RECENZIA: Lenovo Thinkpad X390 - Kompaktný pracant

RECENZIA: Lenovo Thinkpad X390 - Kompaktný pracant

 

Notebooky značky Lenovo, teda najmä tie s menom Thinkpad, sú medzi profesionálmi zaslúžene rešpektované. Či už ide o manažérov, bežných pracovníkov alebo riaditeľov spoločností, Thinkpad v ruke je stále akýmsi ukazovateľom profesionality a aj ľudia, ktorí sú verní iným značkám, či iným operačným systémom, uznávajú nenahraditeľnosť nenápadnosti, stability a kvalitných komponentov. Moderné Thinkpady totiž už nie sú iba ťažké a rozmerné kúsky, pod ktorých váhou prehne aj športovejšie založených používateľov. Thinkpady v menšom a ľahšom balení sú na trhu už niekoľko rokov a tentokrát k nám do redakcie zavítal kúsok s menom Thinkpad X390. Nejde síce o úplne najnovšie zariadenie, keďže sa v obchodoch objavil ešte v priebehu minulého roka, no má stále čo ponúknuť.

Nie každý používateľ potrebuje notebook s 15, či dokonca 17-palcovým monitorom a kto už cestoval s „hernými” alebo štandardnými notebookmi by po kratšej prechádzke s ťažkou kabelou alebo batohom, určite rád vymenil svoje zariadenie za ultrabook. Na cesty sa hodia zariadenia s uhlopriečkou okolo 12 až 13 palcov, ktoré sa následne dajú v kancelárii alebo aj doma pripojiť na externé monitory. Thinkpad X390 ponúka 13.3-palcový displej v naozaj tenkom a ľahkom tele a aspoň na papieri dostatok výkonu, ktorý nehráčom postačí na všetko potrebné pre prácu alebo aj zábavu.

Dizajn, na ktorý si už ľudia zvykli

Lenovo sa, aspoň pri rade Think zariadení, drží rovnakého striedmeho dizajnu. Na rozdiel od herných a iných dizajnovejšie založených notebookov, ktoré sa predháňajú vo vymýšľaní doplnkov a výzoru, pri snahe uchvátiť aj toho najväčšieho fanúšika sci-fi, ostávajú Thinkpady rovnako nenápadné, okázalé a pri tom moderne vyzerajúce. Na jednu stranu dokážem pochopiť, ak niektorí používatelia dajú prednosť pekným farbám, lesklým povrchom či rôznym RGB svetielkam, no na tú druhú jednoduchý čierny dizajn, ktorý Lenovo pri väčšine Thinkpadov používa odoláva skúškam času oveľa lepšie ako iné riešenia. A možno to odo mňa vyznie príliš fanúšikovsky, no na dokonalosti nie je nutné nič meniť, a preto aj niekoľko rokov staré Thinkpady stále vyzerajú dobre. Prísť na pracovný míting s 5-ročným Thinkpadom a päť rokov starým, hoci aj výkonnejším notebookom inej značky, budú reakcie kolegov zaručene odlišné. X390 ponúka podobne čierne telo ako zbytok Think radu s diagonálne umiestneným Thinkpad logom v pravom hornom rohu veka a v pravom spodnom rohu šasi. Zabudovanie červenej LED diódy do bodky na písmene “i” v logu je tiež už akoby očakávané.

Kompaktné telo

Telo X390 je tentokrát zo zliatiny hliníka a magnézia, vďaka čomu ponúka tú najlepšiu kombináciu nízkej váhy (1,28kg) pri naozaj veľkej odolnosti až takmer robustnosti potvrdenej absolvovaním MIL-STD 810G testov. Matný čierny povrch je pri Thinkpadoch stále IN, takže aj X390 je na dotyk príjemný a pritom sa tak ľahko nezašpiní. V kombinácii so solídnymi pántami a na svoju tenkosť naozaj pevnou stavbou bez prehýbania sa X390 stále pevne drží pravidiel určených dlhým radom Think zariadení. Klávesnica je len krôčik od dokonalosti a nie je jej veľmi čo vyčítať. Noví používatelia si budú musieť zvyknúť na mierne odlišné rozloženie, kde majú napríklad klávesy FN a CTRL na ľavej strane vymenené miesta, no prechod z iných zariadení nie je nič strašné. Najmä, keď pocit pri písaní, ako je to už na mobilných zariadeniach len možné, takmer perfektný. Klávesy sú podsvietené a konečne aj tým správnym spôsobom, keď sú znaky na klávesoch priepustné pre svetlo a písanie za šera či v noci je preto oveľa príjemnejšie, ako pri starších modeloch. Skvelou správou je, že v Lenovo napriek kompaktnosti celého šasi a hrúbke len 16,9 mm, zvládlo do tohoto notebooku zakomponovať väčšinu potrebných a používaných portov. Na pravej strane sa nachádza voliteľná čítačka smart kariet, tradičné USB 3.1 Gen 1, vzadu zase kombinovaný slot na MicroSD a SIM karty, vďaka čomu je možné za pomoci LTE modemu udržiavať pripojenie na internet aj mimo WiFi, či ethernetu. Na ľavej strane sa nachádza zbytok konektivity, druhé USB 3.1 Gen 1, USB-C, USB-C/Thunderbolt 3, HDMI 1.4, a kombo audio jack. Mierne zamrzí, že Thunderbolt 3 je riešený len cez x2 PCIe linky, čo bude mať dopad na výkon pri prepojení s externou grafickou kartou, no v budúcich modeloch sa tento problém snáď už neobjaví.

Stabilný výkon, ktorý neohúri, no ani nesklame

Komponentovo nie je Thinkpad X390 na prvý pohľad veľmi zaujímavý kúsok. Nemožno od neho čakať procesory Core i9, či dedikované RTX grafické karty. Vlastne, dedikovanou grafickou kartou nedisponuje ani jedna verzia. No na kancelársku prácu plne postačia procesory od i3, až po i7. V našom prípade to bol Intel Core i7-8565U z radu Whiskey Lake. To znamená štyri jadrá, osem logických vlákien, základný takt 1.8GHz s boost taktom až 4.2GHz. V spojení s 16 GB RAM a rýchlym 512 GB NVMe SSD diskom je tento variant X390 úplným žrútom bežnej kancelárskej práce a možno aj ľahších projektov ako spracovanie fotiek, či mierne renderovanie videa. 13,3-palcový displej sa môže pochváliť podporou dotykového ovládanie, rozlíšením FullHD a matným Anti-Glare prevedením povrchu a na cestách postačí na všetko potrebné s už spomínanou možnosťou dokovania a používania spolu s externým monitorom, či dvoma.

V kancelárií, doma, aj na cestách

Thinkpad X390 je v mnohom podobným menšiemu modelu X280, ktorý som testoval už minulý rok. Podobne ako jeho ešte menší braček, nedisponuje tou najväčšou obrazovkou, ani tým najväčším rozlíšením, no práve to sú možno aj jeho silné stránky. Zakomponovaný Thunderbolt 3 a plnohodnotný HDMI 1.4 konektor sú skvelou správou, vďaka ktorým je pripojenie externých monitorov a periférií jednoduché aj bez použitia donglov. Samozrejme, kto chce využívať pripojenie do siete za pomocou ethernet kábla sa už donglu alebo dokovacej stanici nevyhne, no to sú všetko malé kompromisy, vďaka ktorým môže byť X390 takým malým a pritom výkonným zariadením. „Nižšie” rozlíšenie obrazoviek pri X390, ktoré predstavuje len FullHD, teda 1920x1080 pixelov je pri 13,3-palcovom displeji stále viac ako postačujúce a ktorákoľvek firma sa vás bude snažiť presvedčiť o tom, že 2K a 4K displeje sú nutnosťou chce iba zvýšiť svoj zisk. FullHD rozlíšenie tiež znamená o niečo nižšiu spotrebu energie, hoci pri X390 nie je výdrž batérie až taká úžasná. Samozrejme, dĺžka výdrže sa bude v bežnom svete líšiť podľa použitia, no pri aktívnejšom využívaní sa mi nanešťastie nepodarilo vydržať bez nabíjania celý pracovný deň, teda osem hodín. Našťastie, vďaka podpore rýchleho nabíjania, som nikdy nemusel panikáriť.

Vylepšiteľnosť a čoho vylepšenie by som ocenil

Kompaktnosť, malá váha a tenkosť zariadenia majú, nanešťastie, veľký efekt po stránke vylepšiteľnosti. Podobne ako to už bolo pri modeli X280, aj Thinkpad X390 neponúka možnosť zvýšiť kapacitu RAM, a preto je ten variant, ktorý si kúpite, variantom, s ktorým notebook aj dožije svoj život. To je mierne smutné, nakoľko veľa variantov z tohto radu ponúka už aj Intel procesory desiatej generácie, no v spojení s 8 GB RAM, vďaka čomu budú podľa môjho názoru do pár rokov nepoužiteľné. Tam, kde sa staršie Thinkpady dali veľmi jednoducho opäť dostať na modernú úroveň len pridaním RAM a výmenou HDD za SSD, je v dnešnej dobe smutným štandardom, že vymeniteľné je už len úložisko. Thinkpady vždy bývali a silno dúfam, že ešte aj budú, naozaj skvelé po stránke jednoduchosti vylepšenia komponentov ako sú disky, RAM-ky, či batéria. Dostať sa do vnútra notebooku je však stále nadmieru jednoduché, stačí na to malý krížový šraubovák a skvelý je aj systém zadržania skrutiek, vďaka ktorému sa žiadna nestratí ani tým najmenej schopným používateľom. Lenovo Thinkpad X390 v konfigurácii, ktorú sme testovali je momentálne dostupná za cenu okolo 1800 eur, čo sa vzhľadom na absenciu dedikovanej grafickej karty nezdá byť najprívetivejšie. Tiež ma zarazilo, že táto konfigurácia, i7+16GB RAM+512GB SSD, je v zahraničných obchodoch dostupná za sumy okolo 1500 dolárov. No Thinkpad je Thinkpad. Mal, má a asi aj vždy bude mať určitú „vysokohorskú prirážku” a kto si už navykol na tieto zariadenia, ju určite rád zaplatí aj v budúcnosti.

Naše hodnotenie

Lenovo Thinkpad X390 neohúril, neočaril ani nezniesol modré z neba. No to ani nie je cieľom tohoto notebooku. Jeho úlohou je priniesť overený a osvedčený dizajn, dostatočne výkonné komponenty zamerané na prácu a nenechať svojich majiteľov v štichu, keď by to najmenej potrebovali. Aj s cenou vysoko nad 1500 eur by som ho niekomu, kto hľadá čisto pracovný nástroj a nechce sa báť o vetché pánty, ošúpané lesklé povrchy, či dešpekt u kolegov, neváhal odporúčať.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • komponenty optimalizované pre prácu
 • matný dotykový IPS displej
 • dostatok portov v tenkom tele
 • jednoduchý prístup ku komponentom
 • dobré podsvietenie klávesnice

Zápory

 • absencia čítačky SD kariet
 • strata možnosti vylepšiť kapacitu RAM
 • vyššia cena

Informácie o produkte

Lenovo Thinkpad X390

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 312 mm
 • Výška: 217,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 16,9 mm
 • Hmotnosť: 1290 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1850 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk