RECENZIA: Fractal Design ION SFX 650G - 650 wattov v extrémne kompaktnom balení

RECENZIA: Fractal Design ION SFX 650G - 650 wattov v extrémne kompaktnom balení

 

Nie je to tak dávno, čo spoločnosť Fractal Design predstavila nový rad ION+ zdrojov, ktoré nahradili už staršie Integra a Edison modely. Nakoľko je však táto značka známa najmä skrinkami a vo svojej ponuke majú aj malé, takzvané SFF (Small Form Factor) kúsky, je iba logické, že svoje portfólio rozšíria aj o malé SFX zdroje. Zdroj ION+ 760P, ktorý sme už mali možnosť otestovať, nás nadchol svojou účinnosťou, tichosťou, certifikáciou 80Plus Platinum a novinkou v podaní modulárnych “UltraFlex” káblov, ktoré sa ohýbajú a vedú aj tými najkrkolomnejšími medzierkami oveľa jednoduchšie, ako káble bežných zdrojov. Dvojica nových SFX zdrojov s výkonom 500 a 650 wattov z pera Fractal Design-u, plánuje priniesť väčšinu toho dobrého, čo sa nám páčilo už na ich väčších bratoch, hoci s nižšou certifikáciou 80Plus Gold.

Trh s SFX zdrojmi nie je taký veľký, ani presýtený ako pri bežných zdrojoch, predsa len tradičný hráč, či počítačový nadšenec si väčšinou vyberie veľkú ATX skrinku, do ktorej sa mu zmestia všetky výkonné komponenty aj s niečím navyše. Existujú však takí blázni ako aj ja osobne, ktorým sa na čo najmenších počítačoch jednoducho niečo neskutočne páči. Výzva zmestiť naozaj silný hardvér do čo najmenšieho priestoru, bez kompromitovania teplôt a výkonu je akýmsi testom schopností. Výkonný hardvér aj v malých skrinkách je však potrebné niečím napájať a ja som bol preto veľmi rád, že sa k nám na testovanie dostavil model Fractal Design ION SFX 650G.

Čo je to 80Plus hodnotenie

Na úvod podobne ako aj pri iných recenziách počítačových zdrojov neublíži spomenúť, čo znamená toľko spomínané hodnotenie 80Plus a prečo je dôležité. V jednoduchosti ide o úspešné dokončenie radu štandardizovaných testov, na základe ktorých výsledkov je následne zdroju udelená určitá známka/garancia, že daný model poskytuje udávaný výkon pri rozdielnych hodnotách záťaže. Neznamená to síce, že zdroj, ktorý nemá akékoľvek hodnotenie 80Plus, je zlý, ale v prípadoch, keď ide o správnu funkcionalitu hardvéru, je lepšie mať záruky. Najnižším stupňom je 80Plus, ktorý garantuje účinnosť minimálne 82% pri 20% zaťažení, 85% pri polovičnej záťaži a 82% pri plnom vyťažení. Už to je vcelku úctyhodné, no ďalšie stupne tieto čísla ešte dvíhajú. Hlavné triedy, ktoré je možné stretávať na bežných zdrojoch sú Bronze, Silver a Gold. No tie naozaj kvalitné a výkonné kúsky siahajú ešte vyššie a pýšia sa hodnotením 80Plus Platinum alebo Titanium. Všetky hodnoty si môžete prezrieť na obrázku nižšie.

Obsah balenia a prvé dojmy

Balenie produktov od spoločnosti Fractal Design asi nikdy nesklame. Tentokrát menšia krabička je ladená do kombinácie čiernej a bielej a ukrýva v sebe plne modulárny zdroj zabalený do štýlovej textilnej kapsy. Množstvo konektorov a káblov je tiež zabalených v šikovnej kapsičke a okrem toho sa v balení nachádza ešte manuál a pár pások pre upratanie káblov a skrutky pre inštaláciu zdroja do počítačových skriniek. Bonusom, ktorý som nečakal, ale po zamyslení dáva logicky zmysel, je pribalený adaptér, vďaka ktorému je aj tento menší SFX zdroj, možné nainštalovať do skriniek podporujúcich ATX štandard.

Pri takomto použití však treba myslieť na to, že SFX zdroje mávajú kratšie káble, ktoré v bežných alebo rozmernejších Midi a Full Tower skrinkách nemusia mať postačujúcu dĺžku. Ja som tento zdroj testoval v skrinke Fractal Design Define S2 Vision, ktorý rozmermi dokáže zahanbiť možno aj niektoré kompaktné autá a problém s kratšími káblami som mohol našťastie vyriešiť „požičaním si káblov” od jeho väčšieho brata, zdroju ION+ 760P, no túto možnosť nebude mať každý majiteľ. Exteriér zdroja je ladený rovnako ako ION+ rad, takže ho už nezdobí vlys snehovej vločky, no jeho čierny exteriér v kombinácií dvoch odtieňov čiernej a vkusné, nenápadne umiestnené, logá spoločnosti si určite nájdu svoje miesto v takmer akejkoľvek zostave. Na spodnej strane sa nachádza veľmi príjemné prekvapenie v podobe 120 mm ventilátoru čiernej farby, ktorý sa stará o chladenie vnútorných komponentov pri vyšších záťažiach, a ktorý svoju úlohu zvládal aj počas silnej záťaže na jednotku.

Ponuka káblov, modulárnosť a inštalácia

ION SFX 650G je plne modulárny model, čo znamená, že všetky káble, a nie iba tie „menej” dôležité, je možné od zdroja odpojiť. Po stránke káblov je ION SFX 650G na svoje SFX rozmery naozaj bohato vybavený, čo znamená ATX 24-pin, 1x ATX12V 4+4 pin/EPS12V 8-pin, 2x PCIe 6+2 pin (2 káble s 2x 6+2 koncovkami pre grafické karty), 2x SATA (2 káble s 3x SATA koncovkou)a 1x Molex (1 kábel s dvojicou Molex koncoviek). Od SFX zdroja by som toľko konektorov asi neočakával, no pri výkone 650 wattov dáva takáto konfigurácia naozaj zmysel. Vďaka tomu bude možné ION SFX 650G poháňať aj tie najvýkonnejšie matičné dosky a kľudne k nim pridať aj dve silné grafické karty. Čo sa týka inštalácie, tá prebehla bez akýchkoľvek problémov, najmä vďaka umiestneniu zásuviek konektorov do strednej až vrchnej časti zdroja a tiež vďaka neskutočne ohybným káblom, ktoré Fractal Design prezýva slovným spojením UltraFlex a ja som si ich obľúbil natoľko, že po prechode na zdroje inej značky mi nutnosť zápasiť s ohýbaním bežných káblov liezla naozaj na nervy. Stále veľké plus si zaslúži ION SFX 650G aj za prevedenie čisto čiernej kabeláže, bez rôznych žltých, zelených či modrých káblikov, ktoré by inak kazili výsledný dojem z počítača.

Technické špecifikácie a komponenty

ION SFX 650G už podľa mena napovedá, že ide o zdroj s výkonom 650 wattov a certifikáciou 80Plus Gold. V ponuke Fractal Design je ešte menej výkonný variant so spomínanými 500 wattmi, čo by malo stále postačiť aj na výkonnejšie konfigurácie, no 650 wattov je momentálne taká zlatá hranica. Formát zdroju je tentokrát SFX, čo znamená šírku a hĺbku 125 mm a výšku iba 63.5 mm. Pri váhe iba 1.15 kilogramu ide o naozaj kompaktný a vcelku ľahký kúsok. O príliš vysoké teploty sa pri ION SFX 650G stará už spomínaný 120 mm ventilátor, ktorý disponuje kvalitným FDB (Fluid Dynamic Bearing) ložiskom, schopným bezproblémovej prevádzky počas celej desať rokov trvajúcej záručnej doby. ION SFX zdroje však majú aj systém semi-pasívneho chladenia, ktorý roztočí ventilátor iba pri vyššej záťaži a je úplne tichý pri bežnom používaní. Vnútorné rozloženie a komponenty dali tentokrát vo Fractal Design na starosť OEM dodávateľovi Seasonic a tieto SFX zdroje sú postavené na podobnom základe ako séria Seasonic SGX zdrojov. To samozrejme nie je vôbec zlé, nakoľko SGX zdroje a Seasonic sú overené a osvedčené pojmy. Vnútri zdroja sa preto nachádzajú kvalitné japonské kondenzátory od výrobcov ako Chemi Con, Nichicon a Rubycon a ďalšie prémiové súčiastky. Aj preto ponúka ION SFX séria, podobne ako ION+ až desaťročnú záruku.

Testovanie

Kvalitným osciloskopom či ďalšími špecializovanými prístrojmi stále nanešťastie nedisponujem, no pre potreby recenzie sa mi opäť podarilo k takémuto vybaveniu a najmä jeho zodpovednej obsluhe dostať. ION SFX 650G počas záťažových testov dopadol naozaj úctyhodne. Pri testovaní za okolitej teploty 27°C bol schopný dodať najviac 92.1% účinnosť, ktorá pri plnej záťaži klesla na 89.4%. Hlučnosť zdroja nikdy neprekročila viac ako 39 dB, čo sa dá prirovnať k zvukom tichej knižnice a hoci bolo zdroj pri plnej záťaži počuť, za normálnych podmienok je tichší ako zbytok počítačových komponentov. Nameraná teplota zdroja bola mierne vyššia ako pri ION+ kúskoch, zastavujúc sa na 61°C, no treba myslieť na to, že ide o 650 wattový zdroj v krabičke oveľa menších rozmerov ako bežne. Navyše, 61°C by nemal mať zdroj počas celého fungovania a aj tak ide o vcelku nízke číslo, v porovnaní s komponentami ako procesory, či grafické karty.

Naše hodnotenie

Fractal Design s novinkou v podobe ION SFX 500G a 650G rozširuje vcelku malý trh s podobne malými zdrojmi. 650 wattový kúsok, ktorý sme mali možnosť testovať nesklamal v žiadnom smere a jeho bratia si určite nájdu svoje miesto v kompaktných herných, či pracovných počítačoch. Zaujímavá je pri ION SFX 650G aj cena, ktorá sa momentálne pohybuje okolo 120 eur, čo je za takýto výkon a 80Plus certifikáciu v SFX formáte naozaj skvelá suma. A tak ako som si obľúbil UltraFlex káble pri normálnych ATX ION+ zdrojoch, dávajú ešte väčší zmysel pri ION SFX kúskoch.

Klady

 • kvalitné komponenty
 • plná modulárnosť
 • príjemný dizajn
 • obstojná účinnosť
 • nízke teploty a hluk
 • desaťročná záruka
 • skvelé ohybné a čisto čierne káble

Zápory

 • mierne kratšie káble môžu byť problémom vo väčších skrinkách

Informácie o produkte

Fractal Design ION SFX 650G 2019

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 125 mm
 • Výška: 125 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 63,5 mm
 • Hmotnosť: 1150 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 120 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk