RECENZIA: Creative SxFi Air – tie čo ukážu cestu ostatným

RECENZIA: Creative SxFi Air – tie čo ukážu cestu ostatným

 

Mám rád priekopníkov. Tých odvážnych, čo idú prví v snehu po pás, aby vyšliapali cestu, tých, čo kráčajú tmou, aby rozsvietili temnotu, tých, čo sa neotočia tam, kde to každý iný vzdá. Vzdávam hold všetkým, ktorí riskujú v nebezpečí a nečase, aby sme sa my, pohodlní lenivci, mohli mať dobre a užívať si komfort.

Aj preto, a napriek mnohým výhradám, som si musel obľúbiť slúchadlá Creative SxFi Air. Aj ony sú v istom zmysle slova priekopníci – pionieri, ktorí sa pustili tam, kam sa iní zatiaľ neodvážili alebo pohoreli. Prinášajú technológiu holografického zvuku Super X-Fi a robia to dobre.

Sesterské slúchadlá Creative SxFi Air – C sme už testovali a hoci sa nepatrne líšia, veľký rozdiel medzi oboma verziami nie je, preto berte túto moju recenziu len ako doplnenie toho, čo napísal kolega, resp. moje doplnenia tam, kde sa naše názory rozchádzajú.

Balenie

Balenie slúchadiel je štandardné a na môj vkus trochu chudobné. Ide o stredne veľkú krabicu, z ktorej po otvorení vrchnej časti vytiahnete slúchadlá. Okrem nich toho už vnútri veľa nie je, vlastne už iba dva káble. Jeden s koncovkou 3,5 mm jack a druhý s USB – C koncovkou na nabíjanie. Okrem toho sa tam nachádza už len príspevok do školského zberu papiera v podobe krátkych manuálov.

Dizajn a konštrukcia

Pristavil by som sa pri konštrukcii a aj pri dizajne, pretože tieto slúchadlá sa podľa mňa mierne vymykajú z klasického štandardu.

Začnime konštrukciou. Už na prvý pohľad totiž zbadáte, aké sú tieto Creativy obrovské. Moje Sony WH-1000XM3 oproti nim vyzerali ako nedospelý adolescent. Môžu za to hlavne obe slúchadlá, ktoré sú nadštandardne veľké. On ten hardvér, ktorý simuluje holografický zvuk, treba niekam natrepať. Môžem svätosväte prehlásiť, že toto sú jediné slúchadlá, ktoré som kedy mal na ušiach, ktoré na sebe vidím. Ak sa jednoducho pozriete očami doľava alebo doprava a máte trochu širšie periférne videnie, budete si vidieť slúchadlá na ušiach. Ja som mal bielu verziu (k dispozícii je aj čierna), ktorá je ešte viditeľnejšia, takže vždy, keď som prechádzal cez cestu, podvedome ma myklo, lebo som sa zľakol, že ide biele auto.

Druhá vec, ktorú by som v súvislosti s robustnou konštrukciou spomenul, je hmotnosť. Slúchadlá vážia 338 gramov, čo je dosť. A je to cítiť. Ak ich budete mať na hlave dlhšie, tak si ich budete uvedomovať. Nie je to nič strašné, ale počítajte s tým.

Zároveň však musím napísať, že mi na hlave a ušiach sedeli perfektne a nemusel som sa im prispôsobovať. Vankúše v slúchadlách sú síce penové, potiahnuté látkou, ale zároveň sú aj kvalitné a na rozdiel od spomínaných, mnou používaných Sony sa mi v nich nepotili uši, ani keď som ráno kráčal polhodinu do práce. Toto naozaj oceňujem a tlieskam. Navyše, a pre mňa je to veľmi dôležité, sú to jedny z mála slúchadiel, kde som nepočul, ako kráčam. Mám špecifickú chôdzu a ak mám pri kráčaní na hlave slúchadlá, počujem svoje kroky ako dosť silné bubnovanie. Creative SxFi moje kroky výborne tlmili. Veľká spokojnosť.

Dizajnovo sú tieto slúchadlá na pomedzí. Musím spomenúť, že si ich všimol asi každý, koho som pri testovaní stretol. Sú naozaj veľké a tak je ťažké ich prehliadnuť, dôvody sú však aj čisto estetické a tu boli dojmy rozporuplné. Pomer tých, ktorým sa páčili alebo nepáčili, bol zhruba rovnaký, nečakajte však, že vás za ne každý pochváli. Jednoducho majú svoj štýl.

Dizajnovo zaujímavé riešenie je, že všetky ovládacie prvky sa nachádzajú na ľavej mušli. Dokonca aj dotykové ovládanie, čo je pomerne nezvyklé. Som totiž zvyknutý, že hlasitosť a zmenu skladby riešim na pravej mušli. Tu je to opačne. Ľavé slúchadlo je doslova obsypané tlačidlami a konektormi. Zaujímavosťou je určite slot na SD kartu. Ten v štandarde až tak často nebýva a hoci by som o jeho praktickom využití dokázal polemizovať, ak sa vám vybije telefón, môže vás zachrániť, ak teda máte hudbu na karte.

Zvuk

A sme pri tom, čo vás musí zaujímať asi najviac, čiže pri zvuku. Najprv takto - ak je technológia SxFi vypnutá, máte k dispozícii priemerné slúchadlá s veľmi ľahko zameniteľným zvukovým podaním. Naozaj na nich nie je nič zaujímavé, hádam len trocha výraznejšie basy, ktoré mňa potešili. Výšky sú tiež ostrejšie, ako by bolo vhodné. Na rovinu hovorím, že ak by ste náhodou dostali nápad kúpiť si tieto slúchadlá a neplánovali používať SxFi technológiu, zaobstarajte si radšej niečo iné. Napríklad príručku pre začínajúcich masochistov.

Keď však stlačením tlačidla spustíte to, čo je na týchto slúchadlách hlavné, teda holografický zvuk, dostanete sa do iného sveta. Problém je, že nie vždy je to svet, v ktorom chcete zostať. O čo ide?

Samotná technológia Super X-Fi je dobrá a raz v budúcnosti určite bude veľkým prínosom. No tak, ako mnohí iní priekopníci, ani Creative z nej na prvýkrát nedostal všetko a má to svoje mušky.

Začnem pozitívami. Ak tieto slúchadlá kupujete k počítaču, teda napríklad ako headset, budete, myslím si, spokojní, a to najmä ak často pozeráte filmy či seriály. Pri filmoch je totiž SxFi technológia najsilnejšia. Naozaj máte pocit ako v kine, ako keď sa na vás zvuk rúti z každej strany a je všade okolo nás. 7.1 zvuk v dokonalej praxi. Paráda.

V hrách to už sem tam zakolíše, ale stále by som povedal, že je to bez kompromisov použiteľný headset (mikrofón je integrovaný a vcelku fajn). Akurát pri PUBG som niekedy mal pocit, že neviem úplne identifikovať, odkiaľ prichádza streľba. Bol to síce iba momentík, ale niekedy tá stotina sekundy môže rozhodnúť. Ak si na kvalitné audio potrpíte, nebudete sklamaní.

Najväčšie limity som pri Super xFi technológii zaznamenal pri hudbe. Slúchadlá sa totiž silou-mocou snažia podať čo najotvorenejší zvuk, čo má niekedy kontraproduktívne účinky. Ak to mám k niečomu prirovnať, tak je to o tom, že síce ste v centre diania, lenže najlepší zvuk nemá mať kapela na pódiu, ale ľudia pred nimi. A ak si nasadíte tieto slúchadlá, tak práve vy ste tá kapela, vy ste to centrum. Dostanete tak síce dobrý zvuk, ale vy viete, že by mohol byť lepší, lebo svoje obľúbené pesničky máte tisíckrát napočúvané a viete, ako majú znieť.

Dôrazne odporúčam nainštalovať si aplikáciu a pohrať sa s ekvalizérom, inak budete sklamaní a to si tieto slúchadlá nezaslúžia. Snahu totiž naozaj vidieť (počuť).

Aplikáciu (iOS/Android) budete potrebovať aj pre čo najlepšiu personalizáciu slúchadiel. Keď mi slúchadlá prišli a ja som si ich nenastavil, čo sa, mimochodom, robí tak, že si fotíte hlavu a uši, Super xFi zvuk znel strašne duto. Akoby ste počúvali hudbu od susedov. Myslel som si, že si v Creative robia srandu. Potom som si, našťastie, odfotil uši a všetko bolo tak, ako má byť.

Spomenúť musím aj Active noise cancelling, teda potláčanie hluku okolia pri počúvaní. Ak ste sa s ňou v slúchadlách doteraz nestretli, budete spokojní, pretože funguje vcelku obstojne. Ak však už s touto technológiou skúsenosti máte a nebodaj z vyššieho modelu, teda drahších slúchadiel, môžete byť sklamaní, je totiž poznať, že je použitá nie úplne najlepšia technológia.

Výdrž batérie

Výdrž batérie pri slúchadlách býva veľmi ošemetná záležitosť, pretože veľmi záleží na tom, ako ich používate. Ja som sa ich snažil držať v rozumných medziach hlasitosti, pozrel som si film, zahral PUBG a púšťal si hudbu. Výrobca uvádza, že vydržia 10 hodín. Ja som sa s prižmúrením oboch očí dostal na 9. Nie je to nijaké oslnivé číslo, ale myslím si, že na bežné používanie je to dostačujúce a aj na cestu z jedného konca Slovenska na druhú vám to pohodlne stačí.

Naše hodnotenie

Začal som tým, že mám rád priekopníkov, a tým aj skončím. Creative Air SxFi som si obľúbil. Mali sme síce zo začiatku komplikovaný vzťah, nezaobišlo sa to bez tichej domácnosti aj kriku, ale aj tak to bolo dobré. Ja by som si ich nekúpil, pretože 80% času, čo mám slúchadlá na hlave, počúvam hudbu alebo podcasty. Filmy a seriály prakticky nepozerám. Ak by som však hľadal najvhodnejšie slúchadlá práve na pozeranie, neviem, či by som na trhu v tejto cenovej hladine našiel niečo lepšie, respektíve viem, že nenašiel. Je to o preferenciách, teda o tom, na čo slúchadlá chcete. Ak nie ste hudobným audiofilom, berte a budete spokojní.

Klady

 • SxFi zvuk je väčšinou výborný
 • perfektné, kvalitné vankúše
 • šikovná aplikácia

Zápory

 • veľkosť a váha
 • ANC by mohlo byť kvalitnejšie
 • hudba neznie tak dobre

Informácie o produkte

Creative SxFi Air 2019

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 338 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 159 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk