RECENZIA: MSI MPG Gungnir 110R - Zaujímavá voľba pre fanúšikov značky

RECENZIA: MSI MPG Gungnir 110R - Zaujímavá voľba pre fanúšikov značky

 

Priznajme si to, počítač je pre väčšinu používateľov iba nástrojom, vďaka ktorému môžu vykonávať svoju prácu, prípadne komunikovať s inými ľuďmi. Nezáleží im na tom, či je ich stroj biely, sivý, čierny, či nie je príliš hlučný, alebo či sa v ňom nepečú komponenty. Avšak niektorí ľudia, medzi ktorých sa určite počítam ja a aj veľa čitateľov, ktorí narazia na túto recenziu, spadajú do skupiny nadšencov vyžadujúcich niečo viac. Niečo viac po stránke vzhľadu. Niečo viac po stránke jednoduchej obsluhy. A, samozrejme, aj niečo navyše na poli chladenia komponentov. Jedným z často prehliadaných, no nadmieru dôležitých krokov pri skladaní počítača je výber tej správnej počítačovej skrinky. Je novinka od spoločnosti MSI s mierne komplikovaným menom MPG Gungnir 110R tou správnou voľbou? To sa dozviete v riadkoch nižšie.

„Použiteľná“ počítačová skrinka sa dá, samozrejme, zohnať aj za 30 eur. Vlastne, čo 30 eur? Použiteľná môže byť aj plastová debnička, ktorú nájdete v kontajneroch za supermarketom. Ale tak, ako sa nedá porovnávať staré auto zo šrotoviska a najnovšie Ferrari, tak aj drahšia, no inteligentne rozvrhnutá skrinka vo väčšine prípadov porazí lacnejšie alternatívy. MSI MPG Gungnir 110R vo svojom čiernom prevedení s doplnkami ako tvrdené sklo a RGB ventilátory na prvý pohľad odškrtáva všetky políčka na zozname dobrých skriniek. Ale dôležité sú aj kvalita prevedenia, vnútorné rozvrhnutie, vychytávky či prúdenie vzduchu.

Obal a jeho obsah

Kartónové balenie skrinky je už tradičné a v dnešnej dobe by som sa skôr čudoval, kebyže sa v niečom odlišuje od priemeru. Jasné, škatuľu neodporúčam hádzať o zem, ale náhodný pád v rukách kuriérskych spoločností by určite prežila. Skrinka samotná je navyše chránená plastovým vrecom a bezpečnosť priehľadného bočného panelu je už tradične zabezpečená odlepiteľnou plastovou fóliou.

Prvé dojmy a spracovanie

Gungnir 110R na prvý pohľad nie je až tak zaujímavou skrinkou. Áno, sú na nej viditeľné nejaké agresívne krivky a uhly, no v redakcii sme mali už aj šialenejšie produkty. Povrch je na dotyk príjemný, plasty aj kov majú mierne nadpriemerný finiš a matnejšie prevedenie zaručí menej odtlačkov prstov a nečistôt. Počítačových nadšencov určite poteší dôraz na ochranu systému pred prachom, pretože takmer každý otvor povoľujúci vstup vzduchu do skrinky chráni prachový filter. Na prednom paneli sa nachádzajú všetky moderné vymoženosti od dvojice USB 3.2 Gen 1 Typ A portov cez jedno USB-C, dedikované porty pre slúchadlá a mikrofón, tlačidlo zapnutia/vypnutia a reset až po tlačidlo na ovládanie podsvietenia.

Vnútorné rozloženie a možnosti chladenia

MSI MPG Gungnir 110R sa radí medzi skrinky schopné pojať až ATX matičné dosky a jej vnútorné rozloženie sa drží vcelku tradičných a zaužívaných koľají. To znamená hlavne absenciu šachty pre DVD mechaniku, čo je však v dnešnej dobe už normou, a priestor pre matičnú dosku s komponentmi, ktorý je oddelený krytou šachtou od miesta, kde sa skrýva zdroj. Na šachte je však výrez, ktorým je možné ukázať, aký špičkový zdroj vo svojom počítači máte. Po stránke chladenia systému je skrinka kompatibilná s 120mm ventilátorom/radiátorom vzadu, 120/240mm vo vrchnej časti a 120/140/240/280/360mm vpredu.

A ani podpora diskov nie je zlá vďaka priestoru na uchytenie dvoch 3,5-palcových a dvoch 2,5-palcových diskov. Hoci tu musím poznamenať, že v prípade inštalácie 360mm radiátora do prednej časti je nutné klietku na 3,5-palcové disky vymontovať. Našťastie, aj u hráčov sú stále obľúbenejšie M.2 a 2,5-palcové SSD disky, takže nejde o príliš veľkú stratu, hoci by som ocenil možnosť túto klietku len presunúť bližšie k zdroju. Pokiaľ by ste však skrinku používali iba so vzdušným chladičom, prípadne menším radiátorom v prednej časti, poteší fakt, že Gungnir 110R je dodávaný so štvoricou MAX F12A-3 ventilátorov, ktoré ponúkajú adresovateľné RGB podsvietenie. Tie sú dostatočne výkonné, aby cez vcelku limitované otvory v prednej časti ťahali dostatok vzduchu ako pre bežné, tak aj mierne náročnejšie fungovanie. Gungnir 110R však nie je žiaden šampión na poli prietoku vzduchu.

Vychytávky

Aby v spoločnosti MSI ukázali, ako veľmi im pri Gungnir 110R záleží nielen na kvalitnom chladení, ale aj na prispôsobení podľa vlastnej chuti, je vnútri osadený jeden plošný spoj. Do neho je možné pripojiť až 6 ARGB zariadení, či už ide o ventilátory, RGB LED pásiky, alebo iné komponenty. Tie je potom možné ovládať nielen softvérovo cez akúkoľvek kompatibilnú matičnú dosku, ale aj tlačidlom na prednom paneli. Možno by som pre ešte lepší manažment káblov uvítal možnosť zapojiť do takéhoto inteligentného panelu aj samotné napájanie ventilátorov, avšak aj možnosť ovládať RGB hardvérovo má čosi do seba.

Naše hodnotenie

MSI MPG Gungnir 110R je ďalším krokom dopredu od tejto spoločnosti. 110R nie je úplne dokonalá skrinka, najmä čo sa prietoku vzduchu týka, pričom aj cenou už atakuje naozaj prémiový trh. Avšak kvalita prevedenia, dobrá kompatibilita s komponentmi a napríklad aj štvorica ARGB ventilátorov v balení z neho robia dobrú voľbu. Najmä ak ste fanúšikom spoločnosti MSI a neprekáža vám mierne ťažšie vysloviteľné meno.

Klady

 • vnútorné rozloženie
 • podpora vodného chladenia
 • dizajn a materiály
 • štyri 120mm ARGB ventilátory v balení
 • interný ovládač ARGB

Zápory

 • prémiová cena
 • horší prietok vzduchu

Informácie o produkte

MSI MPG Gungnir 110R 2020

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 215 mm
 • Výška: 430 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 4450 mm
 • Hmotnosť: 7900 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 105 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk