RECENZIA: ADATA XPG SPECTRIX D60G - Výkonné, a pritom nádherné pamäte

RECENZIA: ADATA XPG SPECTRIX D60G - Výkonné, a pritom nádherné pamäte

 

Frekvencia a časovanie. To sú dva pojmy, s ktorými sa pravdepodobne každý, kto si už raz pamäte kupoval, stretol. Kúpiť si však môžeme veľa rôznych druhov modelov s rôznymi časovaniami, frekvenciami, ako aj s RGB podsvietením. V Adata nám zapožičali svoj nový model XPG SPECTRIX D60G. Poďme sa naň spoločne pozrieť.

Sada pamätí, konkrétne model XPG SPECTRIX D60G, prichádza v čiernom papierovom balení, v ktorom okrem samotného produktu nič ďalšie nenájdeme.

Moduly vyzerajú na prvý pohľad neštandardne. Zdá sa, že celý ich chladič je tvorený z mliečneho plastu. Ide o zámer výrobcu vytvoriť čo najväčší vodič RGB podsvietenia a sám deklaruje, že iluminuje až 60 % celkovej plochy modulu. Tento prístup doslova popisujú ako „zatieňte konkurenciu”.

Chladič modulu sa skladá z dvoch kusov a s trochou snahy a trpezlivosti je možné ho odstrániť. Pre bežného užívateľa zbytočnosť, pre nadšencov pretaktovania nutnosť. Výška pamätí je 46 mm.

Keďže pamäte testujeme na platforme AM4, je ideálne zakúpiť si RAM s čo najvyšším taktom. Konkrétne tento kit ponúka frekvenciu 3000 MHz s pomocou XMP a časovania 16-18-18-36 1T 1,35 V. Na výber však výrobca ponúka rozhranie od 3000 až do 4100 MHz. Samozrejme, od výberu frekvencie závisí aj výsledná cena.

SPECTRIX D60G sme testovali s pomocou syntetických benchmarkov v podobe Userbenchmark, AIDA64 Extreme Memory test a skóre s Cinebench R15. Okrem toho sme sa snažili pozorovať aj prípadný zisk snímok za sekundu v herných tituloch ARK a PUBG. Najvyššia možná frekvencia, ktorú sa nám podarilo dosiahnuť, bola 3533 MHz. Pamäte sme počas testovania osadili do konfigurácie dual channel. Ak porovnáme výkonnostný rozdiel medzi 3000 MHz CL16 a 3533 MHz CL16 v herných testoch, dostaneme výkonový vzrast asi o 2-4 FPS v prospech vyššej frekvencie. Pri porovnaní syntetických testov sme dosiahli pokles latencie a taktiež zlepšenie percentilu skóre v rámci ostatných užívateľov s RAM SPECTRIX D60G.

Naše hodnotenie

Za cenu 100 € ponúka ADATA svoje pamäte SPECTRIX D60G 3000 MHz. Aj keď produkt nepredviedol nové maximum, ani neprelomil žiaden rekord, pri pohľade na cenu a možnosti, ktoré tento kit ponúka, sme neostali sklamaní. Nehovoriac o skvelej RGB párty vo vnútri skrinky.

Klady

  • cena/výkon
  • spracovanie

Zápory

  • nič

Informácie o produkte

ADATA XPG SPECTRIX D60G

  • Kategória: Operačné pamäte
  • Orientačná cena: 100 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ADATA

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk