RECENZIA: Gigabyte G27QC - Menší brat vydareného herného monitora

RECENZIA: Gigabyte G27QC - Menší brat vydareného herného monitora

 

Je to celkom nedávno, čo sme v redakcii mali možnosť pozrieť sa na nový 32-palcový prírastok do rodiny monitorov od dizajnérov spoločnosti Gigabyte. A keďže nešlo o prémiový Aorus produkt, ale monitor určený skôr pre náročnejších hráčov obmedzovaných menším rozpočtom, niesol meno Gigabyte G32QC. Vďaka jeho parametrom, jednoduchosti ovládania a vychytávkam si od nás vyslúžil prevažne chválu, preto sme sa radi zhostili úlohy otestovať jeho nového menšieho brata. Ten prichádza síce s menšou uhlopriečkou, no parametrami je takmer totožný.

Ako som písal aj pri modeli G32QC, pre ľudí s mierne väčším rozhľadom je veľmi jednoduché vyčítať základné parametre tohoto monitora. Prvé písmenko, teda G, odkazuje na segment produktu, ktorým je Gaming, 27 je uhlopriečka, Q predstavuje označenie Quad-HD, teda 2K rozlíšenie, a na záver C ako Curved, teda zaoblený panel. Zvyšok vlastností monitora, ktoré sú však možno dôležitejšie ako tieto základné parametre, však, samozrejme, rozoberiem v recenzii nižšie.

Obal a jeho obsah

Monitory sú napriek, či možno práve svojimi stále väčšími rozmermi a väčšími obrazovkami jednými z najkrehkejších počítačových komponentov. Preto ich treba pri prenášaní z obchodu, prípadne priamo z výroby dostatočne chrániť, pričom je fajn vidieť, že na to v Gigabyte stále myslia aj pri „lacnejších“ produktoch. Škatuľa, v ktorej je dodávaný tento 27-palcový zakrivený monitor, je vcelku robustná a na monitor s takouto uhlopriečkou nie je najmenšia. To je však asi len dobre. Po otvorení obalu ma privítal tradičný sendvič z polystyrénu, v ktorom bol bezpečne uložený monitor, spodná časť podstavca a aj hlavný mechanizmus stojana. V balení sa ešte nachádzajú aj všetky potrebné káble (USB pre USB HUB, DisplayPort, HDMI) a potešiteľne, na rozdiel od svojho väčšieho brata, obyčajný napájací kábel namiesto externého adaptéra. Neviem, prečo nebol pri G32QC zdroj zabudovaný priamo do monitora, či išlo o nedostatok miesta alebo problémy s teplotami, no som rád, že pri G27QC je obyčajný štandardný kábel, čiže rovnaký ako pasuje do počítačových zdrojov.

Základná funkcionalita a konektivita

Ergonómiu má G27QC v malíčku, teda minimálne tú minimálnu. 130mm výšková nastaviteľnosť a náklon -5° až +20° postačí takmer každému hráčovi. Možnosť otočiť obrazovku na stojato absentuje, no to je pri zakrivenom monitore úplne logické. A keď už spomínam zakrivenie, to je aj pri Gigabyte G27QC na hodnote 1500R, čo znamená perfektnú ergonómiu pri sledovaní zo vzdialenosti cca 1,5 metra. Pri G27QC som si zvykol sedávať možno ešte bližšie ako pri G32QC, čiže okolo 30-50 cm, ale, našťastie, som nezachytil akékoľvek známky nepohodlia. Po stránke pripojiteľnosti sa na spodnej strane nachádza 3,5 mm combo audio jack, dva HDMI porty, DisplayPort, hrubé USB 3.0 na prepojenie s počítačom a dvojica USB 3.0 na pripojenie periférií, prípadne nabíjanie zariadení.

Po pripojení monitora USB káblom k počítaču je naň možné nainštalovať nový firmvér či uložiť si z neho svoje špecifické nastavenia, čo je určite veľké plus pre ľudí, ktorí často striedajú počítače, prípadne majú naozaj špecifické preferencie, o ktoré by sa báli prísť. Hlavným plusom pri prepojení s počítačom je však funkcionalita OSD sidekick, čiže program, v ktorom je možné nastaviť si monitor podľa svojich predstáv bez nutnosti ovládať ho malým joystickom na zadnej strane. Niežeby joystick nebol dostatočne funkčný, ako bol aj na predošlých Aorus monitoroch, avšak s myškou to ide vždy jednoduchšie a rýchlejšie. Na záver ma mierne prekvapila dvojica zabudovaných reproduktorov s výkonom 2W. V prípade nutnosti používateľom tieto reproduktory poslúžia na pozretie videa alebo dvoch, avšak silno odporúčam, aby boli tieto videá na tému pripojenia kvalitných reproduktorov či slúchadiel.

Parametre a funkcionalita

Papierové parametre sú pri G27QC takmer totožné ako pri G32QC. Tentokrát 27-palcový panel je stále vyrobený na VA (Vertical Alignement) technológii, ktorá viac-menej spája to najlepšie zo sveta rýchlych TN panelov a farebne verných IPS modelov. QHD, teda 2K rozlíšenie (2560x1440 pixelov), sa pomaly stáva štandardom pri hrách, podobne ako 1ms odozva, obnovovacia frekvencia až 165Hz a podpora AMD FreeSync Premium Pro, čo takmer automaticky znamená kompatibilitu s G-Syncom na Nvidia grafických kartách. Gigabyte pri tomto monitore síce uvádza iba G-Sync Compatible Ready, ale dobrou správou je, že hoci sa G-Sync pri Nvidia kartách na tomto monitore nezapne automaticky, po jeho manuálnom zapnutí cez Nvidia Control Panel funguje bezchybne.

Obrazovka by mala podporovať pokrytie farebných spektier DCI-P3 a sRGB na hodnotách 9‎2% a 120%, avšak keďže ide o VA panel, nie je farebná vernosť úplne špičková a na profesionálnu prácu by som tento monitor stále neodporúčal. Ďalší rozdiel oproti G32QC je maximálna svietivosť displeja. Tam, kde bol jeho väčší brat VESA Display HDR400 certifikovaný (hoci jeho maximálny jas dosahoval iba 3‎50 cd/m2 a nie potrebných 400 nitov), je G27QC iba HDR Ready s maximálnym jasom 2‎50 cd/m2. Bez lokálneho stmievania akýkoľvek monitor nie je naozaj stvorený pre HDR, čo však pri herne zameranom kúsku nebude príliš prekážať.

Stále „iba“ AMD FreeSync

Rovnako ako pri predošlých monitoroch, aj pri G27QC som si musel odskúšať, či podpora AMD FreeSync technológie znamená aj podporu G-Syncu alebo nie. Pre vysvetlenie, FreeSync ako softvérové riešenie pracuje na odstránení tzv. screen tearingu, teda trhaniu obrazu v hrách. Grafické karty spracovávajú obrazy s rozdielnou účinnosťou a rýchlosťou, ktorá sa nemusí vždy vyrovnať obnovovacej frekvencii monitora. Výsledkom tak môže byť pri rýchlej zmene pohľadu napríklad zobrazenie polovice snímky z novej scény v hornej polovici monitora a predošlej v spodnej. Problémom doteraz bolo, že hlavní hráči na poli grafických kariet, AMD aj NVIDIA, prišli s vlastnými riešeniami tohoto problému, ktoré však dlho neboli kompatibilné. Pre to si museli hráči snažiaci sa predísť screen tearingu dlhé roky vyberať monitor podľa značky grafickej karty. NVIDIA minulý roka ohlásila, že G-Sync funkcionalita na všetkých nových GTX a RTX kartách bude kompatibilná s vybranými monitormi disponujúcimi FreeSyncom. A dobrou správou pre všetkých majiteľov novších grafických kariet od spoločnosti Nvidia a potenciálnych majiteľov tohoto monitora je, že G27QC síce G-Sync nepodporuje automaticky a neprepne sa do tohto režimu hneď po pripojení k počítaču, no po manuálnom zapnutí s G-Syncom funguje bezproblémovo.

Naše hodnotenie

Nie každý používateľ potrebuje viac ako 30-palcový monitor. A nie každému sa takéto monitory aj zmestia na stôl. Aj ja sám stále radšej fungujem na dvoch monitoroch, jednom naozaj malom a druhom 25-palcovom. Akýkoľvek dôvod proti monitorom s väčšou uhlopriečkou však máte, G27QC je naozaj dobrou správou. Jediné, čo pri tomto modeli mierne zamrzí, je trochu vyššia cena, ktorá je však stále porovnateľná s konkurenčnými kúskami disponujúcimi rovnakými parametrami. Je však naozaj možné, že tento model bude dostupný aj pod 300 eur, čo by z neho robilo naozaj skvelú voľbu.

Klady

 • obnovovacia frekvencia 165Hz
 • AMD FreeSync kompatibilný s G-Syncom
 • nízka odozva
 • 1500R zakrivenie panelu
 • OSD ovládateľné aj klávesnicou/myšou
 • funkcionalita zameraná na hráčov

Zápory

 • iba VA panel
 • mierne vyššia cena
 • mierny ghosting pri vysokých frekvenciách

Informácie o produkte

Gigabyte G27QC 2020

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 610 mm
 • Výška: 531 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 203 mm
 • Hmotnosť: 6400 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 340 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk