RECENZIA: CyberPower UT1050eg - Vypli prúd do...

RECENZIA: CyberPower UT1050eg - Vypli prúd do...

 

Koľkokrát sa vám už v živote stalo, že ste si po náročnom dni plnom starostí sadli za hernú konzolu alebo stolný počítať s jasným cieľom upustiť trocha tej pary pomocou herného ventilu, avšak bohovia zvaní Slovenské elektrárne boli proti? Síce boli aspoň tak slušní, že za hlavný vypínač zobrali až v momente, keď ste spustili nejaký ten online zápas a v jeho priebežnej štatistike sa vyhupli na prvé miesto, ale výsledný efekt to nakoniec nijako nezmenilo. V odlesku čiernej obrazovky s jemným prachovým filtrom bolo totiž badať vaše veľavravné prskanie a chrliac nadávky na všetky svetové strany sa z plánovaného uvoľnenia nakoniec stalo defilé psychického úpadku a zmaru. Hoci vám dnes pri recenzii na produkt CyberPower UT nedokážem zaručiť elimináciu spomínaného scenára, minimálne som vám schopný ponúknuť pomocnú alternatívu a odsunúť onen negatívny stres niekam do úzadia.

Rozprávať sa tu totiž budeme o prístroji schopnom vykonať takzvané záložné napájanie niekoľkých prístrojov súčasne, a to v momente, keď nastane totálna odstávka elektrického prúdu. Výrobok je svojou používateľskou prístupnosťou vhodný ako do menších kancelárií, tak aj do bežnej domácnosti, a ak do neho práve neplánujete strkať redukciu pre miešačku betónu, môže vám za nepriaznivých momentov zachrániť dáta, ako aj hromadu horkých slín. Pokiaľ ste o podobnom pomocníkovi nikdy nepočuli, nechcem teraz, aby ste si predstavovali nejaký generátor na tuhé palivo, ktorý sa štartuje ťahaním za špagát a ktorý dymí ako lokomotíva. Ide totiž o malú, ale nesmierne ťažkú krabičku, na zadnej strane so štyrmi vstupmi pre napätie 230 V, ktorá automaticky reguluje prívod elektriny a pri jej výpadku v objekte dokáže podržať šťavu niekoľko minút (tu už to záleží na počte pripojených prístrojov, ako aj odbere energie). Používateľ má tak dostatok času si buď dohrať online zápas bez straty štatistík, dotlačiť poslednú paletu falošných bankoviek, alebo si uložiť práve rozpracovaný projekt.

Ochrana pred poškodením

Produkt CyberPower UT ponúka okrem iného aj zaujímavý režim, respektíve systém GreenPower UPS Bypass, ktorý sa pri priaznivom napájaní z rozvodnej siete postará o priame prepojenie vstupnej a výstupnej svorky súčasne. Táto skutočnosť potom pri výpadku prúdu vedie k oveľa dlhšej výdrži batérie a, samozrejme, aj kompletnej úspore vašej domácnosti. Toto sú však už možno pre koncového spotrebiteľa trocha nepodstatné fakty, keďže vo finále to najzaujímavejšie stojí a padá na hore opísanom predpoklade totálneho odrezania od elektriny. Z jedného extrému však skočme do druhého. Tam, kde je možné podržať dáta v chode aj po tom, čo všetko ostatné zhasne, si môžete takto poistiť aj prístroje zviazané s ethernetovým pripojením (pri online hraní to vlastne inak ani nejde). Na zadnej strane výrobku je duo RJ konektorov, ktoré vám to plne umožnia. Vyššie som mimo iného spomínal niečo o používateľsky prístupnom rozhraní, za čím si budem stáť už len na základe vlastnej skúsenosti s celou touto tematikou rozvodu elektriny, hrozby prepätia a iných, pre laika dosť mätúcich výrazov.

Veľkou výhodou tu je skutočnosť, že keď si domov dovlečiete jeden z výrobkov radu CyberPower UT, fakticky ho stačí len zapojiť do siete a rovnako tak doň pripojiť všetko to, čo chcete mať poistené pred nervóznymi prstami vášho poskytovateľa elektrického prúdu. Po zapnutí tejto čarovnej mašinky si automaticky chránite už pripojenú spotrebnú elektroniku od obyčajného routera cez PC až po spomínaný Xbox, PlayStation, alebo Nintendo. Jedno jediné mechanické tlačidlo na prednom paneli slúži na zapnutie a vypnutie prístroja, či aktiváciu hore spomínaného ECO režimu. Používateľ sa tak vo výsledku nestará vôbec o nič až do momentu, keď sa neozve hlasitá zvuková signalizácia, ktorá je predzvesťou prichádzajúcej temnoty. Pomocou pípania a diódy (zelená, žltá, červená) musí každý okamžite pochopiť, koľko času mu asi zostáva. Vstavaný akumulátor sa pokúsi vami pripojené prístroje podržať čo najdlhšie v chode, ale po istom čase ich musí, pochopiteľne, odstrihnúť. Skúšal som merať čas u zapnutého PC pripojeného na internet a konkrétne CyberPower UT 1050eg sa dostal na hranicu trinástich minút plynulého chodu až do momentu, keď nastalo vypnutie. V rovnakom teste s konzolou Xbox One a zároveň napájaným monitorom namerali stopky necelých osem minút. V oboch prípadoch teda viac ako dosť času ukončiť všetky rozbehnuté procesy a pokojne presedlať na život Amiša.

Všetko záleží na pripojenom zdroji

Doba, akú je CyberPower UT schopný fungovať bez elektriny, je silne ovplyvnená silou zdroja do neho pripojeného. Preto je rovnako dôležité si pred kúpou podobného produktu dobre rozmyslieť, čo vlastne chcete takto poistiť a či vám daný výrobok bude nakoniec aj vyhovovať (na trhu nájdete výkonnostne odlišné výrobky tohto druhu). Musím sa priznať, že pred testom takéhoto zariadenia som mal jemný rešpekt, keďže išlo z mojej strany o totálne neprebádanú pôdu, ale paradoxne už dnes toľko opakovaná používateľská prístupnosť nakoniec pomohla a rovnako tak aj decentný dizajn s minimom ovládacích prvkov a nastavenia všeobecne. Ide síce o kus ťažkého hardvéru (takmer 7 kilogramov), ktorý ale svojím spracovaním dokonale zapadne vedľa tlačiarne, alebo sa krásne skryje pod stôl, kde vôbec neprekáža. Kto by chcel mať navyše presný obraz o toku energie prúdiacej cez túto šikovnú mašinku, môže si prostredníctvom USB spustiť na svojom počítači aj oficiálny softvér a sledovať, čo sa to vlastne za tou hrubou hradbou plastu deje.

Naše hodnotenie

Príjemný a nenápadný pomocník do kancelárie či herne, ktorý dokáže postrážiť nielen prúdenie elektrickej energie, ale zároveň vás aj podržať za nepriaznivých okolností jej odstávky.

Klady

 • zachráni vás pri odrezaní od energie
 • jednoduché ovládanie
 • príjemný dizajn

Zápory

 • váha prístroja

Informácie o produkte

CyberPower UT1050eg

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 95 mm
 • Výška: 220 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 307 mm
 • Hmotnosť: 6900 g
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: CyberPower

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk