RECENZIA: MSI GL75 Leopard 10SDR - Veľký elegán

RECENZIA: MSI GL75 Leopard 10SDR - Veľký elegán

 

V časoch, keď sme ešte mohli spokojne vysedávať po terasách v kaviarňach s pivom v ruke a debatovať o filozofii bytia pod patronátom feministicky zmýšľajúcich výrobcov zubných kefiek, teda pred dvoma týždňami, mi jeden z mojich dvoch kamarátov položil pomerne vecnú otázku. Chcel vedieť, držiac v druhej ruke toho času aktuálne číslo časopisu Generation, ako sa v tom hardvérom chaose dokážem orientovať aj po tých dlhých rokoch písania. Zatiaľ čo nám čašníčka priniesla druhé kolo a zo stola zotrela čerstvo nakvapkanú miazgu z borovice týčiacej sa nad nami, som sa zamyslel ako grécky filozof a utrel si penu z úst so slovami „ja ti vlastne vôbec netuším“. A je to naozaj tak. Čím viac hardvéru sa mi dostáva do rúk, o to väčší guláš zložený zo spomienok naň sa mi premiešava v útrobách pomaly starnúceho tela. Na strane jednej mi to neraz komplikuje prípravy na každý článok separátne, keďže som nútený listovať v nekonečnom archíve a overovať si, či som náhodou v minulosti netestoval predchodcu alebo dokonca priamu konkurenciu daného výrobku, ale na tej druhej to zase spôsobuje aj opačný efekt, ktorý nazývam precitnutím zo sna. Nie je totiž nič lepšie, než dostať do ruky novinku, ktorá na vás zapôsobí ako facka mokrou handrou. A presne to sa mi stalo krátko po rozbalení krabice od notebooku značky MSi.

Zatiaľ čo si predstavujete, ako ma imaginárna elektronika mláti po hube, ja si pripravím jeden sofistikovaný a trocha starecký oslí mostík. GL75 s podtitulom Leopard je po všetkých tých ultra cool výrobkoch opäť solídnym kusom herného počítača nielen na doma, ktorý sa ani nesnaží predstierať, že prináša niečo extravagantné, čo tu ešte nebolo. Nemyslím to, samozrejme, v nejakej negatívnej nôte, ba naopak, tento prenosný a výkonom dostačujúci nástroj na moderné hranie, ako aj prácu vás neotravuje, či presnejšie nevyrušuje absolútne ničím. Už po jeho rozbalení zistíte, že ide o veľkého (obrazovka má 17,3 palcov) elegána a zatiaľ čo sa štartujú procesy pri prvom spustení Windows 10, zamilujete sa bez rozdielu vlastného pohlavia. Leopard na mňa vybafol v základnej konfigurácii s Core i7 procesorom desiatej generácie a s nazvime to uspokojivou grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti. Onen spomínaný dizajn je ako teplý čaj na vymrznutej verande plnej snehu, keďže sa tu rozprávame o istej forme decentnosti. V zatvorenom stave samotného zariadenia váš zrak upúta maximálne tak logo výrobcu s podsvietením, ktoré je umiestnené na vrchnej strane, inak sa akákoľvek identifikácia obmedzí na jemné detaily skryté do záhybov a vyústení výkonného chladenia. Čo sa týka použitých materiálov, tak tu ideme na vlne kombinácie chladného kovu s tvrdeným plastom, kde kov nájdete priamo na kryte notebooku a okolo klávesnice, respektíve touchpadu. Ten z vás, kto je priam alergický na umelú hmotu, tak nebude mať žiadny problém, keďže časti určené pre dotyk idú plne na kovovej linke a samotný výrobok pôsobí aj s prímesou plastu dostatočne luxusne.

Celé šasi je odolné a znesie ostrejšie zaobchádzanie

Keby som si sám v súčasnosti vyberal novú mašinu do svojej stajne, práve tento sympatický stroj by rozhodne bol vysoko na zozname. Dizajnom samotné sympatie ale s určitosťou nekončia, keďže stačí len odklopiť hlavné veko (bohužiaľ, to nedokážete jednou rukou) a zbadať nápis SteelSeries. Táto známa dánska továreň na herný hardvér nám už roky dokazuje, že je právom špičkou na vrchole jednej poriadne preplnenej pyramídy a inak to nie je ani v spojení s integrovanou klaviatúrou u MSi GL75 Leopard 10SDR. Na základe celkových rozmerov notebooku sa podarilo zachovať numerickú časť, ktorá je umiestnená už tradične na pravej strane, nanešťastie, práve tam dizajnéri zasadili aj prípojku pre nabíjačku, čo považujem za pekné diletantstvo a jedno z mála negatív tohto výrobku (kedy už konečne všetci pochopia, že pripájanie na akumulátor nepatrí na pravú ani ľavú stranu laptopu). Späť však k nízkoprofilovým spínačom, na ktoré má SteelSeries cit ako málokto iný. Test som tradične rozdelil do dvoch rovín, kde na jednej strane išlo o čistokrvné hranie a na tej druhej stála tradičná tvorba textu. V prípade sekcie pre gaming sa nemáme o čom rozprávať, keďže reakcie na tlak prstov nevykazovali ani jednu jedinú vadu a ak by vám niečo mohlo vyložene prekážať, tak je to, pochopiteľne, samotná výška klávesov. Čo sa týka písania a s ním spojeného rozloženia znakov, ani tu nebolo nutné hľadať svoju rezervnú gilotínu, keďže jemnosť tlaku v kombinácii s veľkosťou a rozložením tlačidiel sadli v mojom prípade ako zadok na misu a preto bolo pre mňa priam radostné tvoriť pod pulzujúcim červeným svetlom vychádzajúcim zospodu.

O pár centimetrov smerom hore, pod drobnohľadom tenkého rámovania po stranách, tróni matný IPS panel so základným Full HD rozlíšením. Medzi jeho najväčšie prednosti patrí vysoká obnovovacia frekvencia (144 Hz) a obstojná svietivosť na hranici 300 Nits. Vedel by som si predstaviť ešte o kus výraznejšiu prezentáciu po obrazovej stránke, ale všetko je skôr o zvyku, ostatne v čase, keď som recenzoval tohto nového leoparda, som dennodenne pozeral do 4K monitora z takej blízkosti, že by si jeden myslel, že ho olizujem. Na margo rozlíšenia by sme tu mohli viesť obšírne debaty, avšak pri tých sedemnástich palcoch ešte nie je nutné skákať hneď na QHD a nebodaj požadovať priamo ono spomínané 4K – konečná cena zariadenia by sa zbytočne navýšila. Jedno výrazné negatívum pri IPS obrazovke som však vypozoroval. Pri nastavení nižšieho jasu je badať zvýšené preblikávanie obrazu a každý, kto je na tento aspekt citlivejší, môže časom zaznamenať pekné bolenie hlavy. Ale opakujem, ide o kombináciu nízkeho jasu a senzitívnosti spotrebiteľa.

Novinka z dielne MSi prichádza s predinštalovaným softvérom Dragon Center, ktorý zastrešuje hlavné, ale aj vedľajšie funkcie hardvéru ako takého. Pomocou tohto rozhrania máte možnosť prepínať medzi výkonnostnými profilmi, prípadne aj zasahovať do taktovacej frekvencie. Procesor Comet Lake je síce ešte ekvivalentom dieťaťa s mliekom na brade, ale v možnostiach dokáže s prehľadom potešiť aj náročných jedincov. Keď už spomínam nejakú náročnosť, tak na trh sa dodávajú rôzne konfigurácie tohto herného notebooku a kto by si chcel priplatiť za RTX, bude mu to umožnené. Ja som sa musel popasovať s už vyššie uvedenou kartou NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti a patrí sa povedať, že som pri súbežnom recenzovaní hier ako Age of Empires III: Definitive Edition či Mafia: Definitive Edition nemal problém rozbehnúť ich na plné detaily s nejakým tým dodatočným kompromisom. V spojení s integrovaným SSD diskom pri kapacite 256 GB a operačnou pamäťou 16 GB DDR4 by na to snáď ani nebol nejaký dôvod. Krátko ešte k možnostiam spomínaného dračieho centra. Pomocou jednoduchých príkazov je možné redukovať výkon voči stavu batérie (za predpokladu, že ste mimo elektrickej siete), určovať intenzitu inak celkovo výborného chladenia, prípadne sledovať podrobné štatistiky v reálnom čase. O tom, ako spoľahlivý je Dragon Center, vedieme diskusie u piva už dlhšie a hoci by som si vedel predstaviť niečo oveľa sofistikovanejšie, stále ide o dostačujúce výsledky. Hold, nikto dokonalý z neba ešte nespadol a aj MSi po stránke softvéru stále potrebuje čas na tú pravú evolúciu.

Už nahryznutá téma chladenia sa spája s dobre známym označením Cooler Boost, kde v tomto prípade ide o dve od seba nezávislé chladiace cesty, ktoré redukujú teplotu procesora a grafiky. Celkový spôsob odvodu horúceho vzduchu pomocou zadnej hrany zariadenia vidím ako dostačujúci, ale kto by mal pocit, že už mu laptop pripaľuje stehná, môže pokojne siahnuť po núdzovej brzde v zmysle turbo tlačidla od ventilátorov alebo načať korenie na pečené kurča.

Na záver som si nechal opis výdrže batérie, ako aj spomienku na dôležité vstupy. Akumulátor vás počas hrania so stredným jasom monitora dokáže podržať niečo málo cez tri hodinky a pri plnom kancelárskom využití ste schopný tento údaj navýšiť o ďalšie dve hodiny. Ide teda o štandardné časy, ktoré sú na pomery takto veľkého prenosného počítača očakávané a bežné. V ponuke konektivity možno trocha zamrzí absencia Thunderbolt 3, ale zase to statočne zachraňuje čítačka kariet, USB 3.2 druhej generácie a integrovaná webová kamera s trocha nižším rozlíšením 720p. Všetko ostatné, čo by ste chceli do prístroja strčiť, je vám k dispozícii, a to vrátane mini DisplayPortu. Vráťme sa ešte späť do úvodu tohto textu, kde som spomínal čoraz častejší problém vyznať sa v hardvéri ako takom. V prípade MSi GL75 Leopard 10SDR som si stopercentne istý, že ak sa ešte niekedy v budúcnosti zase raz ocitnem na terase nejakej tej reštaurácie a dokážem si cez protichemický oblek naliať pivo aspoň do ucha, spomienky na v tomto texte prepieraný notebook nebude lemovať začínajúca skleróza.

Naše hodnotenie

Viac ako solídny nástroj na hry, ktorý sa nesnaží predstierať, že spadol z vesmíru.

Klady

 • osobnosť
 • výkon
 • chladenie
 • IPS panel

Zápory

 • pomalá čítačka kariet
 • vstup pre adaptér je zo strany

Informácie o produkte

MSI GL75 Leopard 10SDR 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 398,5 mm
 • Výška: 272 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 28 mm
 • Hmotnosť: 2600 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk