RECENZIA: Lenovo Legion Y44W-10 - Mám chrobáka v hlave

RECENZIA: Lenovo Legion Y44W-10 - Mám chrobáka v hlave

 

Netuším, prečo sa éterom šíri taký hejt, že tento monitor je už príliš široký. Naopak, ja som rád, že sa nájdu výrobcovia, ktorí sa neboja prekročiť pomyselné mantinely a zájsť za zabehnutý štandard 16:9 či odvážnejší 21:9. Komu sa zdá pomer 32:9, či v tomto prípade 32:10, široký, má možnosť sadnúť si od obrazovky ďalej alebo si kúpiť hlbší stôl, alebo namontovať monitor na stenu, alebo... si ho proste nekúpiť. Kto však raz okúsi na vlastné oči, len ťažko odolá. Podtrhnuté, podčiarknuté, naživo je to vec návyková, a ak by som si mal vybrať, či mať zadarmo tento Legion alebo nedávno testovaný, dvakrát taký drahý ASUS PG27UQ, šiel by som radšej do superširokého monitora. Na nasledujúcich riadkoch sa pokúsim vysvetliť prečo.

1800R

Suzuki? Ale kdeže! To je len zadefinované zakrivenie testovaného Legionu. Mimochodom, táto značka výrobcu Lenovo indikuje zameranie na hráčsku komunitu, no garantujem vám, že nezostane len pri hraní. Zasa na druhú stranu, nebudem zatĺkať, že prvé, čo som testoval, boli hry. Superširokoúhly monitor s uhlopriečkou bezmála 44 palcov a zakrivením s polomerom 1,8 metra vyslovene láka pustiť si DIRT 2.0 či Forzu Horizon 4, alebo aj PUBG... Ale aj k tomu sa dostaneme. Ja by som si len prv dovolil trochu teórie. O zakrivených televízoroch a najnovšie aj monitoroch sme sa toho napočúvali dosť. Väčšinou nelichotivé poznámky typu - „je to zbytočnosť“ či „vychytávka pre hipsterských zbohatlíkov“. Tu môžem rovno povedať, že v prípade TV ide skôr o imidžovku, a to z prostého dôvodu – pri vzdialenosti divákov od obrazovky 2 metre a viac, ako to v obývačkách býva, nemá zakrivenie veľký zmysel. Na monitor sa však pozeráme z výrazne menšej vzdialenosti, no a tu na scénu vstupuje fyzika.

Zorné pole človeka, resp. naše videnie, má totiž kruhový pôdorys a práve zakrivená obrazovka sa mu výrazne približuje. Výhodou oproti plochému monitoru sú menšie odchýlky v ohniskovej vzdialenosti, čo znamená menej preostrovania pri prechádzaní obrazovky zrakom, a preto aj menej únavy. Skreslenie obrazu v rohoch je takisto výrazne nižšie vďaka priblíženiu sa k ľudskému videniu. A, samozrejme, pohltenie do deja pri hraní na tomto monitore je ďaleko väčšie ako na plochej placke. Navyše nejde len o roztiahnutie obrazu, ale aj o reálne zobrazenie väčšieho obsahu, i keď v rohoch už vnímame obsah skôr periférne a neostro v závislosti od vzdialenosti od obrazovky.

VA, IPS či TN?

V dnešnej konkurencii superširokáčov ma rozlíšenie 3840 x 1200 bodov a hustota pixelov 92 ppi veľmi nenadchli. Skutočnosť je však optimistickejšia ako dáta na papieri. Práve sedím asi 70 cm pred monitorom, čo je pri tejto uhlopriečke rozumné minimum, a jednotlivé pixely už nie je možné od seba rozoznať. Čo možno poznať, je použitie panelu VA. Čierna je mierne tmavšia ako pri IPS, farby sú žiarivé, i keď použité W-LED podsvietenie predsa len nedosahuje až také výsledky ako QLED od Samsungu. Obraz je však krásny a od výroby slušne nakalibrovaný. Papierovo tento panel pokrýva 100 % sRGB, 85 % AdobeRGB a 82 % NTSC farebných gamutov. Keďže ide o panel 8 bit + FRC, dokáže zobraziť 10-bitové farby a s maximálnym jasom 450 nitov a certifikáciou HDR400 vyčariť veľmi zaujímavé scény pri hraní. Na desktope, žiaľ, HDR vykazuje značné prepaľovanie v jasných miestach, čo sa mi nepodarilo fixnúť ani updatovaním ovládačov, ani zmenou web prehliadača či media playeru. Snáď to výrobca porieši v budúcnosti, pre mňa osobne by to bolo na vrátenie výrobku. A áno, 144 Hz je dostupných bez pretaktovania, i keď je možné, že to monitor spraví automaticky za vás.

OSD A FUNKCIE

Ušetrím vás opisu toho, čo je zjavné z obrázkov. Tento monitor má fakt skvelý dizajn, tenký rám, stabilný a pohľadný stojan. Radšej sa podelím o to, ako sa tento monitor ovláda a aké funkcie ponúka. Joystick je asi nákladná záležitosť, preto si šťastný majiteľ bude musieť zvykať na obyčajné tlačidlá na prednej strane a svojský prístup do menu a pohyb v ňom. Štýlom pokus – omyl som to ale časom zvládol.

Začnem tým, čo sa mi nepáči. V HDR režime sa nedá nastaviť vôbec nič. Ani jas. Pozitív je však omnoho viac. Tento monitor vie reálne zobraziť dva nezávislé vstupy, a to štýlom obraz vedľa obrazu alebo obraz v obraze. Navyše aj v rôznych pomeroch, napr. 2:1 (hra vo veľkom, práca v malom). Dokáže zobraziť aj aktuálnu frekvenciu, a keďže tento model vie aj FreeSync 2, bol som zvedavý na reálny test. Po menšom laborovaní (postupy nájdete bežne na internete) som rozchodil FreeSync 2 aj s mojou nVidia kartou. Tento model zatiaľ nVidia neeviduje vo svojom compatibility liste, ale to nevadí, hlavne, že sa podarilo. Vo väčšine prípadov variabilný refresh rate fungoval bezchybne a obraz bol dokonale plynulý. No a práve funkcia reálnej frekvencia potvrdila, že monitor mení v reálnom čase kmitočet podľa toho, koľko stíha karta dodávať snímok za sekundu. Čísla sa menia ako šialené a dokonca funguje aj funkcia LFC, čo je low framerate compensation – čiže i keď GPU nestíha a fps sa dostane pod rozsah FreeSync (v tomto prípade 48 – 144 Hz), monitor zviacnásobí každú vykreslenú snímku tak, aby výsledná hodnota bola nad spodnou hranicou FreeSync rozsahu. Teda, hra napríklad vykresľuje iba 28 fps, monitor aktivuje LFC, zdvojnásobí každú snímku, zobrazuje teda 56 Hz a pocit plynulosti je hneď podstatne lepší. Samozrejme, oneskorenie reakcií medzi ovládačom a vyobrazením tam bude vždy s klesajúcimi fps, ale aspoň vizuálne to funkcia LFC s FreeSync eliminuje. Navyše, FreeSync je bezplatné riešenie, zatiaľ čo G-Sync predražuje monitory o minimálne 200 eur.

Z hardvérového hľadiska monitor prekvapil aj osadením dvoch USB 3.1 – C portov, cez ktoré sa dajú pripájať rôzne zariadenia na prenos videa aj zvuku a, samozrejme, majú dosť sily na ich nabíjanie. Prakticky je riešený aj vyskakovací USB 3.0 port v spodnej časti monitora, kde sa dajú aj zapojiť slúchadlá. A kto to má rád nahlas, zasa môže využiť odpojiteľný speaker Harman Kardon, ktorý vyzerá veľmi dobre, má dokonca viacfarebné podsvietenie, no hrá na môj vkus dosť plechovo s absenciou basov.

MAXIMUM VIEW, MAXIMUM THRILL

Toť slogan výrobcu. A ja súhlasím. Žiadna fotografia nevystihuje skutočnú veľkosť a pocity pri pohľade na tohto velikána v akcii. Spočiatku som testoval hranie s tzv. V-SYNC ON, kde je nevyhnutné, aby GPU držalo počet snímok nad frekvenciou monitora. A to chce trochu ladenia a predvídania. Úplne iná jazda to je však s FreeSyncom. Obzvlášť tam, kde je plynulosť pohybu podstatná – simulátory aj akčné hry. Na taký FarCry Primal v pomere 32:10 a totálne plynulý sa pozerá veľmi dobre. Výrazne iný zážitok z rýchlosti som zažil aj v DIRT rally 2.0, a to hlavne vďaka širokému záberu kamery, kde sa na samých okrajoch obraz pohybuje fakt rýchlo a zároveň je vnímaný len tak okrajovo, no ten účel to rozhodne plní.

K tomu všetkému si domyslite HDR, ktoré na rozdiel od prostredia vo Windows funguje v hrách bez problémov. Pri takýchto monitoroch však treba myslieť aj na nástrahy v podobe náročnosti na grafický výkon, keďže oproti Full HD monitoru potrebujeme rozhýbať dvakrát toľko pixelov. Majitelia herných konzol by sa mali mať na pozore, keďže podpora takýchto rozlíšení a superširokých pomerov strán asi nebude veľká. Aspoň zatiaľ. Navyše treba zobrať do úvahy aj fakt, že nie každá hra nielen že nepodporuje netypické rozlíšenie monitora, ale ani jeho pomer strán. Hra, ktorá beží v pomere 16:9 a je iba roztiahnutá do strán, nevyzerá vôbec dobre, čiže v niektorých prípadoch je nutné trochu pátrať a zistiť si, ako nastaviť širší FOV (zorný uhol kamery) či ako donútiť hru renderovať skutočne v pomere 32:10. No a keď sa dohráte, takýto ultrawide využijete aj pre prácu či hobby. V pohode sa na ňom robí strih videa či práca v Exceli. Pri práci som však už vyslovene otáčal hlavou, preto som si monitor musel posunúť ďalej od seba. Poviem úprimne, mám slzu na krajíčku, keď si predstavím, že onedlho tento „šmakovný“ monitor budem musieť vrátiť. A chrobáka v hlave. Hm.

Naše hodnotenie

Nezabudnuteľný superširokouhlý HDR herný monitor na všestranné použitie. Prekvapil perfektný dizajn a spracovanie, množstvo užitočných konektorov, ale aj štýlový reproduktor. Ak máte dostatok miesta a vášeň pre technológie, tento monitor stojí za zváženie.

Klady

 • úžasný širokouhlý obraz
 • FreeSync 2, ktorý funguje aj na nVidia kartách
 • HDR 400 + 10-bitové farby aj v SDR
 • svižný
 • 144 Hz
 • pekný dizajn

Zápory

 • problém s HDR na desktope
 • žiadne nastavenia v HDR móde
 • reproduktor hrá lacno

Informácie o produkte

Lenovo Legion Y44W-10 2019

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 1052,3 mm
 • Výška: 461,1 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 313,5 mm
 • Orientačná cena: 1100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk