RECENZIA: Asus Zenbook 14 - Skvelý ultrabook so zaujímavými inováciami

RECENZIA: Asus Zenbook 14 - Skvelý ultrabook so zaujímavými inováciami

 

Asus a jeho Zenbooky si od predstavenia v roku 2011 vybudovali slušné meno, a to vďaka svojmu spracovaniu, spoľahlivosti, dizajnu a použitým materiálom. Model Zenbook 14 UX434 chce pokračovať v nastolenom trende a prináša aj inovovaný ScreenPad 2.0.

Balenie

Balenie je štýlové, notebook sa nachádza v kvalitnej krabici so zlatým logom Asus Zenbook. Hoci ide o prémiový produkt, výrobca navyše nič špeciálne nepribalil. Okrem nabíjačky a manuálu tam nič iné nebolo.

Hardvérové parametre

Notebook je vybavený štvorjadrovým procesorom Intel Core i5 8265U s ôsmimi vláknami a pracuje na frekvencii 1,6 – 3,9 GHz. K dispozícii je 8 GB RAM LPDDR3-SDRAM s frekvenciou 2133 MHz. Grafická karta je NVIDIA GeForce MX250 s 2 GB GDDR5. Úložisko tvorí jeden 512 GB disk SSD.

Displej je výborný, Asus použil 14-palcový IPS panel s Full HD rozlíšením 1920x1080 bodov. Nazýva ho NanoEdge, pričom displej je bez rámikový. Lesklý povrch však nie je úplne ideálny.

Zvuková stránka je na tak malý notebook slušná, Asus ho totiž vybavil Harman Kardon audio systémom, ktorý je tvorený štyrmi reproduktormi. Zvuk je čistý a dokonca sú k dispozícii aj nejaké tie basy. Palec hore.

Potešila nás prítomnosť čítačky pamäťových kariet typu SD. Veľmi praktické je to napríklad vtedy, ak disponujete nejakým fotoaparátom.

Zenbook je vybavený trojčlánkovou batériou s kapacitou 50 Wh. Výdrž je vďaka veľmi úsporným komponentom celkom slušná - notebook pri bežnej práci, surfovaní na internete a počúvaní hudby vydržal približne osem hodín.

Dizajn a ergonómia

Dizajn je konzervatívne „zenbookovský”, výhrady máme najmä k lesklému displeju a takisto k telu, ktoré sa veľmi rýchlo zacapkajú a potom to nevyzerá najlepšie. Spracovanie je špičkové, tu nemáme žiadne výhrady.

Pozornosť púta ScreenPad druhej generácie, ktorý si nás získal aj napriek počiatočnej nedôvere. Je praktický, môžete si na ňom pustiť rôzne mini aplikácie ako kalkulačku či poznámky, dokáže pracovať s Office aplikáciami od Microsoftu, je možné si na ňom pustiť Youtube a cudzia mu nie je ani spolupráca s Adobe Photoshopom. Bohužiaľ, kvalita a farby displeja nie sú úplne dobré, takisto na dotyk nereagoval vždy správne. Tu ešte vidíme rezervy.

Klávesnica je dobre tvarovaná, pričom poteší zdvih, ktorý je 1,4 mm. Píše sa na nej ozaj dobre. Je podsvietená, žiadne RGB ale nečakajte.

Hmotnosť je len 1,35 kg, čiže spolu s kompaktnými rozmermi ide o skvelé prenosné zariadenie, ktoré nepresahuje veľkosť papiera A4.

Naše hodnotenie

Zenbook nás nesklamal. Ide o výborný kompaktný notebook, ktorý je určený ľuďom, ktorí trávia väčšinu času v „teréne”. Systém je svižný, výdrž na batériu postačujúca, poteší aj kvalitný zvuk a pomocník v podobe ScreenPadu pridávajúci notebooku veľa zaujímavých funkcií, ktoré používateľovi zľahčia život. Poteší aj príjemná cena začínajúca na 1100 eurách. Sklamali nás lesklý displej a telo, ktoré sú veľmi náchylné na otlačky.

Klady

 • štýlový dizajn
 • kvalitné vyhotovenie
 • priaznivá cena
 • ScreenPad 2.0

Zápory

 • lesklý displej a telo náchylné na otlačky
 • ScreenPad nereaguje vždy správne na dotyk, slabšia kvalita jeho displeja

Informácie o produkte

Asus Zenbook 14 2019

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 319 mm
 • Výška: 199 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 19 mm
 • Hmotnosť: 1350 g
 • Orientačná cena: 1100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk