RECENZIA: Lenovo X1 Extreme Gen 2 - Skvelý a moderný notebook pre náročných

RECENZIA: Lenovo X1 Extreme Gen 2 - Skvelý a moderný notebook pre náročných

 

Lenovo za čas svojho pôsobenia vyrobilo už obrovské množstvo notebookov, z ktorých väčšina bola dosť populárna, a vybudovali si tak meno ako jedni z najväčších výrobcov prenosných počítačov na svete. Vyrábajú modely všetkých cenových kategórií, od niekoľkých stoviek do niekoľkých tisícok eur a väčšina z nich dosahuje vysokú predajnosť. V dnešnej recenzii sa detailnejšie pozrieme na jeden z ich počinov vyššej triedy. Reč je o zariadení z radu ThinkPad, konkrétne o X1 Extreme generácie 2.

SPRACOVANIE A DIZAJN

Tento model ThinkPadu to po stránke dizajnu vážne vychytal. Nielenže je jeho matný povrch veľmi príjemný na dotyk, pôsobí prémiovo a kvalitne, čo je za mňa obrovské plus. Jednoznačne sa dá považovať za jeden z najkrajších ThinkPadov. Absentuje však numerická klávesnica, ktorú výrobcovia vykompenzovali rozsiahlejšou „normálnou“ klávesnicou a priestornejším povrchom. Kladom je aj TouchPad, ktorý je dostatočne veľký a funguje perfektne.

Rovnako ako je X1 Extreme druhej generácie dokonalý a elegantný po stránke dizajnu, je aj kvalitne a odolne spracovaný. Takmer samozrejmosťou sú magnéziové šasi, ktoré zaručujú úplnú pevnosť a neohybnosť. Notebook pôsobí veľmi prepracovane, pevne a draho aj napriek tomu, že je tenký. Ak by vás zaujímali konkrétne rozmery a hmotnosť, Lenovo do tohto 18,4 mm hrubého zariadenia, ktoré je 361,8 mm široké a 245,7 mm hlboké, vložilo skvelé komponenty. Hmotnosťou sa zmestili do 1,7 kg.

BATÉRIA A DISPLEJ

X1 Extreme druhej generácie prichádza s priemernou batériou – svojou výdržou ani neurazí, ani neprekvapí. Pri bežnom používaní vám vydrží tak 4-6 hodín, pričom v nečinnosti pokojne aj nad 10 hodín. Podporované je aj rýchle nabíjanie s 135 W AC adaptérom. Zariadenie si tak môžete nabiť naozaj veľmi rýchlo.

Displej je v prípade X1 Extreme tou silnejšou stránkou. Ide o FullHD displej technológie panela IPS, ktorý je navyše antireflexný. Jeho rozlíšenie je teda 1920 x 1080, čo je v dnešnej dobe dostačujúci štandard. Pochváliť musím plnosť farieb a ostrosť, ktorá pri pohľade na obrazovku zanecháva dojem, že sa pozeráte na niečo prémiové. Doplnil by som, že jeho uhlopriečka má 15,6", pomer strán je presne 16:9 a svietivosť pôsobivých 300 nitov.

VÝBAVA

Konfigurácií, v ktorých tento model prichádza, je viacero. Dnes recenzovaný model je jedným zo slabších, menej výkonnejších variantov, no to neznamená, že je pomalý, to vôbec. Kombinácia 8 GB DDR4 pamäte RAM (rozšíriteľná až na 64 GB) spolu s procesorom značky Intel (presnejšie Intel Core i5-9400H, ktorého základný takt je 2,5 GHz) odvádza skvelú prácu. O vykresľovanie a grafické spracovanie sa pritom stará grafická karta od Nvidie. Geforce GTX 1650 v Max-Q vyhotovení poskytuje až 4 GB pamäte, čo sa spolu s vyššie uvedenými komponentmi dokonale hodí na takmer všetky moderné hry.

Systém Windows 10 Pro od Microsoftu beží na 256 GB SSD disku od spoločnosti Samsung. Ten zabezpečuje plynulé spustenie systému a načítavanie programov. Dosť ale pri tejto konfigurácii zamrzí veľkosť pevného disku. Predsa len, 256 GB je na dnešné pomery dosť málo a som presvedčený o tom, že do budúcna by ste si museli k zariadeniu dokúpiť externý harddisk, prípadne by ste si museli notebook často čistiť.

X1 Extreme som testoval na dvoch hrách, konkrétne Just Cause 3 a Doom (2016). Obe hry bežali na najvyšších možných nastaveniach na trochu menej ako 60 FPS. To dokazuje, že si na tom dokážete zahrať aj tohtoročné AAA tituly, no detaily budete musieť znížiť na stredné, možno dokonca aj nízke. Pochváliť ale musím, ako sa Lenovo vysporiadalo s chladením. Neviem síce, na akej technológii to beží, no dôležité pre mňa (a asi aj pre mnohých z vás) je hlavne vedieť, či sa prehrieva. Veľmi často sa to pri tomto nestáva a ani po hodine ustavičného hrania vyššie spomínaných hier som nepocítil razantnú zmenu teploty.

Naše hodnotenie

X1 Extreme Gen 2 je notebook od Lenova perfektný či už po stránke spracovania a dizajnu, alebo dokonca výkonu. Ocenil by som síce aj dotykový displej, ktorý by praktické využite zariadenia zvýšil, no aj tak ide z ich dielne o podarený kúsok. Škoda je asi len ceny, ktorá je na danú konfiguráciu dosť vysoká. Zariadenie si môžete objednať vo veľmi podobnej konfigurácii s väčším SSD diskom za približne 2 300 eur.

Klady

 • dizajn
 • vyhotovenie
 • displej
 • chladenie

Zápory

 • cena
 • absencia dotykovej obrazovky

Informácie o produkte

Lenovo X1 Extreme Gen 2 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 362 mm
 • Výška: 246 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 18 mm
 • Hmotnosť: 1870 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk