RECENZIA: ASUS TUF M5 - „Sivá myška“ na pohľad, výkonné herné zariadenie na pocit

RECENZIA: ASUS TUF M5 - „Sivá myška“ na pohľad, výkonné herné zariadenie na pocit

 

Značka TUF Gaming je dnes už pojem, ktorý sa svojou popularitou v portfóliách značky ASUS pomaly doťahuje už na úroveň ROG – Republic of Gamers. TUF je skratkou pre „The Ultimate Force“ a dlhodobo ponúka kvalitné, a hlavne odolné herné PC komponenty i periférie, a svojimi cenami sa udržiava pod hladinou produktov ROG. Do redakcie k nám tentokrát zavítala myška ASUS TUF M5.

Obal a jeho obsah

Myška prichádza zabalená v malej krabičke. Pekné balenie je v ASUSe už tradíciou, obal obsahuje množstvo informácii o produkte, pôsobí dobrým a estetickým dojmom. K myši je pribalená iba informačná brožúrka s produktovou dokumentáciou. Chválime, že myška je ešte v rámci obalu zabalená v penovom, protinárazovom vrecúšku.

Prvé dojmy a spracovanie

ASUS TUF M5 je myš strednej veľkosti a je ideálnym kompromisom pre používateľov ako s menšími, tak i väčšími rukami. So svojimi 85 g vyhovuje drvivej väčšine hráčov. Kvôli jej neutrálnemu tvaru je vhodná pre pravákov i ľavákov. Výrobca sa pýši špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá je tvorená šiestimi vrstvami, a zvyšuje odolnosť voči oderom, treniu, vlhkosti, či silnému potu. Celé telo myši je zhotovené z plastu, pogumované je iba scrollovacie koliesko. Bočné panely myši sú kvôli lepšiemu držaniu textúrované, potešilo by nás však, keby aj tieto panely boli pogumované, pretože myš sa síce drží veľmi dobre a pohodlne, avšak pogumované boky by určite prispeli k väčšiemu pocitu prémiovosti produktu. Vrchná časť myši je ozdobená logom TUF Gaming, ktoré navyše podporuje ASUS AURA SYNC, a svieti naozaj pekne. Na spodnej časti sú umiestnené tri nemeniteľné teflónové slidery. Ovládacie prvky sú tvorené šiestimi programovateľnými tlačidlami, z toho dve primárne tlačidlá, scrollovacie koliesko bez pohybu do strán, profilové tlačidlo, a dve tlačidlá na ľavej strane myši, ktoré by si však zaslúžili byť ešte trošku lepšie označené, a prechod medzi nimi by mohol byť rozoznateľnejší, pretože vzápätí rýchleho boja počas hrania hier, nemusí vždy používateľ nahmatať to správne bočné tlačidlo. Dizajnovo je táto myš skôr neutrálna, na stole ani príliš nekričí, avšak ani sa nehanbí a neschováva. Kvalita vypracovania je vynikajúca.

Softvér a používanie

Použité spínače OMRON garantujú funkčnosť minimálne 50 miliónov kliknutí. Optický senzor je schopný pracovať s citlivosťou od 100 do 6200 dpi, disponuje rýchlosťou sledovania 220 palcov za sekundu (IPS) a zvláda preťaženie do 30 G. S obnovovacou frekvenciou 1000Hz sa z ASUS TUF M5 stáva výkonný produkt nižšej strednej triedy, s veľmi dobrým pomerom cena/výkon. Myška spolupracuje s osvedčeným softvérom ROG Armoury II. V ňom je možné nastaviť tri používateľské profily s rýchlym prepínaním priamo na myši, ďalej DPI, makrá, efekty samostatného osvetlenia a ASUS AURA SYNC, a Armoury disponuje tiež doplňujúcou štatistikou pre zaujímavosť (počet kliknutí, vzdialenosť prejdená v cm, atď.). Užitočnou funkciou je možnosť prepojenia aplikácie či hry s profilom, a myška sa tak pri spustení danej hry automaticky prepne na nastavený profil pre danú hru. Predsa, hranie hier je presne to, na čo bola táto myš primárne vyrobená. Môžeme potvrdiť, že túto úlohu zvláda výborne. Aj po dlhom hraní je myš pohodlná, neusádza sa na nej pot a tým pádom nie je mastná a nešmýka sa. Veľmi príjemný je aj odpor scrollovacieho kolieska, ako v hrách, tak i pri bežnom používaní. Výrobca deklaruje, že sa táto myš perfektne hodí na claw-grip či fingertip-grip, s čím opäť musíme súhlasiť.

Naše hodnotenie

ASUS TUF M5 si obľúbia predovšetkým tí, ktorí preferujú myšky nižšej hmotnosti, skôr konzervatívnejších a univerzálnych tvarov, ale pekného designu. Svojim výkonom, ľahkosťou používania a odolnosťou si určite nájde veľa fanúšikov, a v konkurenčnom boji bude aj vďaka svojej priaznivej cene často vyhrávať.

Klady

 • pomer cena/výkon
 • ergonómia
 • komfort

Zápory

 • nemá pogumované boky
 • menej rozoznateľné bočné tlačidlá na prvý dotyk

Informácie o produkte

ASUS TUF M5

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 111 mm
 • Výška: 61 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 42 mm
 • Orientačná cena: 25 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk