén predurčujúce ho buď na samostatné použitie v menších priestoroch, alebo práve na meshové pokrytie v spojení s ďalšími MR2200ac bratmi.

Hardvér, funkcionalita a porty

RT2600ac je ako hlavná hviezda večera lepšie vybavená ako po stránke hardvéru, tak aj konektivity. Základom je čipset ARM Qualcomm IPQ8065 so štvorjadrovým procesorom s taktom 1,7 GHz v spojení s 512 MB DDR3 RAM, 4 GB interného úložného priestoru a štandard dual-band Wi-Fi 802.11ac, čo znamená teoretické rýchlosti až 1733 Mbps na 5 GHz pásme a 800 Mbps na 2,4 GHz. Samozrejmosťou sú funkcie MU-MIMO a beamforming, vďaka ktorým je komunikácia aj viacerých zariadení neustále stabilná a rýchlejšia ako pri bežných riešeniach. MR2200ac dáva pocítiť, že ide o niečo modernejší výrobok, no celkovým výkonom a komponentami za RT2600ac stále mierne zaostáva. O výkon sa stará štvorjadrový čipset ARM Qualcomm IPQ4019 s frekvenciou 717 MHz, 256 MB DDR3 RAM, opäť 4 GB interné úložisko, no MR2200ac ponúka až tri-band Wi-Fi 802.11ac pre rýchlosti 2 x 5 GHz až 867 Mbps a 2,4 GHz až 400 Mbps. Oba kúsky sú vybavené zmesicou portov, no RT2600ac toho má opäť v ponuke viac ako MR2200ac. 4 LAN porty, 1 WAN port, USB 2.0 na zadnej strane, USB 3.0 na boku a rad tlačidiel – od bežného zapnúť/vypnúť cez Wi-Fi a WPS až po špeciálne tlačidlo na bezpečné odobratie hardvéru pripojeného do USB 3.0 portu. MR2200ac na druhej strane ponúka len jeden LAN port, jeden WAN, USB 3.0 a tlačidlá Wi-Fi, WPS a vypnúť/zapnúť.

Softvér a vychytávky

Oba modely pracujú na overenom kvázi operačnom systéme SRM (Synology Router Manager), ktorý si už stihlo obľúbiť množstvo ľudí po celom svete, keďže ide stále o jeden z najlepších, ak nie ten najlepší spôsob, ako manažovať svoj(e) router(y). Do SRM systému sa používatelia stále dostanú cez webové rozhranie, no tam ich už nečakajú obyčajné tabuľky a možno jeden strom s nastaveniami a podnastaveniami, ale plocha na štýl bežných operačných systémov Windows či MacOS. Po prvotnej inštalácii a spustení routerov je preto možné do nich pridávať ďalšiu funkcionalitu cez špeciálne aplikácie, podobne ako je to zvykom pri Synology NAS zariadeniach. Pokiaľ tam nejakú aplikáciu potrebujete, je otázkou niekoľkých minút nainštalovať ju a na druhú stranu nie ste nútený trpieť výrobcom nainštalované aplikácie, ktoré by ste náhodou nepotrebovali, alebo vôbec nevyužívali. Vďaka týmto aplikáciám je možné napríklad RT2600ac využívať okrem jeho schopnosti routerovať aj ako Download station (nielen pre HTTP, FTP, ale aj BitTorrent a Usenet súbory), Cloud Station (pre jednoduchú synchronizáciu súborov aj medzi zariadeniami s rôznymi operačnými systémami), File Station (na manažovanie súborov uložených napríklad na disku pripojenom cez USB 3.0), alebo použiť schopnosti zabudovanej VPN-ky, DLNA media serveru či rodičovskú ochranu. RT2600ac toho dokáže naozaj prekvapivo veľa a MR2200ac za ním nie je až tak ďaleko, hoci pri druhom modeli treba myslieť na obmedzenejší výber portov a tiež slabší hardvér, ktorý by pri využívaní na ďalšie úlohy okrem routerovania mohol byť preťažený.

Inštalácia a používanie

Hoci dom, v ktorom bývam, nie je natoľko rozmerný, aby si naozaj vyžadoval router plus dva meshové satelity, bolo fajn skúšať, ako vlastne celý Synology systém spolu funguje a o koľko rýchlejšie plus stabilné bude celkové pokrytie. Základné pripojenie a zapnutie RT2600ac mi zabralo len pár minút, no potom som sa išiel pustiť do spárovania so satelitmi. To sa dá ako pri prvotnom nastavovaní RT2600ac, no z akéhosi dôvodu bolo pri tejto inštalácii vidieť iba jeden z dvojice MR2200ac routerov. Preto som najprv nainštaloval samotný RT2600ac a nechal ho stiahnuť si všetky najnovšie updaty a až následne som začal s párovaním satelitov. Našťastie, po ich pripojení na hlavnú Wi-Fi a automatickom stiahnutí updatov bolo párovanie a ďalšie nastavenie siete či stiahnutie otázkou pár minút. Pre účely testovania a skúšania som na router nainštaloval aplikácie Download Station, File Station a cez USB 3.0 pripojil externý hard disk. Manažovanie všetkých súborov a nastavenie sťahovania nových je rovnako ako pri Synology NAS-kách naozaj jednoduché a keby som doma nemal samostatné NAS zariadenie, možno by som rozmýšľal nad RT2600ac v spojení s externým diskom, pretože základné úlohy zvládla táto kombinácia na jednotku. Samozrejme, NAS-ko našťastie mám a tiež si potrpím na redundanciu v podobe dvoch diskov, takže tieto úvahy ostávajú v teoretickej rovine. Mierne však zamrzí, že toto pripájanie externých zariadení napríklad nie je možné v prípade satelitov pri použití v mesh konfigurácii, hoci USB portom disponujú. Druhá menšia chybička, ktorú som si všimol, je, že všetky satelity sú po pripojení na hlavný router manažované priamo z neho a už nie je možné dostať sa špecificky do SRM systému satelitného routeru. To však nebude príliš prekážať bežným, ani mierne náročnejším používateľom, hoci to bude môcť chýbať niektorým expertom.

Testovanie

Celý meshový systém som testoval v spomínanej konfigurácii RT2600ac + 2 x MR2200ac, rozmiestnené na opačných koncoch domu. Rýchlosti prenosu súborov na oboch frekvenciách si môžete prezrieť v tabuľke nižšie.

Naše hodnotenie

Synology RT2600ac je nadmieru schopný, hoci mierne drahší router, ktorý však svoju cenu úspešne vyvažuje svojou jednoducho rozšíriteľnou funkcionalitou po stránke aplikácií a teraz aj takto, vďaka možnosti pripojenia ďalších routerov a vytvorenia mesh pokrytia. Celkové pokrytie aj väčšieho domova s možnosťou toto pokrytie ešte v budúcnosti rozšíriť tak nebolo nikdy jednoduchšie, hoci to stále nie je úplne najlacnejšie. Vždy je to ale celkovo výhodnejšie ako kúpiť jeden ultra výkonný, ktorý bude môcť trpieť slabším dosahom v najvzdialenejších koncoch obydlia.

Klady

 • skvelý softvér
 • jednoduchá inštalácia
 • možnosť rozšíriť funkcionalitu
 • striedmy dizajn
 • overená značka

Zápory

 • mierne starší hardvér

Informácie o produkte

Synology RT2600ac + MR2200ac

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 77 mm
 • Výška: 280 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 169 mm
 • Hmotnosť: 700 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: RT2600ac 215€, MR2200ac 133 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Synology

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk