RECENZIA: Lenovo ThinkCentre M90n Nano - Do firmy, do obývačky alebo dokonca aj na cesty?

RECENZIA: Lenovo ThinkCentre M90n Nano - Do firmy, do obývačky alebo dokonca aj na cesty?

 

Stolový počítač či notebook? Výkonný a veľký alebo malý a skladný? So svetielkami, či bez? To sú v dnešnej dobe celkom časté otázky a na každú, samozrejme, existuje správna odpoveď, len treba vedieť potreby budúceho majiteľa a úlohy, ktoré by malo dané zariadenie vykonávať. Nie každý má doma priestor na veľký desktop s dvojicou monitorov, málo ľuďom sa bude chcieť so sebou ťahať niekoľkokilový herný notebook a veľkému množstvu používateľov úplne postačí menší výkon. Zariadenie s menom Lenovo ThinkCentre M90n Nano, ktoré k nám tentokrát zavítalo, predstavuje celkom zaujímavé riešenie viacerých možných situácií a ja som sa pustil do jeho testovania.

Zariadenia značky Lenovo, najmä tie z radu Think, sú, ako už môže vedieť veľa ľudí, určené primárne na prácu a v rukách profesionálov sa z nich stávajú ozajstné monštrá po stránke produktivity. ThinkCentre M90N nie je výnimkou a za svoj zrod môže poďakovať problému, nad ktorým som už v minulosti párkrát, hoci len zbežne, premýšľal. Táto maličká krabička o celkovom objeme 0,35 litrov bola pri svojom odhalení prezentovaná ako odpoveď na vrodený problém All-In-One počítačov, ktoré spájajú počítač a monitor do jedného produktu. Tým problémom je, že spojenie počítača a monitora je síce kompaktné, no ide o dva odlišné produkty, ktoré, keď sa pokazí len jeden z nich, znefunkční celý produkt. Prečo teda neponúknuť maličký počítač, ktorý sa dá jednoducho skryť pod, za alebo rovno do monitora?

Kompaktná nenápadnosť

Dizajn zariadení z radu Think je nenápadný, no nezameniteľný. Lenovo stále uprednostňuje matný čierny povrch, na ktorom sa aj teraz ukrýva ThinkCentre logo. Po vybalení z kartónového obalu ma prekvapila naozaj nečakaná kompaktnosť. Celý ThinkCentre M90n sa mi bez väčších problémov zmestil do vrecka nohavíc, hoci musím poznamenať, že nenosím žiadne obtiahnuté džínsy, kde by to už mohol byť problém. Týmto sa však snažím naznačiť, že M90n sa dokáže skryť aj v tých najmenších priestoroch, ako napríklad na poličku na pracovnom stole, za monitor alebo pokojne do zásuvky. Okrem samotného zariadenia a napájacieho adaptéra sa v balení nachádza aj bezdrôtová klávesnica a myš, čo bude pre bežných používateľov určite vítaný bonus, no nejde o žiadnu vyššiu triedu, ale bežnú kancelársku kvalitu.

Šikovný nielen v kancelárii

Na čo všetko sa však M90n hodí? Osobne som najprv nad týmto zariadením premýšľal v spojení s prácou a kanceláriami. Avšak počas testovania som si uvedomil, že sa na jeho schopnosti pozerám zo zlého uhla. V dnešnej dobe je stále častejšie využívanie počítačov nielen v práci, či doma v pracovni, ale napríklad aj v obývačke. Okrem pracovnej stanice som si teda vyskúšal, ako M90n obstál aj pri nasadení ako mediálne centrum k televízoru, a dokonca si na ňom zahral aj pár starších, menej náročných hier. Pri používaní s televízorom mi však napadlo ďalšie potenciálne scenério. S takou malou krabičkou, napájacím adaptérom, bezdrôtovou myšou, menšou klávesnicou a video káblom s HDMI adaptérom by som si vedel predstaviť, ako si niekto, kto je často na pracovných cestách, dokáže spraviť z hotelovej izby s televízorom plnohodnotné pracovisko. Áno, je mi jasné, že notebooky sú tiež voľba, no nasadenie M90n v spojení s notebookom by mohlo byť ešte produktívnejšie. Možnosť, ako sa M90n používa v hoteli som však, našťastie, nemal možnosť vyskúšať.

Obstojne vybavený

Samozrejme, nakoľko ide o zariadenia naozaj malých rozmerov, netreba očakávať žiadne ohromne výkonné komponenty. Na bežnú prácu s tabuľkami a inými kancelárskymi úlohami, ale aj ľahšiu zábavu však určite postačia. M90n sa predáva v rôznych konfiguráciách s procesormi ôsmej generácie, od i3 až po i7, RAM od 4 do 16 GB a úložným priestorom začínajúcim na 128 GB, so stropom pri 1 TB. Všetky modely však ponúkajú M.2 úložisko a minimálne pri najvyššej konfigurácii, ktorú som aj mal možnosť testovať, išlo o rýchle NVMe SSD. Keď už spomínam tú najvyššiu konfiguráciu, tá ponúka špecificky procesor Intel Core i7-8665U so štyrmi jadrami a ôsmimi vláknami, 16 GB DDR4 2666 Mhz RAM a 1 TB NVMe M.2 SSD. Operačný systém je, samozrejme, Windows 10 Pro 64Bit a jediná vec, ktorú by som tomuto zariadeniu možno vyčítal, je použitie jediného DIMM slotu, kvôli čomu nebude môcť procesor vyťažiť naplno rýchlejšiu RAM a bude fungovať len v Single Channel móde. Inak je však M90n naozaj obstojný pracovný nástroj, čo reflektuje aj svojou ponukou portov. Na prednej strane sa nachádzajú, okrem tlačidla na zapnutie, dva USB 3.1 typ A, jeden USB-C a 3.5 mm kombo jack konektor. Na zadnej sa nachádza ďalšia dvojica USB 3.1 typ A, jeden USB-C, DisplayPort, RJ45 Ethernet a, samozrejme, konektor pre adaptér napájania.

Odolný a tichý

Ešte pred testovaním som mal mierny strach, ako na tom bude M90n s teplotami. Hoci ide o model procesora s nižším energetickým odberom, dizajnovaným práve pre mobilné a kompaktné zariadenia, má predsa len 4 jadrá/8 vláken a v optimálnych podmienkach by mal byť schopný celkom vysokých taktov. V Lenovo na to našťastie mysleli, a preto má M90n aktívne chladenie, vďaka ktorému zvládne 8665U držať celkom vysoké boost takty aj počas dlhodobejšej záťaže, a to bez toho, aby ho bolo príliš počuť. Navyše, M90n sa môže popýšiť MIL-810G SPEC certifikáciou odolnosti, čo znamená, že bol testovaný v rôznych scenériách ako nárazy, pády, či prašné a vlhké prostredia. Neodporúčam po ňom síce skúšať prejsť autom, no bežnejšie pády z pracovného stola, či denné prenášanie v batohu by mal zvládnuť ľavou zadnou.

Naše hodnotenie

Lenovo ThinkCentre M90n je zaujímavé zariadenie. Najjednoduchšie by sa dalo popísať ako miniatúrny počítač, či prenosné zariadenie bez vlastnej obrazovky. No nedá sa mu uprieť praktickosť a verím, že si nájde využitie nielen v kanceláriách, ale aj v domácnostiach. Konfigurácia, ktorú sme testovali, teda i7 procesor, 16GB RAM a 1TB SSD postačí na bežnú prácu a zábavu ešte niekoľko rokov a vďaka jeho naozaj malým rozmerom nemám pocit, že by jeho cenovka pohybujúca sa pod hranicou 1000 eur bola príliš premrštená. Áno, za 1000 eur sa dá zložiť, či kúpiť aj počítač s dedikovanou grafickou kartou, no nikdy nebude taký malý a prenosný ako M90n.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • obstojný hardvér
 • miniatúrne rozmery
 • bezdrôtová myš a klávesnica v balení

Zápory

 • iba Single Channel RAM

Informácie o produkte

Lenovo ThinkCentre M90n Nano

 • Kategória: Ostatné
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 179 mm
 • Výška: 88 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 22 mm
 • Hmotnosť: 505 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 950 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk